شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰

سنای زمان استیضاح کلینتون کجا، سنای استیضاح ترامپ کجا!

Share/Save/Bookmark
نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات دونالد ترامپ در مجلس سنای آمریکا در حالی آغاز شد که وکلای ترامپ تلاش کردند آدام شیف را "بکوبند" و "بی‌اعتبار" جلوه دهند.
کد مطلب: 59165
 
به گزارش اطلاعات روز#نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات دونالد ترامپ در مجلس سنای آمریکا در حالی آغاز شد که از همان لحظات اول وکلای رئیس‌جمهوری تلاش کردند آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان را "بکوبند" و دادخواست او را که رهبری تحقیقات طی شش ماه گذشته و حالا تیم استیضاح دموکرات‌ها را برعهده دارد "بی‌اعتبار" جلوه دهند.
 
پت سپولونه، وکیل کاخ‌سفید و جی سوکولو، وکیل شخصی ترامپ که رهبری تیم وکلای مدافع او را بر عهده دارند، ظهر سه‌شنبه، ۲۲ ژانویه، تقریبا تمام وقت خود را در صحن سنا به انتقاد تند از آدام شیف اختصاص دادند. آنها که در همان را‌ی‌گیری نخست بر سر آیین‌نامه چگونگی برگزاری جلسات اطمینان یافتند که هر ۵۳ جمهوری‌خواه حاضر در صحن سنا را پشت خود دارند، دموکرات‌ها را به آیین‌شکنی، سندسازی و سیاسی‌گری متهم کردند و حتی از ۱۰۰ سناتوری که در مقام هیات منصفه نشسته‌ بودند خواستند که با رای فوریتی خود ترامپ را تبرئه و "بساطی که دموکرات‌ها برای او چیده‌اند را زودتر جمع کنند".
 
دیوید گراهام، ستون‌نویس آتلانتیک که یک مجله نزدیک به دموکرات‌هاست، در یادداشتی علت این استراتژی وکلای ترامپ را چنین ارزیابی کرده: "آنها می‌دانند که دموکرات‌ها رای لازم برای عزل کردن رئیس‌جمهور را ندارند، بنابراین لزومی برای دفاع کردن از موکل خود نمی‌بینند... آنها یک تیم سیاسی‌اند نه حقوقی. هدف آنها برجسته کردن گفتمان مورد تاکید دونالد ترامپ برای اقلیتی از جامعه آمریکاست که حامی او هستند."
 
در حقیقت از نظر ستون‌نویس‌هایی چون دیوید گراهام، تیم حقوقی رئیس‌جمهور آمریکا بنا دارد با استفاده از تریبون سنا و توجه میلیون‌ها آمریکایی به این جلسات، با کوبیدن دموکرات‌ها برای بالا بردن مقبولیت ترامپ تلاش کند تا در آستانه انتخابات پاییز، او را برای ماندن در کاخ‌سفید "مستحق" جلوه دهد.
 
خلاصه آنچه وکلای ترامپ تلاش کردند عصر سه‌شنبه ترسیم کنند، این بود که دموکرات‌ها و در راس تیم آنها آدام شیف در چند ماه گذشته و در خلال تحقیقات استیضاح می‌توانستند هر کسی را که اراده کنند احضار کنند و در صورت مخالفت دونالد ترامپ با درخواست آنها گام بعدی بردن شکایت به دادگاه بود که در نظام حکومتی آمریکا، مجاز به قضاوت میان اختلافات دولت و کنگره بر سر استنباط قانون اساسی است.
 
جی سوکولو و پت سپولون، وکلای ترامپ می‌گویند درخواست آدام شیف برای احضار شاهدان جدید و یا مدارکی که در جریان تحقیقات به او داده نشده، نشان می‌دهد که خود شیف هم قبول دارد که ادله او برای طرح اتهام علیه رئیس جمهور آمریکا، کامل و کافی نیست.
 
این دو که روز سه‌شنبه تلاش کردند با استفاده از مهارت‌های سخن‌وری خود به عنوان وکلای حاذق، توجه سناتورها و بینندگان تلویزیونی را به خود جلب کنند و در این راه از عصبانی و خشگمین جلوه دادن و روی تریبون زدن هم واهمه‌ای نداشتند، اصرار دارند که دموکرات‌ها با امتناع از بردن شکایت خود به دادگاه در حقیقت شاخه سوم تعادل قوا در آمریکا، یعنی دادگاه و قوه قضاییه را نادیده گرفته و از این طریق "رویه و انحراف خطرناکی در قرائت از قانون اساسی" بدعت گذاشته‌اند.
 
