شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۶
آیت‌الله رشاد:

زمان اجرای طرح بنزینی مناسب نبود/ رهبرانقلاب جلوی فاجعه را گرفت

Share/Save/Bookmark
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تصمیمی که برای گرانی بنزین گرفته شد، اگرچه درست بود اما زمان و کیفیت اجرای آن مناسب نبود.
کد مطلب: 58963
 
به گزارش اطلاعات روز# آیت‌الله علی اکبر رشاد در آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) تهران برگزار شد، در شرح بیان فرازی از کلام امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه که فرمودند «فی تَقلّبِ الأحوالِ عُلِمَ جواهِرُ الرّجالِ» اظهار داشت: جوهر و ذات مردان در گیرودار تحولات و دگرگونی های اوضاع و احوال که برای آنها پیش می‌آید آشکار می شود. امام علی(ع) می فرمایند: در تحول و تغییرات، انسان های جوهردار از غیرجوهردار شناخته می شوند؛ حضرت در این کلام یک مساله بسیار مهم انسان شناختی را مطرح می‌فرمایند و مرادشان از رجال مطلق انسان است نه انسانهای مذکر. بسا مردانی که به ملاک اوصاف زنند، و بسیار زنانی که به معیار اوصاف مردند و مردپرور.
حل معضلات با جهت بخشی به رساله های علمی دانشگاهی و حوزوی
رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران افزود: بارها عرض کردیم افسوسا که حوزه‌ها و دانشگاه ها برای رساله های علمی که دانشجویان باید در دوران تحصیلات تکمیلی خاصه دکتری بنویسند و همچنین از رساله هایی که طلاب فاضل باید برای سطح ۳ و ۴ تالیف کنند، برنامه ای ندارند، مثلاً یک «نظام موضوعات تفصیلی» را در زمینه‌ها و عرصه های مختلف معرفتی و معیشتی، علمی و عملی ناظر بر نیازهای فردی، اجتماعی و سیاسی، و ضرورت های ملی تنظیم کنند و رساله ها در جهت تولید علم و بسط معرفت، گره گشایی نظری و عملی در جهت حل مشکلات و رفع نیازهای مشخص تالیف و ارائه شود.
نهج البلاغه، منبع بیکران تولید معرفت
مدرس خارج فقه و اصول حوزه ادامه داد: یکی از زمینه هایی که می تواند صدها رساله علمی که هم به لحاظ معرفتی فوق العاده عالی و پیشرو است و موجب گسترش مرزهای معرفت می شود و هم اگر از لحاظ عملی و معیشتی موجب تحول در جهت ارائه راهکارها و روش های موفق برای رفع معضلات و مشکلات به دست می آید، آن است که سراسر نهج البلاغه امام علی(ع) بلکه کل کلمات حضرت را در چارچوب یک مطالعه وسیع و عمیق و با قصد تولید «نظام موضوعاتی» را که بتواند به صورت رساله های علمی در حوزه ها و دانشگاه ها مورد تحقیق، تالیف و مطالعه قرار گیرد تنظیم و به دانشجویان و طلاب فاضل پیشنهاد کنیم و حاصل این اقدام مدیریت شود بسیاری از گره های معرفتی و معیشتی گشوده خواهد شد. گاهی یک فقره از کلام امام علی(ع) کفایت می کند که بر اساس آن یک رساله علمی برجسته نوشته شود.
قانونمداری رهبری در حوادث اخیر
آیت الله رشاد با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در دوران رهبری خویش بدون هیچ ملاحظه ای به روشنگری و بصیرت افزایی پرداختند، گفت: پایبندی به قانون از شاخصه های اصلی رهبر انقلاب است. زمانی که یک قانون مصوب می‌شود تاکید دارند که هرگز نقض نشود. در مساله گرانی بنزین که رؤسای قوا بر اجرای مصوبه گرانی بنزین تصمیم گرفتند و چون این مصوبه قانونی بود رهبرانقلاب از آن حمایت کردند.
تأخیر در اجرای مصوبه افزایش نرخ سوخت به جهت منافع سیاسی
رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران ادامه داد: این قانون بوده و در برنامه توسعه مجلس آن را تصویب کرده بود که دولت نسبت به افزایش قیمت بنزین تصمیم بگیرد و این کار را دولت با تاخیر انجام داد و آنگونه که آقای رییس جمهور نقل می کرد در مواقع مختلف قصد اجرای این مصوبه مجلس وجود داشت اما به سبب ملاحظاتی که وی مطرح کرد مانند سال ۹۴ به سبب انتخابات (بنا به نقل خود ایشان) اجرای این امر را صلاح ندانستند.
