سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۹

پوتین تهدید کرد: موشک هسته‌ای می‌سازیم

Share/Save/Bookmark
رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده‌است اگر ایالات متحده دست به تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد تازه‌ای بزند، دولت او نیز اقدام مشابهی را پی‌ خواهد گرفت.
کد مطلب: 58532
 
به گزارش اطلاعات روز#رئیس‌جمهوری روسیه هشدار داده‌ است اگر ایالات متحده دست به تولید موشک‌های هسته‌ای میان‌برد تازه‌ای بزند، دولت او نیز اقدام مشابهی را پی‌ خواهد گرفت.
 
این سخنان در پی اقدامات تازه دو طرف در خروج از پیمان منع موشکی از زمان گورباچف و ریگان، مطرح شده‌است.
 
دونالد ترامپ سال گذشته مدعی شد  به دلیل «نقض مکرر پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) توسط روسیه»، واشنگتن از آن خارج خواهد شد. روسیه اتهام نقض این پیمان را رد کرده است.
 
این پیمان یازدهم مرداد، پس از ۳۱ سال منقضی شد. آن‌چه با ابراز نگرانی شماری از کشورها و چهره‌های بین المللی در مورد بازگشت به دوران مسابقه تسلیحاتی همراه شده‌است.
 
ولادیمیر پوتین به وزارت خارجه، دفاع و سرویس اطلاعات خارجی دولتش دستور داد، اقدامات ایالات متحده را در مورد تولید احتمالی موشک‌های منع‌شده در پیمان «آی‌ان‌اف» از نزدیک زیر نظر بگیرند.
 
پوتین گفته است «اگر روسیه به اطلاعات قابل اعتمادی دست پیدا کند که آمریکا دست به تولید چنین موشک‌هایی زده، روسیه گزینه دیگری نخواهد داشت به جز این‌که تمامی ظرفیت‌ها را برای تولید موشک‌های مشابه به خدمت بگیرد».
 
رویترز به نقل از شماری از مقام‌های آمریکایی گفته که این کشور با آزمایش نخستین موشک از موشک‌های آن‌ان‌اف، چند ماه فاصله دارد و تولید گسترده آن‌ها سال‌ها طول خواهد کشید.
 
پیش از این وزیر خارجه آمریکا، در توئیتر خود روسیه را متهم به نقض پیمان کرده و گفته بود «آمریکا در پیمانی که طرف‌های دیگر آن را نقض می‌کنند باقی نمی‌ماند. روسیه تنها مسئول [این رویداد] است».
 
از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه روز جمعه گذشته با اشاره به اینکه «تمدید نشدن این این پیمان را نخستین بار واشینگتن مطرح کرد» گفت: ایالات متحده باید پاسخگو باشد.
 
دبیرکل ناتو تاکید کرده‌است که اعضای این پیمان در مورد آی‌ان‌اف با آمریکا هم‌نظر هستند.
کلمات کليدی: پوتین/ایران/امریکا/روسیه/موشک/هسته ای/اطلاعات روز#