۱
 
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۲
شادمانی دیپلماتیک ولایتی از تغییرات مدیریتی در اطراف طهرانچی؛

طهرانچی خستگی ناپذیر و پرتوان است وکارستان میکند اگر برای او مجال باشد /امادانشگاه آزاد"نظام الملک" با نیت خالص میخواهد تاکارهای اساسی کند

Share/Save/Bookmark
در واپسین سال‌های پادشاهی ملکشاه میان او و خواجه اختلافاتی پیشامد که سرانجام به کنار گذاشتن او از وزیری انجامید
کد مطلب: 60341
 
به گزارش#اطلاعات_روز# دکتر علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی امروز 15 مرداد1399 درباره ریاست عالیه دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: دکتر طهرانچی انصافاً مدیریت خستگی‌ناپذیری را اعمال می‌کنند و خداوند به ایشان توفیق بیشتری را عنایت کند و ان‌شاءالله بتواند جایگزین خواجه نظام‌الملک طوسی باشد، البته امیدواریم عمر دکتر طهرانچی طولانی‌تر از نظام‌الملک باشد.

​به نظر میرسد این سخنان مشاور رهبری بعد از تغییرات گسترده در دانشگاه آزاد مخصوصا رفتن مجید مشکینی از جایگاه حساس مالی و اداری نشان از خوشحالی زاید الوصوف وی دارد

اما این دیپلمات کارکشته انقلاب اسلامی خیلی زیرکانه ادامه میدهد :در میان تحصیلکرده‌هایمان کم نداریم آدم‌هایی که اگر به آن‌ها میدان داده شود، کارِ کارستان می‌کنند و نمونه‌ آن آقای دکتر طهرانچی است که اگر برای او مجال باشد، مثل هرکس دیگری که صاحب ظرفیت و مؤمن به اسلام و ایران است، می‌تواند کار کند‌ و مثال‌زدنی شود.

به نظر میرسد تعریف و تمجید های دیپلماتیک ولایتی شبیه جمله معروف احمدی نژاد به میرحسین موسوی بود که گفت:
من به شما علاقه مندم ولی نمی توانم از اتهامات بی اساسی که به ملت زده می شود، توهین هایی که به یک ملت می شود، بگذرم.

چرا که ولایتی هوشمندانه با نقد عملکرد طهرانچی میگوید: دانشگاه آزاد اسلامی با ظرفیت‌هایی که دارد، قطعاً می‌تواند کارهای اساسی در
در واپسین سال‌های پادشاهی ملکشاه میان او و خواجه اختلافاتی پیشامد که سرانجام به کنار گذاشتن او از وزیری و سپس ترور مشکوک خواجه‌نظام‌الملک انجامید. وی در ۱۲ رمضان ۴۸۵ ه‍.ق هنگامی که با اردوی شاهی از اصفهان به بغداد می‌رفت در بروجرد در نزدیکی نهاوند به دست کسی که رخت صوفیان را پوشیده بود با ضرب کارد بر سینه و رگش زخمی شد و یک روز پس از آن درگذشت. کشتن او را در آن زمان به اسماعیلیان پیوند دادند.
کشور، منطقه و دنیا انجام دهد.

اگر ایرادی نسبت به گذشته دانشگاه آزاد اسلامی می‌گیریم، خوبی هم می‌گوییم. گفت «عیب مِی جمله بگفتی، هنرش نیز بگو» عده‌ای زحمت کشیدند و از امکانات خیلی پایین و تقریباً نزدیک به صفر فضای خوبی را فراهم کردند، این جنبه مثبت‌شان بود؛

اما جهت‌گیری در برخی موارد مناسب نبود و لذا ظرفیت‌ها هدر می‌رفت؛ ما باید از هدر رفتن این ظرفیت‌ها جلوگیری کنیم و قدر کارهایی که دیگران کردند را بدانیم و خودمان سعی کنیم اشکالاتی که به دیگران می‌گیریم، نداشته باشیم.ولایتی بدون آنکه از عملکردی در دوران طهرانچی تقدیر کند میگوید: واقعاً برای رضای خدا مانند مرحوم خواجه نظام‌الملک طوسی کار کنیم، او  ۱۱ دانشگاه بی‌نظیر در تاریخ علم تأسیس کرد. نظامیه‌هایی که مرحوم خواجه نظام‌الملک درست کرد در تاریخ علم بی‌نظیر بود. نه در یونان، نه در رم، نه در اسکندریه، نه در جندی‌شاپور، هیچ کجای دیگری چنین مجموعه‌های آموزش عالی وجود نداشت که جامع باشد و سعدی به آن افتخار کند.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان آرزوهایش در مورد دانشگاه آزاد چنین میگوید: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی یادآور دانشگاه‌های جندی‌شاپور و ربع رشیدی و نظامیه‌های بغداد، موصل، نیشابور، الأزهر مصر و مدینة‌الزهراء آندلس باشد؛ ان‌شاءالله با همت بزرگان این دانشگاه و اساتید، ریاست آقای دکتر طهرانچی و با کسب رهنمود از مقام معظم رهبری که امیدواریم این چیزی که ایشان مدّ نظرشان است در مورد آموزش عالی در دانشگاه آزاد اسلامی محقق شود، کارها جلو برود.