رویه رهبری در حمایت از تصمیمات قانونی و ملی
وی افزود: رهبر انقلاب فرمودند که اقتصاددانان در این مساله نظرات مختلفی دارند و آنان دو نظر کاملا متضاد دارند و من نیز در این زمینه سررشته ندارم اما اگر رؤسای قوا این مصوبه را بخواهند اجرا کنند من نیز آن را تایید می کنم. به هر حال این تصمیمی بود که سران قوا گرفتند و بنا به نقل جناب آقای رییس جمهور رهبر انقلاب را در جریان این تصمیم گذاشته اند و معظم له فرموده‌اند: اگر رؤسای سه قوه تصمیم گرفته باشید من تایید می‌کنم، آقای رییس جمهور می گفتند: ما به ایشان عرض کردیم تایید کافی نیست شما حمایت کنید ایشان فرمودند حمایت می‌کنم و رهبری آمدند وسط و خودشان را هزینه کردند و از این تصمیم چون یک تصمیم قانونی و ملی بود حمایت کردند. بعضی افراد مطمئن نقل کردند که به رهبر معظم انقلاب گفته شد شما خودتان را برای این قضیه هزینه نکنید! ایشان از این سخن ناراحت شدند و فرمودند: «من تکلیفم را تشخیص داده‌ام و هر کجا باشم انجام وظیفه خواهم کرد، هر چه پیش آمد، برای من اهمیت ندارد».
آیت الله رشاد ادامه داد: برعکس ایشان برخی مسئولان که مسئول مستقیم امر بودند از پذیرش مسئولیت شانه خالی کردند! این حادثه همچون حوادث دیگر، مسئول مسئولیت پذیر را از مسئول مسئولیت ناپذیر تفکیک کرد؛ نشان داد که مسؤول مسؤولیت پذیر پای مصالح کشور می ایستد اما مسؤول مسؤولیت ناپذیر به بهانه های مختلف می خواهد خودش را تبرئه کند و از زیر بار مسؤولیتی که برعهده دارد می‌گریزد؛ در این عرصه‌ها است که جوهر رجال جوهردار مشخص می شود.
رهبری، نمونه استقامت و ایستادگی در برابر توطئه های معاندان
وی افزود: رهبر خردمند و دردمند و دلسوز، طی نیم قرن گذشته، از قبل از انقلاب، در دوران مبارزه، پس از پیروزی، در دوره جنگ، در جایگاه امامت جمعه، در جامه ریاست جمهوری، در تمام دوره رهبری، همیشه و در همه حوادث و تحولات، از جمله در مقابل فتنه ۸۸، و فتنه‌های بعدی و در فتنه اخیر، چونان کوه استوار، چون رود خروشان، همچون خورشید درخشان ایستادند.
ناکامی دشمنان نظام با حضور رهبری در صحنه
تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) بیان داشت: اگر رهبر انقلاب در قضیه گرانی بنزین به صحنه نمی آمدند آنچه را که دشمن در وهله اول در نظر گرفته بود قبل از لبنان و عراق در ایران آغاز کند با اجرای مصوبه گرانی بنزین به بهانه اعتراضات مردمی آن را در کشور ما اجرا می کرد.
آیت الله رشاد ابراز کرد: تصمیمی که برای گرانی بنزین گرفته شد اگرچه این تصمیم درست بود اما زمان و کیفیت اجرای آن مناسب نبود؛ مردم همچنان از اجرای این تصمیم ناراحت هستند اما با تبعیت از فرمایش رهبر انقلاب صف خود را از آشوبگران جدا ساختند. در ۴۸ ساعتی که اغتشاشات ایجاد شد کمتر کسی امید داشت این آشوب ها کنترل شود اما زمانی که رهبری وارد میدان شدند و حمایت خود را اعلان کردند همه توطئه دشمنان خنثی شد.
پایداری و وفاداری مردم به رهبری انقلاب در حوادث اخیر
این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: جناب رییس جمهور در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت زمانی که رهبر انقلاب از این موضوع حمایت کردند ماهیت قضیه تغییر کرد و صف انقلاب از ضد انقلاب جدا شد و هر کسی مخالفت می کرد ضد انقلاب بود و از ملت نبود؛ سران فتنه هم مثل همیشه و در امتداد خیانتهای گذشته در این قضیه هم آب به آسیاب دشمنان داخلی و خارجی ریختند، اما برغم همگامی و هماهنگی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و انگلیسیها، سعودیها، فتنه گران داخلی، معلوم شد که ضد انقلاب در جمهوری اسلامی ایران جایگاه مردمی و امتداد اجتماعی ندارد. به رغم اینکه مردم راضی به اجرای این تصمیم دولت نبودند اما تا موضع رهبری را دیدند سکوت کردند.
