۷
 
شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۲
یادداشت:

ویژگی های دستورالعمل جدید ساماندهی زندانیان وکاهش جمعیت کیفری

Share/Save/Bookmark
مقام معظم رهبری در اسفند ماه سال 1397 با انتصاب حضرت حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس دستگاه قضا از اراده بسیار قوی خویش در جهت یک تحول اساسی و بنیادی در دستگاه قضا خبر می دهند .
کد مطلب: 58736
 
به گزارش اطلاعات روز# یادداشت: قطعاً برای انتصاب عالیترین مقام قضایی، گزینه های مختلفی متصور بوده است، اما در کنار خصوصیات فردی همچون تخصص، دانش، و برآمده از آن دستگاه، برای آن منصب، لازم است شخص منتخب دارای یک برنامه ای متقن، شایسته و قابل اجرا باشد.

این روزها شاهد اجرای برنامه هایی هستیم که حجت الاسلام رئیسی در راستای منویات مقام معظم رهبری و همراه نمودن صاحب نظران وکارشناسان، آن را در قالب یک سند، تقدیم معظم له نموده اند؛ سندی که حتی در حکم انتصاب ایشان از سوی رهبری اینگونه به آن اشاره شده است: " سند تحول قضائی پیشنهادی جنابعالی را ملاحظه کردم. بر اساس مشورت ها و نظرات کارشناسی، آنرا مفید و کارساز میدانم".

اکنون مردم تحولات صورت گرفته را حس نموده و به آینده ای که نور عدالت بیش از پیش در آن متبلور خواهد بود، امیدوارترشده اند.

در این یادداشت قصد داریم با زبانی ساده به ویژگی های دستورالعمل جدید ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری ابلاغی از سوی رئیس قوه قضاییه، یکی از آن تحولات ارزشمند، اشاره کنیم. حرکتی قابل توجه که نتیجه آن شیرینی کام مردم از اجرای عدالتی شایسته یک نظام وحکومت اسلامی است.

1.این دستورالعمل که جایگزین دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها مورخ ۱۳۹۵.۰۶.۲۳ رئیس قوه قضاییه است، در ۲۹ ماده و ۲۳ تبصره در تاریخ ۹۸.۰۵.۳۱ به تصویب رئیس قوه قضاییه رسیده است.

2. طبق این دستورالعمل دادستان‌ها باید ترتیبی اتخاذ نماینده تا در صورت معرفی کفیل یا تودیع وثیقه در وقت اداری یا خارج از آن و فراهم بودن موجبات پذیرش تأمین، متهم به زندان معرفی نشود.

3. مطابق تبصره ماده هفت رؤسای کل دادگستری استان‌ها ضمن نظارت بر نحوه بکارگیری ظرفیت‌های قانونی در راستای حبس زدایی توسط قضات و ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه به آنان، برنامه ریزی نمایند تا حداقل پانزده درصد آرای صادره از محاکم کیفری متضمن مجازات جایگزین حبس باشد.

4. با توجه به شرایط آزادی مشروط مندرج در ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی، رؤسای زندان‌ها موظف اند با بررسی اخلاق، حالات و رفتار زندانیان در دوران تحمل حبس، درخواست آزادی مشروط زندانیان واجد شرایط را برای اجرای احکام دادسرا ارسال نمایند. قاضی اجرای احکام کیفری مکلف است حداکثر ظرف یک هفته درخواست را بررسی و نتیجه رسیدگی اعم از ارسال پرونده به دادگاه و یا مخالفت با درخواست که باید همراه با ذکر دلایل باشد را در سامانه منعکس نماید تا به اطلاع زندانی برسد. رسیدگی به درخواست آزادی مشروط در دادگاه خارج از نوبت و یا قید فوریت به عمل می‌آید.

5. در ماده دو بند ب آمده است: قرار‌های تأمین کیفری از نوع کفالت و وثیقه تا حدامکان به نحوی صادر شود که متهم فرصت کافی جهت معرفی کفیل یا تودیع وثیقه داشته باشد. در صورت تأمین قرار، وفق مقررات و خارج از وقت اداری، مرجع صادر کننده قرار یا قاضی کشیک، مکلف به پذیرش آن می‌باشد. دادستان‌ها در اجرای «دستورالعمل فوریت‌های قضایی و نحوه عملکرد واحد کشیک مصوب ۱۳۹۵»، مکلف‌اند واحد کشیک قضایی را خارج از وقت اداری و روز‌های تعطیل به این امر اختصاص دهند. مرکز با همکاری سازمان بستر لازم را جهت ارتباط مکانیزه واحد کشیک قضایی با زندان فراهم می‌نماید تا بدون نیاز به اعزام زندانی، درخواست وی برای قاضی کشیک ارسال و با حضور وثیقه گذار یا کفیل در واحد کشیک و طی مراحل قانونی، دستور قضایی دائر بر آزادی متهم در بستر سامانه به زندان اعلام شود.

