سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۱
بهرامی: برکناری‌ها را از من شروع کردند، ادامه دارد؛

حرکت باور نکردنی فدراسیون فوتبال علیه رئیسِ معروف!

Share/Save/Bookmark
مجمع فوق‌العاده هیأت فوتبال استان قم به شکل ناگهانی و غیر منتظره‌ای با حضور سرپرست فدراسیون فوتبال برگزار شد.
کد مطلب: 60070
 
به گزارش#اطلاعات_روز#کریم بهرامی را خیلی از هواداران فوتبال با مصاحبه جنجالی و خاطره انگیز او با عادل فردوسی‌پور در برنامه نود به یاد دارند، اما جالب است بدانید او هفت سال و نیم ریاست هیأت فوتبال استان قم را برعهده داشت و پیش از ظهر دو روز قبل در جلسه‌ای که در غیاب او و البته با حضور حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال انجام گرفت، برکنار شد!
 
عجیب‌تر از غیبت بهرامی در این مجمع، عدم حضور رسول منعم، مدیرکل ورزش و جوانان استان قم به‌عنوان یکی از اعضا و نایب رئیس مجمع فوق‌العاده هیأت فوتبال این استان بود که عدم موافقت و همچنین هماهنگی با او برای برگزاری این نشست را نشان می‌داد که به بهانه همین اتفاق گفت‌وگویی با بهرامی انجام دادیم:
 
* فدراسیون بدون استعلام، درخواست مجمع را قبول کرد!
 
مجمع فوق‌العاده یک هیأت فوتبال باید با درخواست دو پنجم اعضاء که برای استان قم ۶ نفر خواهد شد، تشکیل شود و حداقل این تعداد باید برای استیضاح رئیس هیأت درخواست داشته باشند. حالا در قم، آقایان با تایید یا بدون تایید مدیرکل و با مدارکی که صحت و سقم آن مشخص نیست، درخواست‌شان را به فدراسیون فوتبال ارائه دادند و عجیب‌تر اینکه فدراسیون هم خیلی زود درخواست آنها را قبول کرد و بدون استعلام‌های لازم جلسه را انجام داد.
 
* نماینده‌های جعلی برای درخواست مجمع
 
از ۶ نفری که خود را به‌عنوان عضو مجمع هیأت فوتبال استان قم معرفی کرده و درخواست مجمع فوق‌العاده را داشتند، ۳ نفر به صورت غیر قانونی درخواست دادند، یعنی اصلا عضو مجمع نبودند. برای مثال محمدعلی جان‌جان به‌عنوان نماینده بازیکنان معرفی شده، در حالی که طبق اسناد و آخرین مجمع برگزار شده در سال ۹۸، مسعود ابرقویی نماینده بازیکنان بوده است. از طرف دیگر، حمید آبکار که همواره نام او به‌عنوان یک بازیکن بوده، با یک نامه‌ای که غیر قانونی و اسناد آن موجود است، به‌عنوان نماینده مدیرعامل باشگاه‌ها درخواست تشکیل مجمع فوق‌العاده را داشته است. در اساسنامه هیأت‌های فوتبال و فدراسیون آمده که نماینده مدیرعامل، باید یکی از اعضای هیأت رئیسه یا مدیرعامل باشگاه‌ها باشد، در حالی که آبکار چنین سمتی نداشته است و به صورت غیرقانونی درخواست داده است.
 
* طالقانی به دنبال زدن برخی هیأت‌های فوتبال است
 
در مجمع سال گذشته، آقای طالقانی که رئیس کمیته امور استان‌های فدراسیون فوتبال است، قصد داشت همین آقای آبکار را از جلسه بیرون کند چراکه جایگاهی نداشت، اما بنده نگذاشتم این اتفاق بیفتد، اما حالا همین آقا مورد تایید فدراسیون قرار گرفته و به‌عنوان نماینده مدیرعامل باشگاه‌ها و به‌عنوان نماینده باشگاه سوهان محمد در جلسه حاضر شده است! اتفاق عجیب این است که آقای اسماعیلی، مدیرعامل باشگاه سوهان محمد می‌گوید این آقا(آبکار) نماینده من نیست و هیچ‌گونه مسؤولیتی در تیم ما ندارد، اما با توجه به اینکه آقای طالقانی علیه برخی هیأت‌های فوتبال استان‌ها است، تمام مدارکی که به دست‌شان رسیده را قبول کرده است!
 
