شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۸
مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت:

۲ محموله کیت آنتی بادی به آلمان و ترکیه صادر شد

Share/Save/Bookmark
مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۲ محموله کیت سرولوژیک (آنتی بادی) به ترکیه و آلمان صادر شده ولی صادرات کیت تشخیصی پی سی آر با توجه به نیاز کشور نداشته ایم.
کد مطلب: 60057
 
به گزارش اطلاعات روز# حسین صفوی روز شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد،در پاسخ به ایرنا درباره صادرات کیت افزود: در دو هفته گذشته در مورد صادرات کیت های سرولوژیک بعد از اینکه تاییدیه های لازم را گرفتند دو محموله از کشور خارج و برای آلمان و ترکیه ارسال شد. خروج آنها از گمرک صورت گرفت. در مورد کیت پی سی آر فعلا صادرات نداریم چون هنوز در کشور نیاز داریم.
وی گفت: خیلی از کشورها وارداتشان به صورت متمرکز نیست و مثل کشور ما نیست که هر محموله را وزارت بهداشت مجوز بدهد اما در خیلی کشورها مثل آمریکا ممکن است کالا وارد شود و دستگاه دولتی مطلع نشود. مستندات صادارت این محموله در وزارت بهداشت موجود است.
مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در مورد کیت های وارداتی چون اوایل کرونا تولیدکننده کیت نبودیم. در ابتدای امر بخشی از کیت ها توسط سازمان بهداشت جهانی بخشی وارد شد.
سرنوشت کیت های چینی
وی افزود: بخشی از نیاز به کیت ها نیز بعد از تایید کیفیت کیت ها از سوی انستیتو پاستور از چین یا اروپا وارد شدند، نمونه کیت ها به دقت از سوی انستیتو پاستور بررسی و بعد از تایید آنها مجوز واردات و ترخیص کیت های وارد شده انجام شد. همه کیت های وارد شده کیفیت دارند البته ممکن است برخی محموله ها به خاطر شرایط خاص نگهداری شرایط متفاوتی داشته باشندکه  کنترل میشود و اگر ضرری برای بیماران نداشته باشند، استفاده می شود.
صفوی گفت: در مورد اینکه کیفیت واردات کیت های چینی یا وارداتی مشکل داشته باشد، گزارش نداشته ایم. اگر گزارشی باشد بررسی می کنیم اما ممکن است این کیتها در حمل و نقل یا در انبار دمای استاندارد را از دست بدهند و قابلیت استفاده نداشته باشند اگر مجوز واردات داده باشند. تردیدی نیست که کیفیت لازم را دارند و کیت های دارای مجوز چه در مورد واردات و چه تولید داخل دقت لازم صورت می گیرد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره حجم صادرات کیت ایرانی افزود: اینکه حجم صادرات چه میزان بوده اکنون حضور ذهن ندارم اما دو محموله بوده است. تولید کننده داخلی کیت های سرولوژیک از وزارت بهداشت خواسته است که اجازه صادرات روزانه ۹ هزار کیت سرولوژیک را داشته باشد که موافقت کرده ایم. البته باید بازاریابی کنند اگر کالای آنها مشتری داشته باشد اجازه خروج از کشور و صادرات را دارند.
پانسمان بیماران ئی بی تامین شد
صفوی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره واردات و تامین پانسمان بیماران پروانه ای گفت: در مورد پانسمان های ئی بی به خاطر تحریم ها و عدم همکاری شرکت تامین کننده اصلی سوئدی در مقاطعی با مشکلات مواجه شدیم. البته از طریق  چند شرکت فوریتی این کالا را تامین کردیم. بخشی هم در چند هفته اخیر توسط یونیسف وارد کشور و ترخیص شد. موجودی برای پانسمان ئی بی اکنون در کشور مطلوب است و نگرانی نداریم. تلاش می کنیم نیاز آتی را برای ماههای بعد تامین کنیم.
ماسک در مترو ایمن نیست
مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا مبنی بر اینکه آیا ماسک های سه لایه برای استفاده از مترو قابل اطمینان هست یا نه گفت: هیچ کدام از اقلام حفاظتی ایمنی ۱۰۰ درصدی ندارند بنابراین مراقبت خاص و فاصله گذاری اجتماعی باید رعایت شود. در غیر این صورت ماسک ها و سایر اقلام حفاظتی ایمن نیستند و در مقابل انتقال ویروس نمی توان به آنها اطمینان کرد.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره ورود ماسک های لاکچری ۲۰۰ هزار تومانی گفت: به تازگی چنین گزارشی نداشته ایم البته اوایل شروع کرونا در کشور به علت کمبود ماسک در کشور، چنین مواردی را داشتیم و ماسک های ۲۰۰ هزار تومانی هم در بازار داشتیم. که بیشتر ماسک های  N۹۵ خاصی بودند که فیلترهای بلند مدت داشتند و البته با مجوز وزارت بهداشت وارد نشده بودند. اما اکنون چنین گزارشی هایی را نداریم.