کایل چنی و اندرو دسیدریو، خبرنگاران حوزه کنگره نشریه پولیتیکو در یادداشتی ادعاهای وکلای ترامپ را در تضاد با موضع‌گیری دادستانی کل آمریکا ارزیابی کرده‌اند.
 
"تیم حقوقی دونالد ترامپ روز سه‌شنبه یک دور برگردان کامل از مواضع قبلی خود انجام داد که می‌تواند برایشان پیامدهایی داشته باشد... این آنها بودند که در جریان تحقیقات استیضاح، دموکرات‌ها را از کشاندن اختلافات به دادگاه آن هم بر سر احضار شاهدان و یا تحویل مدارک منع می‌کردند و می‌گفتند دادگاه‌ها نباید وارد جدال میان کنگره و کاخ‌سفید شوند چرا که در این صورت آنها به عنوان شاخه سوم استقلال قوا به بحثی سیاسی وارد می‌شوند در حالی که ماهیت ذاتی آنها این نیست... اما حالا دموکرات‌ها را متهم می‌کنند که چرا به جای شکایت بردن به دادگاه از سنا می‌خواهند که شهود جدید احضار کند."
 
نویسندگان یادداشت پولتیکو در ادامه به اظهارات سه هفته پیش هاشم موپان، از دادستان‌های وزارت دادگستری اشاره کرده‌اند که در جریان یکی از پرونده‌های مربوط به اختلاف کنگره و کاخ‌سفید بر سر مجوز مشارکت مقام‌های دولتی در تحقیقات استیضاح، گفته بود یک قاضی که "بدون رای مستقیم مردم" در این منصب قرار گرفته، نباید بر اختلاف دو قوه مجریه و مقننه که با رای مستقیم مردم برگزیده شدند، قضاوت کند.
 
با این حال هم جو سوکولو و هم پت سپولون، وکلای ارشد تیم حقوقی ترامپ، روز سه‌شنبه توانستند با کمک ۵۳ سناتور جمهوری‌خواه حاضر در صحن علنی سنا، آیین‌نامه برگزاری جلسات استیضاح را به سود ترامپ تعیین کنند.
 
در حقیقت رای نه ۵۳ جمهوری‌خواه در برابر ۴۷ آری سناتورهای دموکرات به متمم‌های پیشنهادی دموکرات‌ها نشان از آن داشت که خط اختلاف میان دو حزب بر سر استیضاح ترامپ دست کم در روز نخست کاملا مماس بر دیوار بلند افتراق میان آنهاست.
 
همزمان با نخستین جلسه استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا، پیتر بیکر، گزارشگر ارشد کاخ‌سفید نیویورک تایمز در پادکست این روزنامه به مرور تجارب و مشاهدات خود از استیضاح بیل کلینتون که حدود ۲۱ سال پیش برگزار شد، پرداخت و تشابهات و تفاوت‌های این دو را بررسی کرد.
 
"اولین مشخصه استیضاح بیل کلینتون این بود که سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه با وجود اختلاف نظر شدید با هم به اجماع رسیدند که آیین نامه جلسات استیضاح را به گونه‌ای تنظیم کنند که روند برگزاری آن موجب تفرقه‌افکنی و شکاف در میان جامعه آمریکا نشود و همه چیز را دو قطبی نکند. برای همین هم آن آیین‌نامه با ۱۰۰ رای موافق، یعنی اجماع صددرصدی سناتورها به تصویب رسید."
 
گفتگوی پیتر بیکر با مایکل باربارو صبح سه‌شنبه، ۲۲ ژانویه و پیش از آغاز جلسات استیضاح پخش شد و شاید اگر این دو رای‌گیری ۵۳ موافق (تمامی سناتورهای جمهوری‌خواه) به ۴۷ مخالف (تمامی دموکرات‌ها) را در عصر سه‌شنبه می‌دیدند می‌توانستند با یقین بگویند که ظرف تنها دو دهه مجلس سنا از اتحاد مطلق به افتراق مطلق رسیده است.
 
پیتر بیکر می‌گوید رای ۱۰۰ سناتور بر سر آیین‌نامه برگزاری جلسات استیضاح در سال ۱۹۹۹ تیم وکلای بیل کلینتون را "حسابی هراسان کرده بود... چون هر چه اختلاف‌نظر سناتورهای دو حزب بیشتر باشد کاخ‌سفید آسوده‌خاطر‌تر خواهد بود که رای کافی برای عزل رئیس‌جمهور جمع نخواهد شد."
 