* برگه باشگاه را جعل کردند تا نماینده معرفی کنند
 
حتی یک نامه اصلی از طرف باشگاه سوهان محمد برای درخواست مجمع به فدراسیون داده نشده و هرچه از طرف آقای آبکار برای فدراسیون فرستاده‌اند، همه آنها جعلی و کپی بوده است. یعنی، یک نامه‌ی باشگاه را برداشته‌اند و به لوگو، تاریخ و امضای زیر برگه‌ها دست نزده‌اند، اما با گذاشتن یک برگه کوچک(به اندازه درج یک اسم) در وسط یک صفحه، نام خودشان(آبکار) را به‌عنوان نماینده معرفی کرده‌اند! من سند این مدرک جعلی را در اختیار دارم و منتشر می‌کنم. جالب اینکه رونوشت نامه را هم با خودکار نوشته و به طالقانی داده‌اند.
 
* می‌خواهند سران هیأت‌های فوتبال را برکنار کنند
 
مجمع فوق‌العاده هیأت فوتبال استان قم که دو روز قبل برگزار شد، یک مجمع ضد فوتبالی بود، نه فوتبالی. خود فدراسیون عامل این اتفاق بود و ارتباطی به اداره کل ورزش استان نداشت و هیچ‌گونه هماهنگی صورت نگرفته بود چون آقایانِ فدراسیون، می‌خواهند سران هیأت‌هایی که پیشنهاد ماده یک اساسنامه جدید فدراسیون به‌عنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی را قبول ندارند، را برکنار کنند.
 
* طبق کدام ماده می‌گویید دولتی نیستید؟
قطعا برخی از دوستان موضوع ماده یک پیشنهادی اساسنامه(نهاد عمومی غیر دولتی) را به طریقی به فیفا اعلام می‌کنند که قصد دولت دخالت در امور فدراسیون است! جالب است بدانید که آقایان مدعی هستند فدراسیون مؤسسه غیر دولتی است ولی به استناد کدام بند و ماده از قوانین، چنین ادعایی دارند؟ همانطور که مستحضر هستید فدراسیون فوتبال متعلق به کشور ایران است، پس متعلق به ملت خواهد بود؛ به همین دلیل، دولت که نماینده ملت است، باید بر فدراسیون فوتبال نظارت داشته باشد و از طرفی، غیر دولتی محسوب می‌شود چون بایستی بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های خود را کسب کند و دولت نیز در امور عزل و نصب اعضاء دخالتی نداشته باشد، اما عجیب است که دوستان بودجه دولت را می‌خواهند ولی نظارت‌اش را حتی مطابق با مقررات و آیین نامه مصوب در مجمع  فدراسیون بر نمی‌تابند. عدم دخالت دولت، یعنی اینکه وزارت ورزش هیچ کاری با شما نداشته باشد و هیچ‌گونه حمایتی از فدراسیون نکند. مگر الان به این شکل است؟
 
 
* گفتند نامه‌ات را پس بگیر وگرنه تو را می‌زنیم!
 
