دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹

ممنوعیت سیگار الکترونیک آری، ممنوعیت سلاح خیر!

Share/Save/Bookmark
با منتشر شدن تصمیم دولت ترامپ برای ممنوعیت سیگار‌های الکترونیک طعم‌دار، موضوعی جدی‌تر این خبر را تحت الشعاع قرار داد: پس اصلاح قوانین حمل سلاح چه می‌ شود! بعضی از سیاستمداران آمریکایی و فعالان حقوق بشر با اشاره به کشته شدن هزاران نفر بخاطر خشونت سلاح در آمریکا عدم وجود قوانین سخت‌گیرانه برای خرید سلاح را متذکر شدند.
کد مطلب: 58603
 
به گزارش اطلاعات روز#مرکز جلوگیری از بیماری‌ها در آمریکا روز 12 سپتامبر طی تحقیقاتی که در چند ایالت انجام شده بود، اعلام کرد که استعمال سیگارهای الکترونیکی در این کشور باعث مرگ 6 نفر شده است. این مرکز همچنین اعلام کرد که حدود 450 نفر نیز دچار سرطان ریه شده اند.
 
در پی انتشار این گزارش رئیس جمهور آمریکا نیز تصمیم گرفت به آن واکنش نشان دهد و در نشستی با همین موضوع در کاخ سفید، با مذمت این سیگارها، از ممنوعیت این محصول خبر داد.
 
 
واکنش سریع رئیس جمهور آمریکا نسبت به این موضوع و موکول نکردن آن به زمانی دیگر«بخاطر نگرانی‌های ملانیا در مورد پسرش»، سوالات زیادی را ناخواسته در ذهن فعالان حقوق بشر و سیاستمداران بوجود آورد. آیا نگرانی او از مبتلا شدن تعدادی نوجوانان به بیماری دلیل اصلی این تصمیم است؟ آیا تصمیم واقع‌بینانه است؟
 
بهترین جواب می تواند این باشد که ممنوعیت استعمال سیگار الکترونیک طعم‌دار یک حرکت نمایشی بود تا نشان دهد که رئیس جمهور آمریکا، به دنبال نجات جان آمریکایی‌هاست! ادعایی که حداقل به دو دلیل مسخره است.
 
اول به طور طبیعی استفاده از یک محصول آزمایش نشده و تایید نشده عوارض زیادی را روی سلامت و در این مورد، تنفس مردم خواهد داشت. پس این زیاد تعجب برانگیز نیست که تعدادی بخاطر مصرف این محصول بمیرند.
 
دوما آمریکایی‌ها به دلایل زیادی جانشان را از دست می‌دهد. این موضوع را مرکز جلوگیری از بیماری‌ها در آمریکا منتشر کرده است. طبق گزارشی که در سال 2017 توسط این مرکز منتشر شد، سرطان عامل اصلی مرگ بیش از یک میلیون آمریکایی بوده است. هزاران نفر نیز در همین سال از بیماری‌های تنفسی، دیابت، سکته قلبی و دیگر بیماریها جانشان را از دست دادند. مسمومیت، تصادف و سقوط از ارتفاع از دیگر عوامل کشته شدن آمریکایی‌ها می‌ باشد. فقط در سال 2017، شصت و چهار هزار آمریکایی بخاطر مسمومیت جانشان را از دست دادند.
 
عکس | 10 عامل مرگ و میر در آمریکا بر اساس سن و علت مرگ ( منبع CDC )
 
یکی دیگر از مهمترین عوامل کشته شدن آمریکایی‌ها، خشونت سلاح در این کشور است. در سال 2017 حدود 40 هزار آمریکایی بر اثر خشونت سلاح کشته شدند که برای اولین بار از تعداد کشته‌ها براثر تصادفات بیشتر شد.نکته جالب اینجاست که بیشترین عواملی که علت مستقیم مرگ آمریکایی‌ها می شود سالهاست توسط دانشمندان مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته است تا میزان آنها کاهش و کنترل یابد. اما تنها عاملی که هیچ اقدامی توسط دولت یا نهادهای مرتبط برای مهار آن انجام نشده، سلاح است! حتی بعضی از نماینده‌های مجلس این کشور، مانند میچ مک‌کانل، علنا اجازه تصویب قوانین جدید سلاح را نمی دهند!
 
طبق تحقیقات یک سازمان غیر انتفاعی (Every Town for Gun Safety)، در هر روز 100 آمریکایی بخاطر خشونت سلاح کشته و صدها نفر زخمی می‌ شوند، که به طور متوسط 7 نفر از آنها کودک یا نوجوان هستند.
 
اما تفاوت ممنوعیت سیگار الکترونیک طعم‌دار و جلوگیری از خشونت سلاح در آمریکا این است که رئیس جمهور یک شماره را در تلفن خود ذخیره کرده است؛ انجمن ملی سلاح آمریکا یا به اختصار NRA.
 
این سازمان در مبارزات انتخاباتی ترامپ در سال 2016 حدود 30 میلیون دلار به او کمک مالی کرد. کمکی که رئیس جمهور آمریکا را مدیون این انجمن کرده است!
 
تیراندازی در الپاسو، دیتون و میدلند از آخرین نمونه‌های برجسته خشونت سلاح در آمریکاست.
 
از نگاه سیاستمداران جمهوریخواه، علت این کشتارها  فقط یک جواب قطعی دارد: بازی‌های رایانه‌ای! و نه سلاح!
 
هر چقدر هم که این ادعا نخ نما شده باشد، قرار است باز هم مقامات آمریکایی، که تحت نفوذ لابی سلاح هستند، آن را تکرار، تکرار و تکرار کنند.
  
فضای بوجود آمده توسط لابی سلاح و نفوذ آن در انعکاس پیام‌های رسانه‌ای در آمریکا و همچنین بی‌اعتنایی مقامات این کشور به خشونت توسط اسلحه، باعث شده تا مردم این کشور بجای پیگیری حل معضل خشونت سلاح، به دنبال ساخت قلعه‌هایی برای محافظت از فرزندان خود باشند!
 
 
 
اگرچه بیشتر کاربران فضای مجازی از دستور ترامپ برای ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی طعم‌دار استقبال نکردند، اما اگر دونالد ترامپ واقعا چنین معیاری (جلوگیری از کشته شدن آمریکایی‌ها) را برای خود معین کرده، بهتر بود در نظر داشته باشد که بر اساس گزارش یو‌اس‌ای تودی، در بین سالهای 1999 تا 2017 تعداد 38942 کودک آمریکایی بخاطر خشونت سلاح به طور بی‌رحمانه‌ای کشته شدند. و فقط در سال 2018 تعداد 73 کودک که کمتر از 12 سال سن داشتند، در تیراندازی‌ها جان خود را از دست داده اند.
 
شاید مردم آمریکا باید سلاح‌ها را نیز به روشی طعم‌دار کنند تا مقامات دست به کار شوند! ‌
کلمات کليدی: امریکا/فرانسه/سیگار/مکرون/سلاح/اطلاعات روز#