البته علی اکبر ولایتی به سبک مقام معظم رهبری و بدون مخاطب قرار دادن شخص خاصی اقدام به توصیه های اخلاقی میکند و میگوید: ظرفیت‌ خوبی در این دانشگاه وجود دارد و ان‌شاءالله، اگر نیت‌مان را خالص کنیم و برای رضایت خدا کار کنیم، خداوند هم کمک خواهد کرد.


اما نظام الملک کیست که دکتر ولایتی: امیدواریم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بتواند جایگزین «خواجه نظام‌الملک طوسی» باشد:

خواجه در ۲۱ سالگی با انحطاط سلطنت غزنوی و هجوم ترکمانان سلجوقی به خراسان به خدمت سلجوقیان وارد شد.

خواجه بعد از شکست مسعود در دندانقان به سال ۴۳۲ در ماوراءالنهر به دستگاه سلجوقیان پیوست اما  به مرو رفت  به دستگاه چغری‌بیگ پیوست و به مدت ۱۰ سال یعنی تا سال ۴۴۴ در خدمت آنان بود.

تنها سلجوقیان بودند که با گسترش متصرفات خود، وحدت ملی ایران را ممکن ساختند. طغرل‌بیگ، ری را پایتخت خود قرار داد و در میانهٔ سدهٔ پنجم با تصرف بغداد سلطهٔ خود را تا کانون قدرت معنوی امپراتوری گسترش دادند و دست آل‌بویه را از خلافت در بغداد کوتاه کردند.

سلجوقیان برای ادارهٔ متصرفات وسیع خود از دانش و تجربه بهره‌ای نداشتند و مجبور شدند فرهیختگان و کارگزاران باتجربهٔ ایرانی را به خدمت گیرند که در رأس ایشان خواجه نظام‌الملک قرار داشت که با قبول وزارت دو شاه مقتدر سلجوقی، در عمل و نظر در تمرکز وحدت سیاسی و ملی ایران کوشید.

در ده سالی که خواجه در خدمت چغری‌بیگ، برادر طغرل بود؛ طغرل در مناطق مرکزی ایران به لشگرکشی پرداخت و در ۴۵۵ درگذشت و به علت اینکه پسری نداشت، آلپ ارسلان جانشین او شد. در پادشاهی آلپ ارسلان، نظام‌الملک دستی
خواجه، نظامیه نیشابور را برای امام الحرمین ابوالمعالی عبدالملک عبدالله الجوینی ساخت. امام‌الحرمین به‌مدت بیست سال در این مدرسه به تدریس اشتغال داشت و شاگردانی همچون امام محمد غزالی تربیت کرد.
باز در نظارت بر گردش امپراتوری داشت. از این گذشته، وی وقت زیادی را صرف امور نظامی می‌کرد. «خداوندش را در سفرهای جنگی همراهی می‌نمود و نیز خود در رأس سپاهیان را در جنگ‌ها فرماندهی می‌کرد من‌جمله سفرهایی به فارس که پیروزی‌هایش در هردو جنگ بر شهرت و اعتبارش بسیار افزود.»

خواجه نظام‌الملک در حدود بیست و نه سال و هفت ماه و کسری وزارت در زیر دست آلپ ارسلان و ملکشاه در ادارهٔ امور و فتح بلاد و سرکوبی مخالفین این دو پادشاه چنان کفایت و حسن تدبیر به خرج داد که دولتی وسیع از حلب تا کاشغر را تحت امر ایشان آورد و نام و نشان آن دو سلطان را در شرق و غرب عالم معلوم آن زمان جاری کرد تا آنجا که باید قسمت عمدهٔ شهرت و پیشرفتی را که در کارها نصیب آلپ ارسلان و ملکشاه شده از برکت خردمندی و کاردانی خواجه دانست. 