6. با توجه به مواد ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، دادستان‌ها مراقبت خواهند نمود:

الف – افراد معتاد جز در شرایط مقرر در قانون، تحت هیچ شرایطی به زندان معرفی نشوند؛

ب – از تبدیل عنوان «اعتیاد» به عنوان مجرمانه «استعمال مواد مخدر» با هدف فراهم شدن زمینه بازداشت فرد معتاد و معرفی وی به زندان خودداری شود؛

تبصره – دادستان کل کشور با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه پیگیری لازم را جهت توسعه مراکز مذکور در مواد ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر به عمل خواهدآورد.

7. دراین دستورالعمل تأکید می شودکه رئیس کل دادگستری استان بر عملکرد قضات دادسرا و دادگاه از جهت بکارگیری ظرفیت‌های قانونی در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها نظارت ‌نماید و قضاتی که با رعایت قوانین و مقررات از قرار‌های منجر به بازداشت یا حکم حبس کمتر استفاده کرده و از مجازات‌های جایگزین حبس بهره می‌گیرند و همچنین دادستان‌ها و قضات اجرای احکام کیفری که وفق قوانین و مفاد این دستورالعمل در جهت کاهش جمعیت کیفری اقدام می‌نمایند را به نحو مناسب تشویق کرده و برای آنان پاداش در نظر می‌گیرد. همچنین، رئیس کل دادگستری استان مکلف است در مورد قضاتی که عدم نظارت مستمر آن‌ها نسبت به زندانیان منجر به بازداشت غیرقانونی افراد از قبیل ادامه بازداشت پس از اتمام محکومیت می‌شود، مراتب را به دادستانی کل کشور و دادسرای انتظامی قضات اعلام نماید.

درپایان می توان گفت : ایجاد سامانه کارنامه آماری تصمیمات قضایی جهت ثبت عملکرد مقام‌های قضایی، ایجاد سامانه مدیریت پرونده‌های نظارت قضایی زندانیان، اختصاص واحد کشیک قضایی در دادگستری‌ها در خارج از وقت اداری با ترتیبات جدید و فوری در رسیدگی‌ها، تشکیل واحد کشیک قضایی اختصاصی در زندان، جلوگیری از ورود افراد کمتر از ۱۸ سال سن، افراد فاقد پیشینه کیفری و زنان به زندان، اظهار نظر دادستان یا معاون وی پیرامون ضرورت قانونی صدور قرار بازداشت موقت، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در صدور آرای صادره کیفری حداقل به میزان ۱۵ درصد آراء صادره، استفاده از ظرفیت سامانه‌های نظارت الکترونیکی، استقرار دادرس علی‌البدل در زندان‌ها، تعیین ضرب‌الاجل برای رسیدگی به درخواست‌های آزادی مشروط زندانیان، نگهداری محکومان جرایم مواد مخدر ناتوان از پرداخت جزای نقدی در مراکز اشتغال و حرفه‌آموزی، امتیازبندی کلیه اقدامات اصلاحی و تربیتی محکومان در زندان‌ها و رتبه بندی تحلیلی عملکرد دادگستری‌های سراسر کشور از جمله ویژگی‌های مهم دستورالعمل جدید ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری است.

حرکت و تحولات انقلابی رئیس دستگاه قضا را می توان سرآغاز همان عدالتی دانست که از الزامات یک حکومت اسلامی است، تحولی که نشان می دهد  دستگاه قضا قصد دارد تا مأمن و پناه مردم در مسیر عدالت باشد.

سلمان اسحاقی
 
کارشناس ارشد حقوق بین الملل
 
یک همشهری
United States
۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۱۰:۱۵:۱۰
باز هم‌مثل همیشه مطالب مفید و آموزنده
با آرزوی موفقیت بیشتر
 
مصطفوی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۷-۲۶ ۰۰:۰۴:۴۵
جامعه به جوانان نخبه وتوانمند وبا تجربه و با شناختی چون شما نیاز مبرم دارد.موفق باشید.مطمینا به زودی شاهد بهره مندی از توانایی هایتان در عرصه های بالاتر خواهیم بود
 
مجتهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۱۹:۵۶:۰۳
بسیار کارامد☘️
 
رضا صادقی
Ukraine
۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۲۱:۲۰:۴۹
درود و سلام خدمت فرزند برومند خراسان، جناب آقای اسحاقی عزیز
خداقوت
مطالب مفید، جامع و کاربردی
 
رضا صادقی بمرود
Ukraine
۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۲۱:۲۵:۳۰
درود و سلام خدمت فرزند برومند خراسان، جناب آقای اسحاقی عزیز
خداقوت
مطالب مفید، جامع و کاربردی
سپاس از حُسن توجهتان

درود و خداقوت خدمت حضرت آیت الله رئیسی بزرگوار سید عالیقدر و پرتلاش و مردمی
 
دکتر صادق بهمنرودی
Germany
۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۲۳:۱۴:۰۶
بسیار خوب بود ، شایسته است سازکارهای اجرایی آن را بری مردم تشریح کنید، امروز وجود نخبگانی چون جنابعالی نیاز جامعه است تا مسایل امثالهم را برای مردم تشریح کنند که از تبعیض و .... در جامعه اجتناب گردد.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۴:۰۸:۱۱
چقدر شیوا و سلیس نوشته شده
بسیار عالی