دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۶

تفاوت قابل تامل هزینه‌های رومینگ شهروندان ایرانی در ۲ کشور همسایه/ تعرفه اینترنت در عراق ۵ برابر ترکیه! +سند

Share/Save/Bookmark
حالا باید این موضوع را بررسی و پیگیری کرد که آیا وزارت ارتباطات کشورمان توان کاهش این مبالغ هنگفت را در مذاکرات با همتایان عراقی و شرکت های مربوطه ندارد یا آنها تمایلی به کاهش نرخ های تعیین شده نشان نمی دهند.
کد مطلب: 58767
 
به گزارش اطلاعات روز# هر ساله و در آستانه ایام اربعین و آغاز سفر میلیونی زائران برای پیاده‌ روی به عراق، این سوال مطرح می ‌شود که آیا استفاده از رومینگ اپراتورهای ایرانی به صرفه ‌تر است یا سیم ‌کارت‌ های عراقی؟

جالب اینکه، در خبرها از برنامه ‌ریزی‌ های وزارت ارتباطات برای تسهیل ارتباطات در عراق سخن گفته و اعلام می شد برای رفاه حال مردم در راهپیمایی اربعین، مذاکراتی از قبل با طرف عراقی برای کاهش هزینه مکالمات شروع شده و وزارت ارتباطات توانسته به توافقی برسد که حدود ۶۰۰ تومان تعرفه مکالمات را در هر دقیقه کاهش دهد.

البته محمدجواد آذری جهرمی در واکنش به مسائل مطرح‌ شده پیرامون نرخ بالای سرویس رومینگ برای زائران اربعین در گفت و گویی اظهار داشت که «رومینگ سرویس گرانی است» و به دلیل بالا بودن نرخ خدمات رومینگ در عراق توصیه می‌شود مردم از سیم ‌کارت عراقی استفاده کنند.

اما بررسی های صبحانه نشان می دهد دو کشور همسایه ایران یعنی عراق و ترکیه، وضعیتی کاملا متفاوت نسبت به این موضوع دارند و علی رغم آنکه خبر از توافق و تسهیل شرایط رومینگ و هزینه های آن به میان می آید اما تفاوت نرخ ها در ۲ کشور قابل توجه و تامل است.
رومینگ
طبق پیامک ارسالی از سوی همراه اول برای یکی از کاربران ایرانی که در مدت کوتاهی به همر ۲ کشور عراق و ترکیه سفر داشته مشخص می شود تفاوت معناداری میان هزینه ها وجود دارد و در حالی که رقم تعیین شده برای دریافت مکالمه در کشور ترکیه و اپراتور TURKCELL ۲ هزار تومان است، این رقم برای اپراتور ASIACELL عراق ۳ هزار تومان در دقیقه تعیین شده است یعنی ۵۰ درصد گرانتر.
در بخش مکالمه با ایران نیز این رقم در برای شهروندان ایرانی در عراق ۴۵۰۰ تومان در هر دقیقه و در ترکیه، ۲۵۰۰ تومان است. البته رقم قالب توجه تر در این موارد، هزینه استفاده از اینترنت است که در ترکیه، این رقم ۵۰۰ تومان در هر مگابایت و ۲۳۰۰ تومان در عراق است که نشان می دهد این موضوع در عراق نزدیک به ۵ برابر گران تر است.
حالا باید این موضوع را بررسی و پیگیری کرد که آیا وزارت ارتباطات کشورمان توان کاهش این مبالغ هنگفت را در مذاکرات با همتایان عراقی و شرکت های مربوطه ندارد یا آنها تمایلی به کاهش نرخ های تعیین شده نشان نمی دهند. هر چه هست، زایران ایرانی عتبات، هزینه های هنگفتی بابت این موضوع می پردازند.
مرجع : صبحانه انلاین
کلمات کليدی: هزینه رومینگ/اربعین/رومینگ/وزارت ارتباطات/تعرفه عراق/اطلاعات روز#