وی با بیان اینکه بیانات رهبر انقلاب در اغتشاشات اخیر آب روی آتش بود، افزود: اگر رهبر انقلاب به صحنه نمی آمدند معلوم نبود چه فاجعه ای در کشور رخ می داد و ایشان با ایستادگی مانع این فاجعه شدند و قدرت هایی که پشت این بازی بودند از جمله آمریکا، اسرائیل و سعودی ها که می خواستند از این فرصت سوء استفاده کنند و درصدد راه اندازی یک آشوب بزرگ همچون آشوب های عراق و لبنان بودند در بهت و خاموشی فرو برد.
جبران ضعفِ کاری مسؤولان امنیتی با حضور رهبری در صحنه
تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با ابراز گله از اقدامات دستگاه اطلاعات، عنوان کرد: این گله از دستگاه اطلاعات است که چطور دشمنان ۳ سال برای این آشوب برنامه ریزی می کردند و گزارشات مختلف از کشور های دیگر می آمد که دشمنان در حال تدارک، آموزش و مسلح ساختن نیروهای نفوذیشان هستند چرا مسؤولان اطلاعاتی نسبت به این موضوع اقدام به موقع نکردند و این اتفاقات رخ داد. چطور تدبیر نکردند و اجازه دادند کسانی جاده ماهشهر را مسلسل ببند بیاورند. این بسیار تاسف انگیز است که رهبر انقلاب کم کاری‌ها، مسؤولیت ناپذیری ها، تعلل ها و تنبلی دستگاه ها را جبران کنند چقدر باید از این سرمایه با برکت لایزال استفاده کرد.
ولایت فقیه رکن اصلی مصونیت نظام اسلامی
آیت الله رشاد با اشاره به اینکه ولایت فقیه جوهر انقلاب است، مرحوم صاحب جواهر که اگر بگوییم به جهاتی بزرگترین فقیه تاریخ شیعه است می‌گوید کسی که ولایت فقیه را قبول ندارد بویی از فقاهت نبرده است. این مدرس خارج فقه و اصول تاکید کرد: حادثه اخیر برای چندمین بار کارآمدی ولایت فقیه را در حل معضلات و گره گشایی در شؤون نظام اثبات کرد؛ و خاطرنشان کرد: وجود ولایت فقیه فرق اساسی نظام انقلاب اسلامی با دیگر نظامات جهان است، واقعه آشوب و اغتشاش فراگیر در لبنان و عراق رخ داد و هفته‌هاست که نتوانسته اند آن را مهار کنند اما در کشور ما آشوب و اغتشاش چهار روز دوام نیاورد، همین مایه تعجب جهانیان شد. امام راحل فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت آسیب نبیند» معنی اش همین است؛ این سخن از جنس الهام الهی است و ولایت فقیه مترقی ترین اصل قانون اساسی است. ولایت فقیه از مسلمات فقه شیعی است و در شرایط سخت گره گشای مسائل نظام اسلامی است.
تاوان دادن بی تدبیری مسؤولان و گسترش فساد توسط مردم و رهبری
آیت الله رشاد در پایان تصریح کرد: اصل این واقعه تلخ هر چه بود گذشت، اما آنچه باقی مانده است، فشار گرانی مضاعف بر گرده مردم مستضعف است، این واقعیتی تلخ و انکارناپذیر است، مبادی امور باید برای این قضیه چاره کنند؛ آقایان گرانی، گرانی، گرانی...؛ بیکاری، بیکاری، بیکاری ...، اجاره نشینی، اجاره نشینی، اجاره نشینی ...، و اگر مردم این همه را تحمل کنند، اما اختلاسهای پیاپی، رانت‌خواری، حقوقـهای نجومی، تبعیض، بیعدالتی، ندانمکاری مدیران، و دهها معضل دیگر ناشی از ناتوانی و تعلل و خدای ناکرده خیانت را تحمل نخواهند کرد، هشدارها را جدی بگیرید؛ چقدر و تا کی باید از رهبری هزینه کنیم؟. مسؤولان مختلف در سطوح و نهادهای گوناگون باید همه هم و غم خود را صرف حل مشکلات کنند.
وی افزود: صدای خرد شدن استخوانهای طبقاتی از جامعه فضا را پرکرده است، حضرات مقامات و مسؤولان‌ آیا گوش شنوایی برای شنیدن صدای خرد شدن استخوانهای فقرا و محرومان دارید؟ یا شیشه‌های امنیتی خوروهای زرهی، و پنجره‌های دوجداره دفتر کارتان امکان شنیده شدن این صداها را از شما سلب کرده است؟
مرجع : مهر نیوز
کلمات کليدی: آیت الله رشاد/درس خارج فقه/بنزین/هیئت دولت/حسن روحانی/اطلاعات روز#