يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۹

پهپاد آمریکایی را باد بُرد!

Share/Save/Bookmark
پهپاد آمریکایی XQ-58A که در اسفند ماه سال گذشته و پس از 2.5 سال رونمایی از مدل مفهومی، اولین تست پروازی خود را انجام داده بود، در سومین تست خود پس از گذشت 8 ماه، بر اثر وزش باد آسیب دید!
کد مطلب: 58744
 
 
به گزارش اطلاعات روز#علیرغم اینکه مقامات آمریکایی و در راس آنان دونالد ترامپ معتقدند که این کشور پیشرفته ترین تجهیزات نظامی دنیا را در اختیار دارد اما با کمی بررسی می توان به ضعف فناوری های نظامی آمریکا پی برد!
 
چندی پیش بود که «کمیسیون استراتژی دفاع ملی» در گزارشی عنوان کرد که ایالات متحده به دلیل کاهش برتری نظامی تاریخی خود دچار بحران امنیت ملی شده و وزارت دفاع این کشور نه به لحاظ مالی و نه از جنبه استراتژیک توان پیروزی در جنگ‌های چند جانبه را نخواهد داشت.
 
اندیشكده آمریكایی بنیاد «هریتیج» نیز سال گذشته در گزارشی، توان كلی ارتش آمریكا را «محدود» ارزیابی كرد و نوشت: « اندازه اجزای فعال ارتش آمریكا دو سوم آن چیزی است كه باید باشد، تجهیزات عملیاتی آن از حد موردنیاز «قدیمی» تر بوده و سطح آمادگی ارتش این كشور نیز «مشكل ساز» است.
 
ضعف تجهیزات نظامی آمریکا در عرصه عمل نیز به اثبات رسیده است؛ آنجا که بامداد 30 خرداد ماه، سپاه پاسداران با استفاده از سامانه بومی «سوم خرداد» پهپاد پیشرفته و 222 میلیون دلاری گلوبال هاوک را که به مرزهای جمهوری اسلامی تجاوز کرده بود، هدف قرار داده و منهدم کرد.
 
اما در روزهای گذشته اتفاقی دیگر برای یکی دیگر از پهپادهای نظامی آمریکا رخ داد تا بار دیگر ضعف تجهیزات نظامی آمریکا مشخص شود.
 
به گزارش پایگاه آمریکایی درایو، نیروی هوایی ایالات متحده امریکا در روز پنجشنبه اعلام کرد که وزش باد به پهپاد آمریکایی XQ-58A آسیب رسانده و باعث خرابی آن شده است!
 
این پهپاد آمریکایی که در اسفند ماه سال گذشته و پس از 2.5 سال رونمایی از مدل مفهومی، اولین تست پروازی خود را انجام داده بود، در سومین تست خود پس از گذشت 8 ماه، بر اثر وزش باد در زمان فرود و به دلیل عملکرد نادرست کیسه های هوا آسیب دید!
 
بنابر اخبار منتشر شده، هزینه ساخت هر یک از پهپاد های XQ-58A ، دو تا سه میلیون دلار بوده و ارتش آمریکا آن را با هدف جنگ سرد با روسیه توسعه داده است.
 
کلمات کليدی: ترامپ/پهپاد/آمريكا