صفوی افزود: در گذشته ماسک های  N۹۵ بیشتر در بخش صنعت کاربرد داشت اما اکنون با توجه به نیاز بخش درمان، تولید این ماسک ها به حدی است که در بازار موجود است و بازار به نفع تولید کنندگان داخلی با قیمت های مصوب تغییر کرده است. وارد کنندگان خاص این کالاها با قیمت های نا متعارف ضرر می کنند.
ضدعفونی کننده های هوا تاییدیه ندارند
صفوی گفت: برخی اقلام یا کالاهایی هستند که بعد از کرونا در دنیا تولید و عرضه شدند یکی از این کالاها، دستگاه یو وی برای استریل هوا و مه پاش برای ضدعفونی سطوح و هوا بود که توسط هیچ رگولاتوری تایید نشده است. اثربخشی آنها با توجه به گردش هوا ممکن است متغیر باشد و اثر ثابتی ندارند و تاییدیه خاص و اثربخشی ۱۰۰ درصدی ندارند. هر جایی از این وسایل استفاده می کند با مسئولیت خودشان استفاده می کنند و تاییدیه برای آنها صادر نشده است.
وی افزود: در چند ماه گذشته در حوزه تولیدات تجهیزات پزشکی به خصوص تجهیزات مرتبط با کرونا به خاطر اینکه در دنیا داروی خاصی برای درمان کرونا و پیشگیری کرونا کشف نشده است و ثابت نشده است که اثربخشی داشته باشند بیشتر بر روی جلوگیری از شیوع و پیشگیری تمرکر شد و استفاده از دستگاههای کمک تنفسی بیشتر مورد توجه قرار گرفت.
مدیر کل تجهیزات پزشکی گفت: در دنیا برای ماسک و دستکش، لباس یکسره، کیت، ونتیلاتور، مانیتورهای پزشکی تقاضای این اقلام بسیار افزایش پیدا کرد. در کشور ما وجود تولیدکنندگان و شرکت های دانش بنیان از سالهای قبل کار می کردند در سه ماه گذشته توانستیم هم از ظرفیت شرکت های تولید کننده استفاده کنیم و تولیدات را افزایش دادیم.
وی افزود: در مورد ونتیلاتور قبل از کرونا روزی ۱۰ دستگاه تولید داشتیم اکنون دو شرکت تولید کننده داریم که می توانند روزانه ۴۰ دستگاه ونتیلاور تولید می کنند و در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهند، حتی مازاد تولید دارند که اجازه دادیم اگر مازاد بر ۴۰ دستگاه در روز تولید کنند به کشورهای دیگر صادرات کنند و برای صادرات مجاز هستند.
تولید ۱.۵ میلیون کیت تشخیصی در ایران
صفوی گفت: در مورد کیت تشخیص قبل از کرونا هیچ تولید کننده ای نداشتیم اکنون سه شرکت دانش بنیان دارای تاییدیه هستند. تولیدات آنها در حدی است که ظرف یک ماه و نیم آینده مقرر شده نیاز وزارت بهداشت و مراکز تشخیصی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار کیت را فراهم کنند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند. در مورد اقلام کنار تشخیصی و کیت های استخراج هم به تولید داخلی رسیده ایم. در مورد کیت های سرولوژیک اکنون یک تولید کننده داریم که می تواند علاوه بر نیاز داخل مقدار زیادی هم صادرات داشته باشد. 
وی افزود: در مورد تولیدکننده کیت های تشخیصی و سرولوژیک تقاضاهای دیگر برای تولید داریم که کیفیت این محصولات در حال بررسی است و اگر تایید شوند وارد بازار می شوند یا در چرخه صادرات قرار می گیرند.
وی گفت: در مورد ماسک N۹۵، لباس ایزوله، شیلد و اقلام دیگر حفاطتی اقدامی که انجام شد این بود که تولید ماسک های سه لایه را توسعه دادیم. تیراژ تولید ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار در روز بود با کمک بخش خصوصی و دولتی ماشین های تولید ماسک هم وارداتی هم تولید داخل تهیه کردیم اکنون بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار ماسک صنعتی در خط های تولیدی روزانه به مراکز درمانی تحویل می دهیم.