پیتر بیکر همچنین به سخنرانی‌های تیم دادستان‌های مجلس نمایندگان در آن زمان اشاره می‌کند که متشکل از ۱۳ مرد جمهوری‌خواه سفید‌پوست بود. او به ویژه به سخنرانی درخشان یکی از اعضای جوان آن گروه اشاره می‌کند؛ لیندسی گراهام. کسی که در جریان استیضاح بیل کلینتون نام خود را پرآوازه کرد و اکنون به عنوان یکی از ستون‌های اصلی جمهوری‌خواهان در مجلس سنا برای دفاع تمام قد از ترامپ در برابر استیضاح دموکرات‌ها تلاش می‌کند.
 
با وجود این میان استیضاح بیل کلینتون در سال ۱۹۹۹ و استیضاح دونالد ترامپ یک اختلاف جدی وجود دارد که تا حدودی به تیم وکلای رئیس جمهور و سناتورهای کنگره "این حق را می‌دهد که بی‌محابا" به دنبال دفاع از منافع حزبی خود بروند و آن در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره تا چند ماه دیگر است.
 
دونالد ترامپ اگر چه سومین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست که استیضاح می‌شود اما در حقیقت او نخستین رئیس‌جمهوری است که در دور نخست حضور خود در کاخ‌سفید استیضاح شده و بر همین اساس هم نخستین رئیس‌جمهوری است که بلافاصله بعد از اتمام جلسات استیضاح فرصت خواهد داشت تا یک‌بار دیگر "مشروعیت" ریاست جمهوری خود را در معرض رای مردم کشورش بگذارد.
 
این در حالی است که بیل کلینتون که دور دوم ریاست جمهوری خود را می‌گذارند نگران انتخابات بعدی نبود و تیم وکلای او می‌توانستند تمرکز خود را تنها بر رد اتهامات او بگذارند.
 
علاوه بر آن، سناتورها هم نگران انتخابات سنا هستند که همزمان با رای‌گیری ریاست‌جمهوری در نوامبر امسال برگزار خواهد شد. میچ مک‌کانل، رئیس مجلس سنا یکی از آنهاست. نظرسنجی‌ها در ایالت کنتاکی او را "محبوب قلب‌ها" نشان نمی‌دهد اما در عوض دونالد ترامپ در همین ایالت محبوبیتی بالای ۷۰ درصد دارد.
کلمات کليدی: ترامپ/کلینتون/استیضاح/اطلاعات روز#
 


 
گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه
مراسم گرامیداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) از سوی شورای خلیفه‌گری ارامنه روز جمعه سوم خرداد در کلیسای سرکیس مقدس ...
تصاویر/ مترو سواری رییس جمهور در مشهد
خطوط قطار شهری مشهد با حضور رییس جمهور افتتاح شد.
تصاویر/ صعود نساجی مازندران به لیگ برتر
تیم فوتبال نساجی موفق شد با برتری ۶ بر صفر برابر راه آهن به لیگ برتر صعود کند. در جدال خونه به خونه و نساجی، این ...
تصاویر/ دیدار روحانی با اعضای تیم ملی والیبال نشسته
اعضای تیم ملی والیبال نشسته ایران پس از قهرمانی در رقابت های جهانی تبریز با حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری ...
اولین تصاویر از محل شهادت ۷ ایرانی در فرودگاه «تی۴»
تصاویر اولیه از محل حمله موشکی روز گذشته به فرودگاه تی۴ که منجر به شهادت ۷ نفر از شهروندان کشورمان شد، منتشر شد....
دهان مردم را نبستند،خرد کرده اند/هر کس غیر از آقا وحید حرف مردم را میزد لهش می کردند!
باید از او پرسید سردار وحید در کرمانشاه چه میزان ی تدبیری و بی کفایتی از دولتمردان دیده است که حاضر می شود خود ...
صوت/ آخرین وصیت شهید حججی به همسرش  
آخرین وصیت‌های شهید مدافع حرم محسن حججی در سوریه به همسرش و علی کوچولو پسر نازنینش را می‌شنوید.
صوت/ بیانات رهبر انقلاب درباره انتخابات 96  
بیانات امروز رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات 96 منتشر شد.
صوت/ مداحی محمود کریمی محرم 95  
فایلهای صوتی شب اول محرم الحرام سال1438 هیئت رایة العباس چیذر بانوای حاج محمو د کریمی اماده دریافت است.
تیم ملی والیبال نشسته ایران قهرمان پارالمپیک شد
تیم ملی والیبال نشسته ایران با پیروزی مقابل بوسنی قهرمان رقابت های پارالمپیک ریو شد.