جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۲

آیا نامزدی سندرز خبر خوبی برای ما ایرانی ها است؟

Share/Save/Bookmark
سندرز با استناد به آرای الکترال نیز می توانست پیروز میدان باشد.
کد مطلب: 58276
 
به گزارش اطلاعات روز#سرانجام برنی سندرز سناتور 78 ساله ایالت ورمونت تصمیم نهایی خود را برای حضور در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی اتخاذ کرد.اگرچه در سال 2016 سندرز قربانی زد و بند پشت پرده سران حزب دموکرات ( سوپر دلیگیتها) و هیلاری کلینتون شد، اما به نظر می رسد وی این بار عزم خود را برای ایجاد کمپینی وسیع تر نسبت به رقابتهای قبلی جزم کرده است. تاکنون افرادی مانند الیزبت وارن و سناتور کامالا برای حضور در رقابتهای درون حزبی دموکراتها اعلام آمادگی کرده اند.

با این حال نام سندرز برای بسیاری از رای دهندگان آمریکایی آشناست! او علی رغم شکست در انتخابات درون حزبی سال 2016، در رقابت با هیلاری کلینتون فراتر از حد انتظار ظاهر شد. نظرسنجی های انتخاباتی در آن سال نشان می داد که اگر سندرز به دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری راه می یافت، می توانست با اختلاف 15 درصد ( در سطح آرای عمومی) از ترامپ پیشی بگیرد. همچنین اکثر تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند که اگر سندرز به جای کلینتون در مقابل ترامپ قرار می گرفت، قطعا شکست دموکراتها در ایالاتی تعیین کننده مانند ویسکانسین، میشیگان و پنسیلوانیا رقم نمی خورد.

در نتیجه ، سندرز با استناد به آرای الکترال نیز می توانست پیروز میدان باشد.
 
آنچه مسلم است اینکه برنی سندرز به مانند دونالد ترامپ ، آرای سفید و خاکستری را هدف گرفته است. او سعی دارد رای کسانی که مردد بوده یا اساسا تا کنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشارکتی نداشته اند را به سود خود به گردش در آورد. سندرز در کمپینهای انتخاباتی خود، "گذار از وضعیت موجود" و "ایجاد تغییر بنیادین" در آمریکا را مورد توجه قرار می گیرد.فارغ از اینکه چنین ادعایی صحیح یا نادرست باشد، وی با اتخاذ رویکردی چپ گرایانه، توانسته است قشار ضعیف و متوسط به پایین در آمریکا و خصوصا جوانان را به سوی خود متمایل نماید. طرح موضوعاتی مانند اعطای تسهیلات دولتی رایگان، بازتعریف خدمات و بیمه های درمانی، افزایش در آمد افراد فقیر و .....، سندرز را به چهره ای منحصر به فرد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 تبدیل خواهد کرد.مخالفان سناتور ایالت ورمونت، وی را نماد عوام گرایی می خوانند، اما چنین برچسبی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 نیز به ترامپ چسیبد و در عین حال نتوانست مانع از پیروزی وی شود!

دونالد ترامپ هم اکنون نسبت به کاندیداتوری سندرز در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا هراسان است. رئیس جمهور جنجالی ایالات متحده در نخستین واکنش نسبت به حضور سندرز در این کارزار سیاسی، اعلام کرده است که تاریخ مصرف شعارهای سندرز به پایان رسیده است! دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت:

" من برای برنی آرزوی موفقیت دارم. شخصا فکر میکنم که او زمان خود را از دست داده است اما من از برنی خوشم می‌آید. خواهیم دید که او چه می‌کند."

با این حال، کایلی مک‌اینینی، سخنگوی مطبوعات ملی کمپین انتخاباتی ترامپ در بیانیه‌ای گفت که رای دهندگان آمریکایی دستور کار سیاسی سندرز را که شامل نرخ بالای مالیات، مراقبت‌های بهداشتی دولتی و رفتار نرم با دیکتاتورها می‌شود، رد می‌کنند.

از سوی دیگر، ترامپ سعی دارد سندرز را به عنوان نماد سوسیالیسم در ایالات متحده آمریکا معرفی کند. وی به این بهانه، حملات زیادی را طی روزهای اخیر متوجه سوسیالیستها نموده است. رئیس جمهور آمریکا در این خصوص می گوید :

"سوسیالیسم وعده رونق و پیشرفت می دهد، اما نتیجه واقعی آن فقر است. سوسیالیسم وعده وحدت می دهد، اما موجب نفرت و تفرقه می شود. سوسیالیسم وعده آینده ای بهتر می دهد، اما همواره به دوران تاریک گذشته باز می گردد. سوسیالیسم ایدئولوژی نامعتبری است که ریشه در جهل تاریخ و بشر دارد. به همین دلیل است که سوسیالیسم همواره باید حق را به استبداد بدهد، که همین کار را هم می کند."

واقعیت امر این است که دونالد ترامپ نمی تواند ترس خود را از حضور سندرز در رقابتهای انتخاباتی سال 2020 پنهان کند. او به خوبی می داند که افرادی مانند الیزابت وارن و حتی جو بایدن، قدرت جذب آرای جمهوریخواهان سنتی ( جمهوریخواهانی که با ترامپ مخالف هستند ) را ندارند، اما سندرز دارای چنین قدرتی است!

یکی از مواردی که سندرز همواره نسبت به آن تاکید داشته است، موضوع برجام و سرزنش ترامپ بابت خروج از توافق هسته ای با ایران بوده است. در دوران ریاست جمهوری اوباما نیز سندرز تنها سناتور آمریکایی بود که با تمدید قانون آیسا علیه یران در کنگره مخالفت کرد. وی معتقد بود که تمدید قانون آیسا موقعیت واشنگتن در قبال برجام را تضعیف می کند. از سوی دیگر، سندرز در راستای "گذار از ترامپیسم"، تمایل دارد تا اکثر اقدامات صورت گرفته از سوی رئیس جمهور فعلی آمریکا را به چالش بکشد. یکی از این موارد، خروج از توافق هسته ای با ایران است. بدون شک در صورتی که سندرز به دور نهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آتی راه پیدا کند، شاهد مناظره سختی میان ترامپ و سندرز بر سر برجام خواهیم بود.
کلمات کليدی: سندرز/امریکا/اطلاعات روز#
 


 
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.