ما برای فدراسیون فوتبال تبصره گذاشتیم و گفتیم که قوانین اجرایی را باید خودِ مجمع فدراسیون تصویب کند و از جای دیگری دخالت نشود، اما آقایان ناراحت شدند و گفتند که نامه را پس بگیرم ولی من به هیچ عنوان این کار را انجام ندادم. یک آقایی در سازمان لیگ که از دوستان ما بود، به من زنگ زد گفت نامه را پس بگیر، اما من گفتم حرفی که اعتقاد دارم را پس نمی‌گیرم. خود آقایان گفتند که برخی هیأت‌های فوتبال که مخالف ما هستند را می‌زنیم و این کار را هم با برکناری غیر قانونی من انجام دادند چون بنده و آقای قنبرزاده را سران مخالفان خودشان می‌دانستند.
 
* تایید اسامی توسط فدراسیون بدون هماهنگی با هیأت فوتبال قم
 
استیضاح رئیس هیأت فوتبال یک روند مشخصی دارد. باید دو پنجم اعضای قانونی مجمع درخواست رسمی بدهند و بعد از آن، رئیس فدراسیون فوتبال(بهاروند) بررسی‌های لازم را انجام دهد و موضوع را طی یک نامه برای من ارسال کند و بگوید این ۶ نفر با این دلایل قصد استیضاح دارند. من هم پاسخ می‌دهم که این ۶ نفر صلاحیت دارند و مورد تایید هستند یا خیر. اگر این کار را می‌کردند، برای مثال من می‌گفتم که دو نفر از این اسامی جزو نفرات مجمع نیستند و به همین دلیل نامه و درخواست آنها برگشت می‌خورد، اما اصلا این کار را نکردند و مکاتبات لازم را انجام ندادند.
 
* بدون بررسی هویت افراد مجمع را برگزار کردند
 
اصلا فرض را بر این می‌گیریم که هر ۶ درخواست کننده استیضاح بنده، صلاحیت داشتند و من هم نامه‌ای می‌زدم و می‌گفتم این ۶ نفر مورد تایید هستند؛ حتی با این شرایط نیز باید تاریخ مجمع را ما پیشنهاد می‌دادیم و رئیس فدراسیون زمان حضورش در قم را اعلام می‌کرد، اما آقایان بعد از دریافت نامه‌ی این ۶ نفر، بدون مراوده با ما، مبادله اسامی و بررسی هویت و صلاحیت افرادِ درخواست کننده، گفتند که مجمع را برگزار می‌کنیم.
 
* تهدید کردند اگر دخالت کنی، برکنار می‌کنیم
 
آقای احمدی به‌عنوان دبیر هیأت فوتبال استان و مجری برگزاری کننده مجمع، نامه‌ای زد که این اسامی را به بنده بدهید، اما گفتند که محرمانه است! واقعا این مسائل عجیب است و تا به حال در هیچ هیأت فوتبالی در تاریخ ایران نیفتاده است. عجیب‌تر اینکه آقای احمدی را تهدید کردند که اگر بخواهی در این موضوع دخالت کنی، تو را اخراج کرده و به کمیته اخلاق احضار می‌کنیم. آقای احمدی هم گفت من را اخراج کنید چون کار غیرقانونی شما را انجام نمی‌دهم.
 
* ۳ نفر از ۶ درخواست کننده استیضاح غیر قانونی بودند
 
بعد از سه، چهار روز کش و قوس بین ما و فدراسیون، آقای نبی یک لیست تایپ شده از اسامی درخواست کنندگان مجمع برای ما فرستاد، اما در آن نامه فقط یک سری نام را دیدیم، وگرنه هیچ دلیل خاصی برای برگزاری مجمع را عنوان نکرده بودند. با این وجود ما دیدیم که از این ۶ نفرِ اعلام شده، سه نفر(آقایان جان‌جان، آبکار و قلی‌زاده) به صورت غیر قانونی درخواست دادند. آقای قلی‌زاده یک شخصیت حقوقی در مجمع و به‌عنوان نماینده باشگاه لیگ برتری محمدسیما است، اما در اتفاقی عجیب، ایشان با مهر و نامه‌ی باشگاه آتلیه طهران قم زیر نامه‌ی استیضاح را امضاء کرده است. در واقع، یک کار غیرقانونی دیگر برای برگزاری مجمع انجام داده‌اند.
 
