يکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۴

تشدید تنش میان آمریکا و ترکیه بر سر پدافند موشکی اس-۴۰۰

Share/Save/Bookmark
آمریکا به ترکیه تا پایان ماه ژوئیه به ترکیه فرصت داد تا قرارداد خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه را لغو کند.
کد مطلب: 58476
 
به گزارش اطلاعات روز# تنش‌ها میان آمریکا و ترکیه بر سر تصمیم آنکارا برای خرید سیستم دفاع موشکی از روسیه به شدت افزایش یافته است.
 
همزمان آمریکا فشارهای خود را بر ترکیه برای لغو چنین سفارشی تشدید کرده است.
 
به نوشته بی بی سی، خرید موشک‌های اس-۴٠٠ از روسیه به نارضایتی و دوری جستن دولت ترکیه از متحدان غربی آن تعبیر شده است.
 
آمریکا در تازه‌ترین واکنش، تعلیم و آموزش خلبانان ترکیه برای پرواز با جنگنده اف-۳۵ را متوقف کرده است.
 
آمریکا در ضرب‌الاجلی تهدید کرده که چنانچه ترکیه تا تاریخ ۹ مرداد آینده قرارداد جنجالی خود با روسیه را ملغی نکند، خلبانان ترکیه‌ای را که برای آموزش پرواز با جنگنده‌های اف-۳۵ در این کشور به سر می‌برند از خاک خود اخراج می‌کند.
 
الن لرد، معاون وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با اعلام این مطلب گفت پس از پایان این مهلت کشورش قرارداد ساخت تحت لیسانس اف-۳۵ با شرکت‌های ترکیه‌ای را نیز لغو خواهد کرد.
 
به گزارش دویچه وله، ترکیه تاکنون سفارش خرید یک صد فروند از این جنگنده‌های فوق مدرن را به شرکت آمریکایی "لاکهید مارتین" ارائه داده است.
 
مقام‌های دولت آمریکا تاکنون چندین بار به ترکیه در مورد خرید سیستم دفاع موشکی پیشرفته از روسیه به این کشور هشدار داده‌اند اما دولت ترکیه گفته است تحت تاثیر فشارها قرار نخواهد گرفت.
 
به نوشته یورونیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه روز پیش گفته بود از خرید سامانه پدافند روسی صرف‌نظر نمی‌کند. وی همچنین گفته بود که تنها در صورتی پیشنهاد فروش سامانه موشکی پاتریوت آمریکایی را در دستور کار قرار می‌دهد که شرایط فروش آن مانند شرایط پیشنهادی روسیه برای اس۴۰۰ مناسب باشد.
 
وی در عین حال با ابراز تأسف در این زمینه گفته بود: «ولی متاسفانه ما پیشنهاد مثبتی از طرف آمریکایی برای پاتریوت دریافت نکرده‌ایم.»
 
آمریکا گفته است ترکیه نباید همزمان جنگنده اف۳۵ آمریکا و سیستم اس۴۰۰ روسیه را که گفته شده پدافند موثر علیه این جنگنده است در اختیار داشته باشد.
 
سیستم دفاع ضد موشکی اس-۴۰۰ توان ردگیری و انهدام اهداف هوایی با سرنشین یا بدون سرنشین تا فاصله چهارصد کیلومتری را دارد. اس-۴۰۰ نسخه پیشرفته‌تر سیستم دفاع ضدهوایی اس-٣٠٠ است که ایران در اختیار دارد.
کلمات کليدی: امریکا/ترکیه/پدافند/روسیه/تنش/اطلاعات روز#