يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۵
ایران می‌تواند از چندین روش برای مقابله با نیروی هوایی آمریکا استفاده کند

مرگبارترین تسلیحات استراتژیک ایران در جنگ احتمالی با آمریکا چه هستند؟

Share/Save/Bookmark
ایران دارای موشک‌های زمین به هوا در ارتش و سپاه است. این دو نیروی نظامی ایران در کنار یکدیگر می‌توانند به مقابله با تهدید امریکا بپردازند.
کد مطلب: 58710
 
به گزارش اطلاعات روز# نشریه تخصصی دفاعی - نظامی "نشنال اینترست" با اشاره به توان ایران برای مقابله با نیروی هوایی آمریکا در صورت حمله‌ای نظامی از سوی واشنگتن علیه تهران، می‌نویسد: نیروی هوایی ایران مجهز به جنگنده‌های ساخت امریکا متعلق به دهه ۷۰ میلادی است. ایران دارای موشک‌های زمین به هوا در ارتش و سپاه است. این دو نیروی نظامی ایران در کنار یکدیگر می‌توانند به مقابله با تهدید امریکا بپردازند. ایران به قطعات سامانه‌های موشکی‌ای که سال‌ها پیش از امریکا وارد کرده بود دسترسی ندارد. با این حال، نیازهای خود در این زمینه را از طریق روسیه و چین تامین می‌کند‌؛ مهندسان ایرانی نیز با مهندسی معکوس طیفی از سیستم‌های دفاعی قدیمی را به روز کرده‌اند".
 
این نشریه در ادامه می‌نویسد: "ایران در یک دهه گذشته، سیستم‌های کنترل شلیک دیجیتال و سیستم کنترل شلیک الکترو اپتیکال خود را ارتقا بخشیده است. برای شناخت توانایی دفاع هوایی ایران باید به تسلیحات روسیه و چین و قابلیت‌های آن توجه کرد که دو کشور کمک‌کننده به ایران هستند. برای مثال، سامانه اس - ۳۰۰ قادر است با شصت و شش جنگنده از ۱۲۰ مایلی به طور همزمان از طریق موشک‌های دوربرد و میان‌برد درگیر شود.

ایران در سال ۲۰۰۷ سفارش پنج فروند از این سامانه را داد اما به دلیل تحریم‌ها تحویل آن میسر نشد. در سال ۲۰۱۱ میلادی، تهران سامانه مشابه اس - ۳۰۰ را به نام باور - ۳۷۳ رونمایی کرد که از موشک‌های صیاد - ۳ استفاده می‌کند. باور - ۳۷۳ دامنه برد ۱۵۵ مایلی را پوشش می‌دهد. در سال ۲۰۱۵ میلادی، روسیه چهار فروند سامانه اس - ۳۰۰ را به ایران تحویل داد؛ آن هم پس از حصول برجام و لغو تحریم‌ها. از دیگر تجهیرات روسی که ایران در اختیار دارد می‌توان به 30 سامانه موشکی دوربرد اس-۲۰۰ متعلق به دوره شوروی اشاره کرد که در تهران، بندرعباس، همدان و اصفهان مستقر هستند. این سامانه‌ها علیرغم قدیمی‌بودن، بردی ۱۵۰ مایلی را پوشش می‌دهند و به شکل مدرنیزه‌شده فجر - ۸ تغییر شکل یافته‌اند که سامانه‌ای الکترونیکی شده و افزایش بردیافته است.

ایران همچنین، موشک‌های میان‌برد زمین به هوا در اختیار دارد. برای مثال، ایران سامانه موشکی SM-1 امریکایی متعلق به دهه ۶۰ میلادی را در اختیار دارد که امریکا پیش از انقلاب به نیروی دریایی ایران فروخته بود. ایران در سال ۲۰۱۳ از صیاد - ۲ رونمایی کرد که مدل اقتباس شده از سامانه مذکور امریکایی است و بردی چهل و شش مایلی دارد و می‌تواند از سامانه‌های خرداد - ۱۵ و تلاش شلیک شود و همزمان شش هدف را مورد اصابت قرار دهد‌. پهپاد امریکایی‌ای که امسال ساقط شد نیز توسط صیاد - ۲ هدف قرار گرفت. از تجهیزات روسی دیگر ایران می‌توان به سامانه موشکی زمین به هوا اس - ۷۵ اشاره کرد. چین با مهندسی معکوس اس - ۷۵ را به HQ-1 و HQ-2 تبدیل کرد. این سامانه مدرنیزه شد و به صیاد -۱۴ تبدیل شده است که بردی ۵۰ تا ۶۰ مایلی را در بر می‌گیرد. از دیگر سامانه‌های روسی در اختیار ایران، سامانه دفاع موشکی 2K12Es است که ایران ۱۵ فروند از آن را در دهه ۹۰ میلادی وارد کرد و با تغییرات در آن به رعد -۱ تبدیل کرد که مجهز به یک رادار و حسگر الکترو اپتیکال است".

