يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۹
دکتر اسکندری در گفت‌و‌گو با اطلاعات روز#

شورای نگهبان مقرراتی جهت شفاف سازی منابع مالی و هزینه‌های تبلیغاتی نامزد‌ها لحاظ کند

Share/Save/Bookmark
یک استاد دانشگاه گفت: تضمین سلامت سیاسی حاکمیت در گرو شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان است.
کد مطلب: 58976
 
به گزارش اطلاعات روز# دکتر صالح اسکندری استاد دانشگاه و فعال سیاسی گفت: با اشاره به بند چهارم سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری، گفت: با عنایت به اینکه هنوز قانون جامع انتخابات در مجلس شورای اسلامی تصاوب نشده است، تعیین حدود و نوع هزینه‌ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی و ایضاً شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان از طریق نظارت مستمر شورای نگهبان، قبل، حین و بعد از برگزاری انتخابات میسر است.
 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه تضمین سلامت سیاسی بخشی از بدنه حاکمیت نظام جمهوری اسلامی که با رای مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند در گرو شفاف‌سازی منابع و هزینه‌های انتخاباتی داوطلبان است، گفت: نظارت شورای نگهبان مانع از وامدار شدن نمایندگان مجلس آتی از جانب کانون‌های قدرت و ثروت می‌شود.

او با بیان اینکه صرفاً سازوکار‌های بازدارنده منجر به شفاف‌سازی مالی هزینه‌های انتخاباتی نامزد‌ها نمی‌شود، ابراز امیدواری کرد: در قانون جامع انتخابات که هم‌اکنون در کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس قرار دارد سازوکار‌هایی برای ایجاد فرصت‌های برابر برای داوطلبان از لحاظ مالی پیش‌بینی شود.

این فعال سیاسی افزود: کشور‌های جهان به فراخور نظام‌های سیاسی و اقتصادی خود نحوه هزینه کرد داوطلبان در انتخابات مختلف را قانونمند کرده‌اند.

او با اشاره به بخش هجدهم سند ۵۴۳ صفحه‌ای اعلامیه انتخابات کانادا، محدودیت‌های مالی وضع شده توسط کمیسیون انتخابات انگلستان، قوانین مالی انتخابات و اطلاعات شهروندی در ایرلند و فصل ششم سند انتخابات کمیسیون انتخابات نیوزلند و قوانین انتخاباتی در برخی کشور‌های دیگر، گفت: در قوانین انتخاباتی محدودیت‌هایی برای هزینه تبلیغات به ازای هر مشارکت کننده بالقوه در انتخابات وجود دارد.

اسکندری با بیان اینکه این قوانین متضمن تعیین محدودیت کمک مالی به تبلیغات انتخاباتی توسط افراد و نهاد‌ها است، افزود: نامزد‌ها نیز مکلف به اعلام هزینه‌های تبلیغاتی خود به مراجع ذی‌ربط هستند.

او تاکید کرد: به عنوان نمونه عدم ارسال اطلاعات مالی مربوط به تبلیغات در انتخابات ایرلند تا ۴۵ روز جرم تلقی می‌شود.

این استاد دانشگاه با تاکید بر مشخص بودن منابع مشروع برای تامین مالی تبلیغات انتخاباتی در قوانین انتخاباتی کشور‌های مختلف افزود: سقف دریافت اعانه و کمک از اشخاص و نهاد‌ها توسط نامزد‌ها و احزاب به طور کاملا شفاف تعیین شده است.

او با بیان اینکه در غیاب قانون، شورای نگهبان می‌تواند مقرراتی را جهت شفاف سازی منابع مالی و هزینه‌های تبلیغاتی نامزد‌ها لحاظ کند گفت: درخواست فهرست هزینه‌های انجام شده همراه با مستندات حقوقی و قانونی می‌تواند یکی از سازوکار‌های نظارتی شورای نگهبان بر انتخابات باشد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه اگر چه قانون سقف هزینه تبلیغاتی هر نامزد را بسته به میزان جمعیت رای دهنده بالقوه، سطح انتخابات و امکانات در اختیار مشخص نکرده است گفت:، اما شورای نگهبان می‌تواند هزینه‌های غیر متعارف در حوزه‌های انتخابیه را شناسایی و رصد نماید.

او افزود:به عنوان نمونه وقتی یک نامزد در حوزه انتخابیه با ۱۰۰ هزار نفر رای دهنده بالقوه رقمی حدود ۵ میلیارد تومان هزینه می‌کند یعنی به ازای هر رای دهنده حدود ۵۰ هزار تومان خرج می‌کند. در حالی که در اعلامیه انتخابات کانادا هر نامزد حداکثر می‌تواند به ازای هر مشارکت کننده بالقوه ۱ دلار و ۷ سنت هزینه تبلیغات نماید.

صالح اسکندری گفت: مشخصاً این نوع هزینه‌کرد برای انتخابات نامتعارف است و حکایت از انگیزه‌های دیگری برای حضور در مجلس دارد، چراکه سرجمع حقوق و مزایای یک نماینده مجلس شاید ۲۰ درصد هزینه تبلیغاتی او برای ورود به مجلس نباشد.

او در پایان به عنوان یک استاد دانشگاه و فعال سیاسی از شورای نگهبان استمداد کرد: به منظور تضمین سلامت انتخابات و مجلس آینده بند چهارم سیاست‌های کلی انتخابات درباره شفاف‌سازی منابع مالی نامزد‌ها و احزاب را در نظارت‌های خود دخیل کند و مانع از ورود افرادی به مجلس شود که وام‌دار کانون‌های قدرت و ثروت هستند.
کلمات کليدی: صالح اسکندری ، قانون جامع انتخابات ، اطلاعات روز#
 


 
گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه
مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه روز جمعه سوم خرداد در کلیسای سرکیس مقدس ...
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.