پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۴

پاسخ منفی ناتو به ائتلاف آمریکا علیه ایران

Share/Save/Bookmark
مارک اسپر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده پس از نشست ناتو در بروکسل گفت که نتوانسته از متحدان واشینگتن تعهدی جدی بگیرد.
کد مطلب: 58517
 
به گزارش اطلاعات روز#مارک اسپر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید از نشست وزیران دفاع سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل برمی‌گردد، درحالی که نتوانسته تعهد محکمی به منظور ایجاد ائتلافی علیه ایران از شرکت‌کنندگان به دست آورد.
 
کشورهای عضو ناتو با ابراز عدم تمایل خود در مورد درگیرشدن در هرگونه اقدام نظامی، اعلام کرده اند تاکید آنها بر پایین آوردن احتمال وقوع جنگ است.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسه در این نشست به ایالات متحده گفته‌است که تهران و واشینگتن خود باید مشکلات‌شان را حل کنند.
 
در همین حال، رهبران دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مجلس سنای آمریکا به توافق رسیدند که روز جمعه (۲۸ ژوئن) طرحی را به رای بگذارند که دولت این کشور را از حمله‌ نظامی به ایران بدون مجوز کنگره منع می‌کند.
 
اگر این طرح بیش از ۶۰ رای بیاورد برای دونالد ترامپ لازم الاجرا خواهد بود، هر چند ترامپ همچنان مجاز خواهد بود در صورت حمله به نظامیان آمریکایی بدون مجوز کنگره وارد درگیری نظامی با طرف متخاصم شود.
 
این طرح را دو سناتور دموکرات، تیم کین از ایالت ویرجینیا و تام یودال از نیومکزیکو ارائه کردند اما برای آوردن آن به صحن علنی و رای‌گیری درباره آن با میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان که اکثریت سنا را در دست دارند، اختلاف نظر داشتند.
 
در پی این اختلاف‌نظر دموکرات‌ها تهدید کردند که تنها در صورتی به لایحه بودجه وزارت دفاع رای خواهند داد که این طرح هم به عنوان متممی از آن به رای گذاشته شود.
 
پس از این تهدید دموکرات‌ها امروز (پنجشنبه ششم تیر - ۲۷ ژوئن) میچ مک‌کانل، رئیس مجلس سنا گفت که در توافق با دموکرات‌ها تصمیم گرفته طرح مجوز دفاع ملی (ان‌دی‌ای‌ای) را از صبح جمعه برای رای‌گیری وارد دستور کار سنا کند و مهلت رای دادن به آن را هم تا عصر جمعه تعیین کند تا سناتورهای بیشتری فرصت حضور در صحن سنا و رای دادن شوند.
کلمات کليدی: ناتو/ائتلاف/ایران/اطلاعات روز#