يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۱
برای نخستین بار در کشور؛

طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد

Share/Save/Bookmark
صالحی از موفقیت دانشمندان هسته‌ای کشورمان برای نخستین بار در طراحی سوخت مدرن ۲۰ درصد خبر داد
کد مطلب: 58121
 
به گزارش اطلاعات روز#علی اکبر صالحی با بیان اینکه دانش هسته ای را مهار کرده ایم افزود: در دانش و صنعت هسته ای آن قدر پیشرفت کرده ایم که به جای مهندسی معکوس و استفاده از طراحی دیگران ، خودمان می توانیم سوخت جدید طراحی کنیم که این دستاوردی بزرگ برای کشور است.
 
وی اضافه کرد : رئاکتور هسته ای تهران تاکنون با سوخت قدیم کار می کرد اما سوخت مدرن ، بهره وری رئاکتور را افزایش می دهد.
 

صالحی گفت : اقدامات اولیه برای طراحی سوخت مدرن 20 درصد آغاز شده است و در آستانه آن قرار داریم ؛ محصولی که با سوخت 20 درصد قبلی متفاوت است و هر رئاکتوری مانند رئاکتور تهران ساخته شود ، می توانیم سوختش را تأمین کنیم.

وی ، تامین سوخت و ساخت اتاق کنترل را از گلوگاه های اصلی رئاکتور برشمرد و افزود : اکنون طراحی رئاکتور برای متخصصان کشورمان ، کاری بسیار ممکن شده است. 

اکنون طراحی رئاکتور برای متخصصان کشورمان ، کاری بسیار ممکن شده است.

صالحی گفت: از دیگر دستاوردهای بزرگ هسته ای ما این است که علاوه بر تجهیزاتی که می سازیم ، دانش صنعت هسته ای را مهار کردیم و توانستیم مستندسازی کنیم به نحوی که فرمول های علمی را به صورت نرم افزاری درآورده ایم و پس از راستی آزمایی؛ از آن برای طراحی استفاده می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از توانمندی دانشمندان هسته ای کشورمان در تولید ماده اولیه FDG یعنی داروی مورد استفاده در تجهیزات پت خبر داد و افزود : ماده اولیه FDG ، اکسیژن 18 است که توانسته ایم این اکسیژن را با خلوص 95 درصد در اراک تولید کنیم.

وی گفت: اگر مرحله هیدرولیز به پایان برسد می توانیم بگوییم در این زمینه خودکفا شده ایم و دیگر نیازی به واردات اکسیژن 18 به نرخ هر کیلو 25 تا 30 هزار دلار نیست.

صالحی تاکید کرد : توان تولید ما در این زمینه آن قدر افزایش یافته است که می توانیم بخشی از تولیداتمان را صادر کنیم که ارزآوری نسبتاً خوبی برای کشور دارد.

پت اسکن تصویربرداری پزشکی هسته ای ، به منظور تولید 3 بعدی تصاویر رنگی از فرایند های عملکردی در درون بدن انسان و یکی از تجهیزات پزشکی پرهزینه برای تشخیص برخی سرطان هاست.
کلمات کليدی: علی اکبرصالحی/سازمان/انرژی اتمی/راکتور/اورانیوم/اطلاعات روز