دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
بررسی شایعات تصمیم بن سلمان برای اعلام پادشاهی قبل از نشست گروه ۲۰؛

بحران جانشینی در عربستان و کودتای بن سلمان

کودتا علیه ولیعهد
Share/Save/Bookmark
بازداشت تعدادی از شاهزادگان متنفذ در عربستان، که به تلاش برای انجام کودتا متهم شده اند، بار دیگر چالش‌های مرتبط با انتقال قدرت در این کشور را برجسته کرده است. گمانه زنی‌های رسانه‌ای حاکی از این است که ولیعهد جوان عربستان با هدف تامین انتقال آرام قدرت اقدام به بازداشت تعداد زیادی از شاهزاده‌ها کرده است.
کد مطلب: 59486
 
به گزارش اطلاعات روز#موج بازداشت ها، صبح جمعه گذشته آغاز شد. رسانه‌های آمریکایی، که برای اولین بار خبر بازداشت‌ها را منتشر کردند، از بازداشت دو شاهزاده بلندپایه خبر دادند. احمد بن عبدالعزیز، برادر کوچکتر پادشاه، و محمد بن نایف، ولیعهد سابق و برادرزاده پادشاه، دو شاهزاده‌ای هستند که نام آن‌ها در میان بازداشتی‌ها دیده می‌شود. این دو شاهزاده، به عنوان رقبای جدی محمد بن سلمان قلمداد می‌شدند. اولی، چند بار از سیاست‌های بن سلمان، مانند جنگ یمن و تطعیل کردن خانه خدا به خاطر بیماری کرونا، انتقاد کرده و از بیعت با وی نیز خودداری کرده بود. دومی نیز تحت فشار محمد بن سلمان، مجبور شد از ولایت عهدی کناره گیری کند. این دو شاهزاده در واقع به کانون مخالفان بن سلمان تبدیل شده بودند.
 
اما به رغم اینکه هر دوی آن‌ها زمانی متصدی وزارت کشور بودند و به همین دلیل نفوذ قابل توجهی میان نیرو‌های امنیتی داشتند، فاقد ابزار‌ها و امکانات لازم برای کودتا هستند. محمد بن سلمان، بعد از روی کار آمدن، احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف را تقریبا از همه مناصب محروم و تحرکات آن‌ها را به شدت محدود کرد.

بحران جانشینی در عربستان و کودتای بن سلمان
رسانه‌های آمریکایی که برای اولین بار خبر بازداشت احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف را منتشر کردند، به نقل از منابع آگاه مدعی شدند که این دو در تدارک کودتا علیه ملک سلمان و پسرش محمد بودند. یک منبع به خبرگزاری رویترز ادعا کرد که این دو ارتباطاتی با طرف‌های خارجی از جمله آمریکایی‌ها داشته اند.

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود اعلام کرد که دو شاهزاده بازداشتی، هیچ قصدی برای انجام کودتا نداشتند و بازداشت آن‌ها پیامی هشدار آمیز به سایر خاندان آل سعود بود. همزمان، برخی رسانه‌ها بازداشت شاهزاده‌ها را در چارچوب تلاش‌های بن سلمان برای هموار کردن راه تکیه زدن بر تخت پادشاهی قرار دادند. در همین رابطه، وبگاه خبری تحلیلی «میدل ایست آی» به نقل از منابع آگاه مدعی شد که بازداشت احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف، با هدف تسهیل روند جانشینی ملک سلمان انجام شده است. به گفته این وبگاه، محمد بن سلمان قصد دارد قبل از برگزاری نشست «گروه بیست» در عربستان در نوامبر آینده پادشاه شود. او منتظر مرگ پدرش نخواهد بود و پدرش را به کناره گیری از پادشاهی مجبور خواهد کرد. چون حضور پدر به پادشاهی پسر مشروعیت می‌دهد.
بن سلمان پای آمریکا را درمیان می‌بیند

بن سلمان مدعی است که شاهزادگانی که در این عملیات کودتا دست داشتند، «تماسهایی با طرفهای خارجی از جمله آمریکایی‌ها داشته‌اند».

القدس العربی در این باره گزارش داد: «این یک اتهام، مضحک است؛ زیرا احمد بن عبدالعزیز به خاطر تماس گروههای خارجی به عربستان سعودی بازگشته است و آمریکاییها نیز به وی وعده داده‌اند که اگر به ریاض بازگردد، در امنیت خواهد بود. به همین دلیل بازگشت وی، بیعتی از سوی او با سلمان و ولی‌عهد او به شمار می‌رود».

