ماجرای حکم محمد مهدی طهرانچی برای یکی از متحصنین مجلس ششم؛

آیا دانشگاه آزاد پاشنه آشیل اصولگرایان خواهد شد؟/خاستگاه سیاسی طهرانچی کجاست؟

27 ارديبهشت 1399 ساعت 15:22

البته جریان اصلاح طلب سکوت سنگین رسانه های اصولگرا و افراد مدعی مبارزه با فساد در مقابل تخلفات دانشگاه آزاد را به ابزاری برای هجمه های گسترده به عدالتخواهی نیروهای ارزشی تبدیل خواهد کرد


به گزارش #اطلاعات_روز#محمد مهدی طهرانچی این روزها به دلیل انتقادات جدی به نحوه علملکردش در دانشگاه آزاد و سوق بزرگترین دانشگاه حضوری جهان به آستانه فروپاشی،نقل بسیاری از محافل علمی و سیاسی کشور شده است.
 

طهرانچی که به واسطه حکم کامران دانشجو به عنوان سرپرست در اردیبهشت ماه 1391 به چهره شناخته شده ای در فضای علمی کشور تبدیل شد توانست حدود 4 سال با دولت حسن روحانی تعامل و همکاری کند و در سوم بهمن 1395 با حکم محمد فرهادی از ریاست دانشگاه شهید بهشتی عزل شد.

البته حرف و حدیث های متعددی در خصوص علت این عزل وجود دارد که نزدیکان طهرانچی بیش از همه سعی دارند دلیل این آن را به ادامه تحصیل حسین فریدون، برادر رئیس جمهور گره بزنند.

محمد مهدی طهرانچی که در 18 مارس 2020 به همراه چهرا نفر دیگر نامش در لیست تحریم های وزارت خارجه امریکا قرار داشت؛ در تیر ۹۶ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت هیئت امنای دانشگاه آزاد رسید. و در آبان ۹۷ رئیس شد.

البته مدل انتصاب وی به عنوان رئیس دانشگاه آزاد و جایگزین شدنش به جای فرهاد رهبر نیز جای تامل دارد،طهرانچی
در برنامه دست خط در خصوص نحوه تصدی ریاست بزرگترین دانشگاه جهان اسلام چنین میگوید:یک جلسه‌ای خدمت آقای دکتر ولایتی رفتیم و آنجا گفتند "قرار است مشاور شوید"، و من هم آن موقع رئیس دانشگاه شهید بهشتی بودم "و در سیاستگذاری علمی در اینجا کمک کنید". به هر حال چند سالی بود که من در این حوزه کار می‌کردم. ما هم گفتیم "اگر کاری از دست ما بربیاید قبول می‌کنیم."، رفتم و یک ماه بعد گفتند "این مشاوره شما تبدیل به معاونت شد."، این‌که چرا این اتفاق افتاد جای خود بحث دارد و هیچ پیش‌بینی نمی‌کردیم. از آنجا همراه آقای دکتر هر هفته یک بحث‌هایی در حوزه چالش‌های علم و فناوری داشتیم. هیئت امنا رفتیم و بعد از یک مدت یک روز نشسته بودیم و آنجا گفتند "هر کسی موافق است ایشان به استان تهران برود صلوات بفرستد". خلاصه به استان تهران رفتم. تا شرایطی که بعد از برادر عزیزم، دکتر رهبر ایجاد شد دوباره بار را روی دوش ما گذاشتند، اتفاقی در زندگی من بود که غیرقابل پیش‌بینی بود.

نزدیک شدن به انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری فضا را برای صید ماهی های رسانه ای برای هر دو جریان سیاسی کشور باز کرده است تا علیه یکدیگر تاخت و تاز کنند در همین اثنا انتساب سیاسی رئیس دانشگاه آزاد به بدنه جریان اصولگرایی به یک سوژه استراتژیک برای اصلاح طلبان تبدیل شده است تا با توجه به سوء مدیریت وی، حقوق های نجومی، نحوه جذب هیئت علمی سال 97، تخلف در پذیرش رشته های پزشکی، تاخیر در پرداخت حقوق ها و حق الزحمه اساتید، عدم موفقیت در آموزش مجازی، انتصابات خارج از ضابطه، اجحاف در حق کارکنان،کمبود نقدینگی و عدم همسان سازی حقوق ها تا بتواند از این طریق به کاهش آرائ و کاهش محبوبیت اصولگرایان در آینده کمک کند و ضربه قابل قبولی به سازمان رای این جریان وارد آورد
 

البته جریان اصلاح طلب سکوت سنگین رسانه های اصولگرا و افراد مدعی مبارزه با فساد در مقابل تخلفات دانشگاه آزاد را به ابزاری برای هجمه های گسترده به عدالتخواهی نیروهای ارزشی تبدیل و در دستور کار خود قرار داده اند تا با درشت نویسی سکوت رسانه ای اصولگراها در مقابل رییس پرحاشیه دانشگاه آزاد وی را یک اصولگرای جهادی معرفی کنند که تحت حمایت افراد و نهادهای ارزشی قرار دارد و سوء مدیریت وی رای برای جریان دلسورز و پر تلاش انقلابی فاکتور منفی کنند.