* گروکشی عجیب دبیر سازمان لیگ!
 
در این وسط، همان شخصی که در سازمان لیگ سمتی دارد و معرف حضورتان است، فرد و عامل اصلی بود که این درخواست‌ها را برای برگزاری مجمع فوق‌العاده جمع کند. ایشان دو فقره چک از آقای قلی‌زاده داشت و به او گفت که اگر برگه‌ی درخواستِ مجمع را امضاء نکنی، آن چک‌ها را به اجرا می‌گذارم! چهار شاهد دارم که قلی‌زاده این موضوع را به ما گفت.
 
* طالقانی تهدید کرد که مجمع برگزار شود
دو روز قبل مجمع را در حالی برگزار کردند که به هیچ‌کس دعوت‌نامه رسمی نداده بودند. قانون می‌گوید که دعوت‌نامه رسمی باید توسط دبیر هیأت فوتبال قم یا مجمع، به اعضاء ارسال شود و تاریخ و آدرس را اعلام کنند، اما آقای طالقانی که رئیس امور استان‌های فدراسیون فوتبال است، با فرستادن پیامک به اعضاء و بعضا تهدید آنها، ۱۰ نفر را به جلسه آورد. عده‌ای هم که ترسو بودند، به این مجمع رفتند، اما جالب اینکه از اعضای هیأت رئیسه هیأت فوتبال استان ازجمله بنده، آقای احمدی و خانم رسولی، کسی را به صورت رسمی دعوت نکرده بودند. فقط آقایان خازنی و محسنی را به این جلسه دعوت کردند.
 
* شکایت می‌کنیم
 
قرار بود مجمع فوق‌العاده را ساعت ۱۰ صبح یکشنبه برگزار کنند، اما بخاطر نیامدن بسیاری از اعضاء، تا ساعت ۱۱:۲۰ صبر کردند تا جلسه رسمیت پیدا کند و تکمیل شود. حتی مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز در این جلسه شرکت نکرده و مجمع را غیر قانونی می‌داند. مدیرکل ورزش و جوانان به وزارت ورزش نامه زده و ما هم قطعا به مراجع ذی‌صلاح بخاطر این مسائل شکایت می‌کنیم چون جلسه  را به رسمیت نمی‌شناسیم چراکه سه عضو آن صلاحیت نداشتند و غیر قانونی در مجمع شرکت کردند.
 
 
* دلیل مخالفت فدراسیون با ریاست بهرامی
 
دلیل مخالفت و ناراحتی فدراسیون با بنده و چهار تن دیگر از روسای هیات‌های فوتبال استان‌ها این است که ما در اصلاح اساسنامه پیشنهاد بند یک را با بیش صدها ساعت کارِ کارشناسی و با استفاده از اساتید متبحر در این امر، فدراسیون را نهاد عمومی غیر دولتی می‌دانیم و این پیشنهاد را با ۲۰ امضاء به همراه اصلاحات دیگر تقدیم کردیم. این اتفاق، به مذاق دوستان خوش نیامده و قصد حذف و برکناری پیشنهاد دهندگان را دارند که از من هم این کار را شروع کردند.
 
* مگر شما اجازه دارید فدراسیونِ خصوصی بزنید؟
 
می‌گویند فدراسیون فوتبال یک نهاد خصوصی است؛ شما به‌عنوان یک خبرنگار یا اصلا یک هوادار فوتبال، چقدر این حرف را قبول دارید؟ آقایان بدانند که فدراسیون فوتبال برای ملت است. مگر اینکه شما بروید و یک فدراسیون خصوصی بزنید! اصلا مگر اجازه چنین کاری را به شما می‌دهند؟ شما فقط می‌توانید یک سازمان مردم نهاد با پنج نفر در هیأت موسس بزنید و مجوز بگیرید. اصلا بروید ۱۰۰۰ سازمان مردم نهاد بزنید، اما آیا می‌توانید و اجازه دارید که حتی یک فدراسیون را تاسیس کنید؟ پس قبول کنید که فدراسیون فوتبال یک نهاد دولتی است.
 