به گزارش این روزنامه، تفسیر واقعی «رخدادهای کنونی این است که کودتا واقعا رخ داده است ولی توسط بن سلمان علیه ضمانتهای آمریکا و سرمایه سیاسی خاندان پادشاهی و نه فقط علیه رقبای احتمالی؛ زیرا ولی‌عهد سعودی بیوگرافی–که مملوء از اشتباهات فاجعه‌بار سیاسی داخلی، منطقه‌ای و جهانی است- به صورت غیر مستقیم، وزن بیشتری به سایر شاهزادگان می‌دهد».

بنا بر این گزارش، قرعه به نام احمد بن عبدالعزیز افتاد؛ زیرا بر اساس روال عادی موجود در خاندان پادشاهی سعودی پس از وفات عبدالعزیز بن سعود، مؤسس این پادشاهی، احمد و همچنین محمد بن نایف ولی‌عهد پیشین و برادرش نواف، باید جانشین پادشاه می‌شدند، نه بن سلمان.

القدس العربی خاطر نشان کرد، اطلاعات درز کرده نشان می‌دهد که احتمالا بن سلمان به شاهزادگان بازداشت شده، اتهام خیانت بزند، و اگر این مسئله به صورت علنی رخ دهد، بدین معنا خواهد بود که عربستان وارد برهه جدیدی شده که در آن، بن سلمان، بالهای قدرتمند را در داخل کاخ پادشاهی قطع کرده تا نظام جدیدی را تشکیل دهد که پادشاهی را برای خود، مسجل کند. لذا، کودتا عملا رخ داده، ولی علیه خاندان پادشاهی سعودی و به سود بن سلمان.

بحران جانشینی در عربستان و کودتای بن سلمان
بحران جانشینی در میانه بی ثباتی سیاسی و اقتصادی
تلاش‌های بن سلمان برای تکیه زدن بر تخت پادشاهی، با کنار زدن محمد بن نایف از ولایت عهدی، شروع شد و با دستگیری تعداد زیادی از شاهزاده‌ها و بازرگانان در هتل «ریتز کارلتون» در ریاض ادامه یافت. حال، بعد از بازداشت احمد بن عبدالعزیز و محمد بن نایف، تلاش‌های معطوف به جانشینی ملک سلمان به اوج رسیده است.

علاوه بر بازداشت دو شاهزاده مزبور، برخی رسانه‌ها ادعا می‌کنند که تعداد زیادی از شاهزاده‌ها و افسران نزدیک به آن‌ها نیز بازداشت شده اند. روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» به نقل از «یک منبع دیپلماتیک بسیار آگاه» مدعی شد که در موج بازداشت‌های روز جمعه، ۱۲۰ شاهزاده و مشاور و افسر نزدیک به آن‌ها بازداشت شده اند. جالب آنکه، حتی عبدالعزیز بن سعود بن نایف، وزیر کشور، و پدرش سعود بن نایف، که برادر محمد بن نایف است، بازداشت شده اند. البته روزنامه وال ستریت ژورنال اعلام کرد که وزیر کشور و پدرش آزاد شده اند.

تصمیم برای اعلام پادشاهی قبل از نشست گروه ۲۰
پایگاه میدل ایست آی نوشت که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی قصد ندارد تا مرگ پدرش منتظر بماند تا جانشین او شود.

این پایگاه افزود: بن سلمان می خواهد که مشروعیت پادشاهی اش را در زمان حضور پدرش تثبیت کند و در پی آن است که در نشست گروه 20 در ماه نوامبر پادشاهی خود را اعلام کند.
بر اساس این گزارش، ولیعهد سعودی پدرش را که به بیماری آلزایمر مبتلا است مجبور خواهد کرد که از قدرت کناره گیری کند.

سلطان زنده است!
در پی دستگیری سه عضو برجستهٔ دربار سعودی به ظن توطئه برای در اختیار گرفتن قدرت، شایعهٔ مرگ احتمالی ملک سلمان بیش از پیش به گوش می‌رسید.
ویدئوی تازه‌ای از ملک سلمان، پادشاه عربستان روز یکشنبه منتشر شد.در این ویدیو سفیران تازهٔ عربستان که بناست راهی اوکراین و اوروگوئه شوند در حضور پادشاه این کشور سوگند وفاداری یاد می‌کنند.
کلمات کليدی: عربستان/ولیعهد/کودتا/اطلاعات روز#