پنجشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۳

طرح ادعاهای بسیار ابلهانه از سوی مقامات آمریکایی علیه ایران

Share/Save/Bookmark
یک روز پس از تاکید دوباره یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی بر حفظ تحریم تسلیحاتی علیه ایران، وزیر خارجه کشورمان روز پنج‌شنبه در پاسخ به این موضع‌گیری جواب داد که برجام،‌ به این مقام و همین طور ایالات متحده «ربطی ندارد».
کد مطلب: 60037
 
به گزارش #اطلاعات_روز# برایان هوک، نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به طور علنی تهدید کرده که اگر شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید نکند، آمریکا از طریق "مکانیسم ماشه" تمام تحریم‌های شورای امنیت را باز می‌گرداند.
 
بنابر توافق برجام، از اکتبر ۲۰۲۰ (شش ماه دیگر) تحریم تسلیحاتی ایران لغو شده و ایران می‌تواند از کشورهای دیگر سلاح‌های متعارف بخرد.
 
هوک گفته آمریکا "در هر صورت" مطمئن می‌شود که تحریم تسلیحاتی ایران ادامه خواهد یافت.
 
به گفته هوک، آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از سوی شورای امنیت را تهیه کرده است.
 
قطعنامه آمریکا در شورای امنیت نیاز به ۹ رای مثبت دارد و هیچ کدام از اعضای دائم شورا نیز نباید آن را وتو کنند. این در حالی است که روسیه پیشاپیش اعلام کرده با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مخالف است.
 
اکنون هوک تهدید کرده که "اگر دیپلماسی آمریکا با حق وتو شکست بخورد، آمریکا خود را محق می‌داند که از روشی دیگر تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند".
 
هرچند قطعنامه ٢٢٣١ که پس از دستیابی به برجام به تصویب شورا رسید، قطعنامه‌های قبلی را ملغی اعلام کرد اما راه را برای بازگشت هفت قطعنامه تحریمی پیشین شورای امنیت با استفاده از مکانیسم ماشه همچنان باز گذاشت.
 
با وجود آنکه آمریکا سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده اما مدعی است که می‌تواند مکانیسم ماشه تدوین شده در این توافق را به کار بیندازند!
 
روسیه با این استدلال مخالف است. واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد اخیرا درباره اینکه آیا آمریکا می‌تواند از مکانسیم ماشه استفاده کند یا نه گفت: "این مضحک است"، آنها از توافق خارج شده‌اند.
 
همزمان امروز محمد جواد ظریف هم در واکنش به سخنان هوک گفته "طرح ادعاهای بسیار ابلهانه از سوی مقامات آمریکایی تازگی ندارد؛ از کسانی که به مردم توصیه می‌کنند که مواد ضدعفونی بخورند تا تمیز شوند و کرونا نگیرند، بعید نیست در مورد توافق‌نامه ای که از آن خارج شده اند و در بیانیه ای رسماً نوشته اند که ما به حضور و مشارکت خود در برجام پایان می‌دهیم، حالا بیایند و بگویند که نه، ما عضوی از برجام هستیم".
 
به کار افتادن سازوکار حل اختلاف، یا مکانیسم ماشه، به خصوص براساس شکایت یکی از اعضاء، به احتمال زیاد به بازگشت تحریم‌های بین المللی علیه ایران منجر می‌شود.
 
کلمات کليدی: ظریف/وزیرخارجه/اطلاعات روز#