* زیرآب شما را در فیفا می‌زنند، منتظر باشید!
 
فیفا می‌گوید فدراسیون فوتبال باید عضو ما باشد و شخص یا سازمان ثالث دخالتی در آن نداشته باشد. مطابق قوانین ایران و فیفا، آقایان بهاروند و طالقانی بازنشسته هستند و نمی‌توانند در فدراسیون فوتبال باشند و کاندیدای انتخابات شوند، اما با این کارها و برکناری امثال من، می‌خواهند به نوعی انتقام بگیرند و در راس کار بمانند ولی من به همین آقایان می‌گویم که از داخل فدراسیون فوتبال افراد ذی‌نفعی هستند که به فیفا می‌روند، زیرآب شما را می‌زنند و می‌گویند که یک نهاد دولتی هستید، نه نهاد عمومی غیر دولتی!
 
* می‌گویند شیعی و اسلامیان بدهی مالیاتی دارند
 
جالب است که بعد از ثبت سازمان لیگ به‌عنوان یک نهاد خصوصی، رفته‌اند و فدراسیون را هم به‌عنوان نهاد خصوصی ثبت کرده‌اند، اما موضوع اصلی اینجاست که دو نفر از اعضای مجمع که در زمان آقای تاج انتخاب شدند، در زمان ثبت فدراسیون، نام‌شان نبوده است! نام آقایان شیعی و اسلامیان به‌عنوان اعضای هیأت رئیسه در زمان ثبت فدراسیون فوتبال درج نشده و وقتی هم که ما پرسیدیم که مگر ما این دو نفر را انتخاب نکردیم؟ به ما گفتند که این دو نفر بدهی مالیاتی داشتند و نمی‌توانستیم قانون را دور بزنیم! به همین خاطر، دو نفر دیگر که فکر می‌کنم کارمندان فدراسیون هستند را جانشین آقایان شیعی و اسلامیان کردند؛ به همین راحتی.
 
* با چراغ موشی دنبال کفاشیان می‌گردیم!
 
بنده منتقد بعضی از رفتارهای فدراسیون آقای کفاشیان بودم، اما فدراسیون فعلی تخلف‌هایی انجام داده و می‌دهند که الان بایستی با چراغ موشی دنبال ایشان برای اداره فدراسیون بگردیم. متاسفانه در سیستم فعلی فدراسیون بیشتر جو ارعاب و تهدید برای مدیریت کردن حاکم است و اگر کسی مطابق میل آقایان فکر نکند و حرف نزند، محکوم به برکناری و تنبیه خواهد شد. چرا نهادهای نظارتی در این موضوع به طور قاطع عمل نمی‌کنند؟ مگر دوستان تافته جدا بافته هستند؟ چند سال است که فقط شنیدیم قوه قضایی دارد به پرونده تخلفات فدراسیون رسیدگی می‌کند، اما آثارش معلوم نیست که امیدوار هستم اکنون این اتفاق بیفتد.
 
* با فردوسی‌پور رفیق هستم
در آن برنامه نود که بنده تلفنی صحبت کردم، اطلاعات غلط به عادل فردوسی‌پور دادند. همین الان با آقای فردوسی‌پور رفیق هستم و مشکلی بین ما وجود ندارد. ای‌کاش در این روزها او بود و به این تخلفات رسیدگی می‌کرد. امیدوار هستم الان آقای میثاقی مسائلی که در فدراسیون فوتبال می‌گذرد را پیگیری کند. اگر برنامه‌ای در این رابطه گذاشتند، بنده با سند و اصلِ مدارک تمام تخلفات را می‌گویم.
کلمات کليدی: فوتبال/ورزش/فدراسیون/بهرامی/اطلاعات روز#