سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۴

آمریکا در بحران؛ آغاز اعتصابات سراسری در اعتراض به خشونت پلیس

Share/Save/Bookmark
در چند ایالت دیگر از جمله نیویورک معترضان به نابرابری نژادی و تبعیض در محل کار اعتراض کرده‌اند و اعتصابات و تحصن‌های متعددی هم در میسوری و دیگر ایالات آمریکا برگزار می‌شود.
کد مطلب: 60295
 
به گزارش اطلاعات روز#معترضان در کنتاکی آمریکا با دست زدن به اعتصاب غذا، خواستار اخراج دو مامور پلیس که در کشته شدن بریونا تایلر، زن جوان آفریقایی تباری که ماه مارس گذشته با شلیک پلیس در آپارتمان خود کشته شده، هستند. همزمان در چند ایالت دیگر از جمله نیویورک معترضان به نابرابری نژادی و تبعیض در محل کار اعتراض کرده‌اند و اعتصابات و تحصن‌های متعددی هم در میسوری و دیگر ایالات آمریکا برگزار می‌شود.
 
اعتصابات جدید در حمایت از جنبش "جان سیاهان مهم" است شکل گرفته که در پی مرگ جورج فلوید از اواخر ماه مه گذشته در نقاط مختلف آمریکا اوج گرفته است.
 
بسیاری از اعتصاب‌کنندگان در روز دوشنبه، کارگرانی هستند که شغل آنها در دوران همه‌گیری کرونا "ضروری" ارزیابی شده است.
 
هماهنگ‌کنندگان این اعتصابات می‌گویند برآورد آنها نشان می‌دهد که احتمالا دهها هزار نفر در دست کم ۲۵ شهر آمریکا دست به اعتصاب خواهند زد تا با فلج کردن چرخه کاری در محل کار خود، توجه‌ها را به مطالباتی چون اصلاح ساختار نیروی پلیس و مقابله با نژادپرستی و تبعیض در محل کار جلب کنند.
 
بنا شده آنهایی که قادر به ترک محل کار خود و حضور در میان اعتصاب کنندگان نبودند، در هنگام ساعت صرف ناهار، در محل کار خود تجمع و راهپیمایی برگزار کنند و به مدت ۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه زانو بزنند.
 
این همان مدت زمانی است که به گفته دادستان‌ها در مینیاپولیس، افسر سفیدپوست پلیس این شهر، دریک شاون، زانوی خود را روی گردن جورج فلوید قرار داد و در نهایت همین عمل به گفته پزشکی قانونی منجر به مرگ جورج فلوید شد. این افسر پلیس قصد بازداشت جورج فلوید را داشت چرا که فروشنده یک بقالی به پلیس خبر داده بود که جورج فلوید یک اسکناس ۲۰ دلاری تقلبی را به هنگام خرید به او داده است.
کلمات کليدی: آمریکا/بحران/اطلاعات روز#