شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۳

این چهار نفر؛ چه کسی جایگزین آمانو می شود؟

Share/Save/Bookmark
چهار نامزد برای ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی که وظیفه نظارت بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را بر عهده دارد اعلام آمادگی کردند.
کد مطلب: 58580
 
به گزارش اطلاعات روز#به نقل از روزنامه بیزینس لایو، اسلواکی روز پنجشنبه «مارتا زیاکوا» را به عنوان آخرین کاندیدای ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) معرفی کرد.
 
«یوکیا آمانو» مدیرکل پیشین این آژانس در ماه ژوئیه (تیر-مرداد) درگذشت.
 
وزارت امورخارجه اسلواکی، زیاکوا ۶۳ ساله را به دلیل داشتن تخصص در مسائل هسته ای به عنوان نامزد ریاست جدید آژانس بین المللی  انرژی اتمی معرفی کرد.
 
وی در حال حاضر رئیس سازمان تنظیم مقررات هسته ای اسلواکی است و دارای سابقه فعالیت در آژانس بین المللی انرژی اتمی می باشد.
 
یک منبع دیپلماتیک همچنین به خبرگزاری فرانسه گفت: «کرنل فروتا» دیپلمات رومانیایی دیگر نامزد پست ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
 
رافائل گروسی سفیر کنونی آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز برای پذیرش این سمت اعلام آمادگی کرده است.
 
«لاسینا زبرو» دبیر اجرایی سازمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که برای سمت مدیرکلی آژانس نامزد شده است.
 
زبرو از بورکینا فاسو به خبرگزاری فرانسه گفت: کشورم از من خواسته است که برای پذیرش این سمت نامزد شوم. 
 
مراحل انتصاب مدیرکل جدید آژانس به طور معمول حدود یک سال طول می کشد اما هیات مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشستی که پس از درگذشت آمانو برگزار کرد، موافقت خود را برای انتخاب رئیس جدید آژانس حداکثر تا ماه اکتبر اعلام کرد.
 
کلمات کليدی: آژانس/بین المللی/انرژی اتمی/گزینه/اطلاعات روز#