این نشریه در ادامه می‌نویسد: "همچنین، ایران Buk-M2 روسی را که قادر به هدف قرار دادن اهداف در بردهای کوتاه تا متوسط ۲ تا ۳۹ مایلی است را نیز بدست آورده است. چگونگی بدست آوردن آن مشخص نیست. با این حال، ایران از آن در قالب رعد - ۲ استفاده می‌کند. همچنین، ایران به سامانه کوتاه‌برد Crotake ساخت فرانسه در دهه ۷۰ میلادی که سامانه راداری هدایت‌شونده بر روی ناوها و وسایل متحرک زمینی است نیز دست یافته است؛ آن هم از طریق چین. چینی‌ها در سال ۱۹۷۹ چند فروند از این سامانه را وارد کردند و در دهه ۸۰ میلادی با مهندسی معکوس HQ-7 را از روی آن ساختند. ایران در سال ۲۰۰۲ میلادی نمونه مهندسی معکوس شده HQ-7 را با نام شهاب نمایش داد و در سال ۲۰۱۳ سامانه دفاع هوایی کوتاه‌برد یا زهرا را رونمایی کرد".
مرگبارترین تسلیحات استراتژیک ایران در جنگ احتمالی با آمریکا چه هستند؟
این نشریه می‌نویسد: "از دیگر سامانه‌های دفاع هوایی در اختیار ایران، موشک‌های دوش پرتاب خانواده ایگلا هستند که در اصل روسی است. با این حال، ایران مدل کپی‌شده چینی آن که QW-1 نام دارد را وارد کرده است. ایران میثاق -۱ را از روی این مدل چینی ساخته است. میثاق -۲ نیز از روی مدل وارداتی چینی با ۳ مایل برد اضافی ساخته شده است".

مرگبارترین تسلیحات استراتژیک ایران
این نشریه در گزارش دیگری به تسلیحات و اهرم‌هایی اشاره کرده که ایران می‌تواند از طریق آن با تهدیدات متوجه از جانب امریکا مقابله کند.
این نشریه از تسلیحات مذکور تحت عنوان مرگبارترین تسلیحات استراتژیک در اختیار ایران یاد می‌کند که تهران می‌تواند از طریق آن از موضع خود دفاع کند:

جنگ‌های نامنظم
ایران در سوریه، عراق و افغانستان می‌تواند جنگ‌های نامنظم ایجاد کند و در این زمینه توانایی، تجارب و لجستیک قابل توجهی دارد. ایران در سوریه علیه داعش جنگید و در عراق پس از حمله امریکا علیه رژیم صدام نفوذ زیادی پیدا کرده و شبه نظامیان شیعه عراقی نزدیک به خود را دارد. ایران در یمن از انصارالله حمایت می‌کند.

کارت اسرائیل
ایران برخلاف عربستان، مدارایی در برابر اسرائیل در پیش نگرفته است. ایران کماکان از حزب‌الله، حماس و سایر سازمان‌های فلسطینی حمایت می‌کند‌. این حمایت، ابزار مهم دیپلماتیک و ایدئولوژیکی را در منطقه در اختیار ایران قرار داده است. گروه‌های مذکور به نیابت از ایران عمل می‌کنند و تقویت‌شان باعث نگرانی اسرائیل است.

موشک‌های بالستیک
این موشک‌ها جدی‌ترین سلاح ایران به عنوان تهدید نظامی متعارف هستند. موشک‌ها قابلیت حمله به تاسیسات نظامی، اقتصادی و مراکز سیاسی در سرتاسر منطقه را دارند.‌ این موشک‌ها می‌توانند در صورت تمایل ایران، ناامنی را در منطقه ایجاد کنند و ابزار بازدارندگی ایران هستند.

نفت
برجام باعث باز شدن درهای ایران به روی سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت آن کشور شد.‌ بابد توجه داشت که علیرغم تحریم‌ها، ایران کماکان می‌تواند تا حدی نظر شرکت‌های خارجی را جلب کند. درآمد بیشتر ناشی از فروش نفت به معنای تقویت قوای نظامی ایران است. ایران پس از برجام از درآمد نفتی خود به گروه‌های تحت فرمان‌اش در منطقه کمک کرد.‌
مرجع : افتاب نیوز
کلمات کليدی: خاورمیانه ، ایران ، آمریکا ، جنگ ، تسلیحات نظامی ، توافق هسته ای ، برجام ، موشک ، نفت ، تنگه هرمز ، عربستان ، جنگ نیابتی ، سوریه ، عراق ، موشک بالستیک ، اطلاعات روز#