اما جریان اصولگرایی با توجه به مدت کوتاه باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آینده میتواند با انتقادات سازند به شفاف سازی کمک کند چرا که عقبه فکری محمد مهدی طهرانچی هنوز هم برای بسیاری از مخاطبین غیرقابل تحلیل است.

وی که در این دوره عکس های متعددی از دیدار با بسیجیان و همچنین حضور در مناطق سیل زده از خود منتشر و منعکس میکند و سعی دارد خود را در جبهه اصولگرایی تعریف کند سابقا در 30 آذر 1392 در حکمی جواد اطاعت به سمت سرپرست دانشکده علوم زمین دانشگاه  شهید بهشتی منصوب کرده بود.
 

اطاعت از اعضای سابق حزب تندروی اعتماد ملی و از متحصصین مجلس ششم است که دارای مدرک دکتری علوم سیاسی میباشد که به نوبه خود انتصابش در دانشکده علوم زمین نیز جای تامل دارد!

جواد اطاعت از امضا کنندگان نامه موهن 127 نماینده افراطی مجلس ششم به رهبر معظم انقلاب است

جواد اطاعت که سابقه همکاری با وزارت کشور دولت موسوم به اصلاحات را در سوابق اجرایی دارد، در مجلس ششم توانست به عنوان نماینده اصلاح طلب مردم داراب وارد مجلس شود.

تحرکات ساختارشکنانه جواد اطاعت زمانی به اوج می رسد که وی به همراه ۱۳۹ نفر از نمایندگان هم کیش خود در مجلس ششم- که نفرات اصلی آنها غالبا از اعضای مرکزیت احزاب منحله مشارکت و مجاهدین(انقلاب) بودند- در پروژه ضد امنیتی تحصن علیه نظارت استصوابی شورای نگهبان قانون اساسی شرکت و به همراه دوستانش مردم را دعوت به تحریم انتخابات مجلس هفتم دعوت کردند.

این چهره افراطی اصلاح طلب و حامی فتنه ۸۸ پیش از تحصن در مجلس ششم در نامه ای موهن و هتاکانه به همراه ۱۲۷ تن دیگر در سال ۸۱ به رهبر معظم انقلاب خواستار نوشیدن جام زهر توسط ایشان در موضوع هسته ای شدند.
 
اطاعت گرچه خود حضور در جمع متحصنین مجلس ششم را نفی می کند اما اسم او در رسانه ها جزو یکی از متحصنین ذکر شده است
چهره های ساختارشکن اصلاح طلب در بخش هایی از این نامه موهن که محتوایی جز وادادگی به بیرون و اهانت به درون نظام چیز دیگری نداشت، خطاب به رهبر انقلاب نوشته بودند:"اگر جام زهری باید نوشید قبل از آنکه کیان نظام و مهمتر از آن، استقلال و تمامیت ارضی کشور در مخاطره قرار گیرد باید نوشیده شود".

اطاعت سالها بعد از نگارش این نامه ننگین خطاب به رهبر معظم انقلاب توسط خود و دوستانش به جای عذرخواهی از ملت و رهبر انقلاب به خاطر این اقدام ساختار شکنانه، از این کار در یک برنامه تلویزیونی دفاع می کند و مدعی می شود:" ما آمدیم با احترام بسیار بالایی طی یک نامه ای مشکلات کشور را به رهبری انتقال دادیم و گفته ایم که اگر این مشکلات حل نشود خدای نخواسته ممکنه زمینه و فضایی ایجاد بشه که ما مجبور به خوردن جام زهر بشویم".
 
اطاعت از اعضای مرکزیت بنیاد محمد خاتمی موسوم به "باران" است

اطاعت که در آستانه انتخابات باشکوه ریاست جمهوری دهم عضو مرکزیت حزب تعطیل شده کروبی(اعتمادملی) بود، همچون کرباسجی و سایر دوستانش با عدم التزام تشکیلاتی، علی‌رغم معرفی کروبی به‌عنوان کاندیدای رسمی این حزب، با تغییر تاکتیکی موضع سیاسی اش جزء حامیان موسوی شد.

وی در جریان فتنه پس از انتخابات ۸۸ از فتنه گران حمایت کرد و حتی ۷ ماه پس از فتنه با حضور در برنامه "رو به فردا" با نسبت دادن مطالب غیرواقعی به نظام، بازهم از فتنه گران حمایت کرد.
 
   
اطاعت در جریان ثبت نام فله ای اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

عضو مرکزیت بنیاد محمد خاتمی موسوم به "باران" در جریان ثبت نام فله ای شماری از اصلاح طلبان نامزدهای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری به عنوان یکی از آنان ثبت نام کرد اما پس از ثبت نام هاشمی رفسنجانی به نفع وی انصراف داد.


کد مطلب: 60060

آدرس مطلب: http://www.etelaterooz.ir//news/60060/آیا-دانشگاه-آزاد-پاشنه-آشیل-اصولگرایان-خواهد-خاستگاه-سیاسی-طهرانچی-کجاست

اطلاعات روز
  http://www.etelaterooz.ir