صفوی افزود: گروههای جهادی، کارگاههای صنعتی نیز  می توانند تولید ماسک با بسته بندی و ضدعفونی مناسب داشته باشند و این اقلام را در اختیار مراکز درمانی و داروخانه ها قرار بدهند.
افزایش تولید ماسک در کشور
وی گفت: تولید ماسک سه لایه در کشور نیز افزایش یافته، نسبت به قبل از کرونا ۴ برابر شده و به ۲.۵ میلیون ماسک در روز رسیده است. قبل از کرونا تولید ماسک N۹۵ هم برای مصرف مراکز درمانی نداشتیم. حدود ۱۵ هزار تولید روزانه بود که در بخش صنعت استفاده می شود بعد از کرونا بخش خصوصی این ماسک را تولید کرد و اکنون روزانه ۱۵۰ هزار ماسک  N۹۵ تولید می شود و برای مصرف مراکز درمانی و دپو و صادرات است استفاده می شود. در مورد تولید لباس یکسره هم ظرفیت تولید کمتر از ۱۰ هزار بود و امروز به بیش از ۱۰۰ هزار رسیده است که بیش از نیاز کشور است.
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در مورد اقلام حفاظتی و کیت های تشخیصی کاملا بر تولیدات داخلی متکی هستیم. اگر پیک دوم کرونا در راه باشد هم دپوی لازم را خواهیم داشت و با وجود تحریم ها میزان تولیدات کشور کاملا مطلوب و قابل اطمینان است.
وی افزود: در مورد کیفیت تجهیزات پزشکی تولید داخل، این شرکت ها را رتبه بندی کرده ایم. بین رتبه یک تا چهار هستند. این محصولات انواع مختلفی دارند و با کمک و ظرفیت انجمن ها و اتحادیه های مرتبط این کالاها بر اساس رتبه تولید و مواد اولیه ای که استفاده کرده اند، قیمت گذاری های متفاوت دارند.
صفوی گفت: رتبه بندی کالاهای پزشکی و قیمت گذاری متفاوت آنها باعث شد مثلا در حوزه تولید باند و گاز، آنهایی که کیفیت پایین تری داشتند، تلاش کنند و کیفیت محصول خود را بالاتر ببرند.
اقلام حفاظتی در مطب ها کمبود ندارد
وی در پاسخ به پرسشی درباره کمبود لوازم محافظتی در مطب ها و مراکز درمانی خصوصی گفت: با توجه به افزایش تولید هیج مرکز درمانی دولتی و خصوصی اکنون کمبود لوازم حفاظتی ندارد. در ابتدا با حواله وزارت بهداشت این اقلام مستقیم به دست مصرف کننده قرار می گرفت بعد از این دستورالعمل تا امروز مثلا ۲۵۰ میلیون دستکش بین مراکز درمانی دولتی و خصوصی توزیع شده است و کمبودی در مورد این اقلام در مراکز درمانی وجود ندارد.
صفوی افزود: اقلام حفاظتی به دو شکل توزیع می شود. در مورد مراکز درمانی دولتی به صورت متمرکز این کالاها در اختیار این مراکز قرار می گیرد که شامل ماسک، شیلد صورت، دستکش و لباس یکسره است. بعد از طرح فاصله گذاری هوشمند نیاز به این اقلام در مطب ها و جاهای دیگر نیز احساس شد. در مورد مطب ها با هماهنگی سازمان نظام پزشکی بخشی از این محصولات بر اساس نیازی که بود در اختیار این سازمان قرار گرفت که مدیریت کنند.
وی گفت: در مورد مطب های دندانپزشکی و مراکز فیزیوتراپی هم این اقلام از طریق سازمان نظام پزشکی توزیع شد. سه شرکت تولید کننده این اقلام را به میزان نیاز مطب ها و مراکز درمانی در اختیار آنها قرار می دهند.
کندی در اختصاص ارز تجهیزات پزشکی
مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت درباره تبعیض در اختصاص ارز دولتی به شرکت های تجهیزات پزشکی گفت: بله ما تبعیص قائل می شویم و به تولیدکنندگان داخلی اولویت بیشتری می دهیم. البته در اختصاص ارز، در چند ماه اخیر به خاطر محدودیت های تامین ارز، تخصیص ارز در حوزه تجهیزات پزشکی کند شده و صف نوبت اختصاص ارز طولانی تر شده است که امیدواریم با همکاری بانک مرکزی این مشکل بر طرف شود. در حال پیگیری هستیم که این مشکل بر طرف شود.
مرجع : ایرنا