۱
 
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲

کرونا،چهارشنبه سوری، توقف زنجیره!

Share/Save/Bookmark
موج سوم کرونا در کشور ایران آغاز شده است و توقف زنجیره ابتلا به ویروس کرونا کووید-۱۹ یک ضرورت و هدف دست یافتنی است. برای توقف شیوع این بیماری، رعایت توصیه های بهداشتی و به ویژه لغو مسافرت و همچنین ماندن در خانه، سه اصل مهم و تاثیرگذار هستند که تحقق آنها به برنامه ریزی مسئولان و همراهی مردم بستگی دارد.
کد مطلب: 59581
 
به گزارش اطلاعات روز# یادمان نرود که الگوی لغو مسافرت و عدم حضور مردم در اجتماعات در شرایط کرونایی کشور  را مقام معظم رهبری با لغو سخنرانی و سفر به مشهد مقدس، پایه گذاری کردند تا اهمیت رعایت توصیه های بهداشتی برای همه روشن شود.
از آنجا که سه شنبه آخر هر سال، مراسم چهارشنبه سوری برگزار می شده است، شاید امسال نیز تعدادی اندک از مردم به دنبال برگزاری هرچند محدود این مراسم باشند. اما چند پرسش منطقی در لزوم لغو این مراسم:
۱- آیا در شرایط فعلی، انجام این مراسم، زحمات شبانه روزی مدافعان سلامت و شهیدان خدمت را به هدر نمی دهد؟
۲- آیا اکثریت مردم با عدم شرکت در چنین مراسمی و ماندن در خانه، به اقلیت قانون گریز و ساختارشکن، پاسخ قانع کننده در لغو مراسم را نخواهند داد؟
۳- آیا مسئولان نظارتی و قضایی، نسبت به لغو مراسم و تبعات برگزاری آن ازسوی بخش اندکی از جامعه، توصیه ها و تذکرات لازم را خواهند داد؟
۴- آیا اعلان قرنطینه کشور در سه شنبه آخر سال، به عنوان یک تصمیم منطقی و عقلی، مورد حمایت اکثریت مردم قرار نخواهد گرفت؟
پرسش هایی از این دست ما را به این نتیجه می رساند که مطالبه به حق مردم، حفاظت از جان و سلامت آنهاست و درخواست قرنطینه یا استفاده از قوه قهریه جهت جلوگیری از برگزاری مراسم چهارشنبه سوری امسال، یک مطالبه جدی و معقول است و قطعا به توقف زنجیره شیوع بیماری کرونا، کمک بزرگی خواهد کرد.
درصورت عدم برگزاری این مراسم، اتفاقی در زندگی مردم نمی افتد اما درصورت برگزاری آن، ضمن به خطر انداختن جان هزاران انسان، چند ماه به پروسه درگیری کشور با کرونا اضافه خواهد شد که دراین صورت، آسیب جدی به سلامت و زندگی مردم وارد خواهد شد.
به پاس جانفشانی پرسنل درمانی بیمارستان ها و مراکز درمانی و زحمات شبانه روزی همه مدافعان سلامت و اقشار مختلف جامعه، سه شنبه آخر سال در خانه بمانیم تا شاهد بازگشت آرامش به زندگی باشیم.
✍دکتر پویان غلامی سامان ، استاد دانشگاه وپژوهشگر
رئیس هئیت مدیره موسسه حقوقی و بین المللی
 
رضاقاسمی
Romania
۱۳۹۸-۱۲-۲۸ ۱۳:۴۸:۲۰
بسیارنکات عالی وبرجسته بود استادسامان