ابوعلی حسن طوسی از دهقانزادگان بیهق(سبزوار) بود. از آن‌جا که دانش اندوزی‌اش در شهر توس (طوس) بود توسی خوانده می‌شد. وی در زمان پادشاهی غزنویان چشم به جهان گشود؛ و در آغاز از دیوانسالاران و پس از برکناری عمیدالملک کندری در سال ۴۵۵ (قمری)؛ که با تحریک خود او انجام شد، وزیر آلپ ارسلان و همچنین آموزگار ولیعهد خردسالش ملکشاه شد و ۲۹ سال (اندکی پیش از مرگ) در این جایگاه بود، با مرگ الب ارسلان، خواجه نظام‌الملک، ملکشاه را که بیش از هفده یا هجده سال نداشت به شاهی رساند و خود، کار گرداندن کشور ایران را که اکنون دچار گرفتاری‌ها و نابه‌سامانی‌های بسیاری بود به دست گرفت. به کوشش او که مرد کاردانی بود گرفتاری‌های بسیاری از دستگاه سلجوقی دور شد و ملکشاه به نیرو و چیرگی بسیاری در کشور رسید.

 خواجه، نظامیه نیشابور را برای امام الحرمین ابوالمعالی عبدالملک عبدالله الجوینی ساخت. امام‌الحرمین به‌مدت بیست سال در این مدرسه به تدریس اشتغال داشت و شاگردانی همچون امام محمد غزالی تربیت کرد.
 
 
در واپسین سال‌های پادشاهی ملکشاه میان او و خواجه اختلافاتی پیشامد که سرانجام به کنار گذاشتن او از وزیری و سپس ترور مشکوک خواجه‌نظام‌الملک انجامید. وی در ۱۲ رمضان ۴۸۵ ه‍.ق هنگامی که با اردوی شاهی از اصفهان به بغداد می‌رفت در بروجرد در نزدیکی نهاوند به دست کسی که رخت صوفیان را پوشیده بود با ضرب کارد بر سینه و رگش زخمی شد و یک روز پس از آن درگذشت. کشتن او را در آن زمان به اسماعیلیان پیوند دادند.

 
کلمات کليدی: طهرانچی/ولایتی/نظام الملک/دانشگاه آزاد/دیپلماتیک/اطلاعات روز#
 
دکتر کردتبار هیات علمی دانشگاه آزاد
Hong Kong
۱۳۹۹-۰۵-۱۹ ۱۸:۲۵:۴۸
سلام به مدیران انقلابی اطلاعات روز.خوشحالم که نتیجه افشاگری های انقلابی شما(در میان سکوت پر از ابهام رسانه های چپ و راست) منجر به جدایی مشکینی از معاونت حساس مالی دانشگاه آزاد شد. این خبر چنان جناب دکتر ولایتی را خوشحال نمود که چشم بر همه تخلفات آقای طهرانچی در این مدت بسته و ایشان را(هرچند کاملا به مزاح) با نظام الملک مقایسه نماید. هرچند برخی این رفتارهای دکتر ولایتی را نرمش های قهرمانانه ای میدانند تا چرخ دانشگاه آزاد اسلامی تا خرداد 1400(پایان دوران طهرانچی در دانشگاه آزاد که در .................. آقای ولایتی صراحتا بیان شده ) بچرخد اما اساتید دانشگاه آزاد ناظر رفتار تمام مسولین دانشگاه هستند و نه با کسی عهد اخوت بسته اند و نه با کسی دشمنی دارند.هر مدیری که برای دانشگاه خالصانه کار کند دستبوسش هستیم و هرکه خیانت کند راضی به ماندنش نخواهیم بود. انتصاب معاونین مالی و بین الملل دانشگاه نشان داد هنوز تصمیمات اساسی دانشگاه توسط شخص دکتر ولایتی گرفته میشود و دکتر طهرانچی که مدتی زیر بار نمی رفت و این امور را از اختیارات رئیس دانشگاه می دانست نهایتا برای اینکه حداقل تا پایان خرداد 1400 در دانشگاه آزاد بماند تن به این تغییرات داد و هردو معاون بر خلاف نظر ایشان توسط دکتر ولایتی انتخاب شدند(که الحق انتخاب معاون مالی به شایستگی بود و نیرویی انقلابی و مومن و حساس به حق الناس انتخاب شد) و از آن طرف دکتر ولایتی نیز راضی شد برای خشنودی طهرانچی آقای دکتر موید را که فردی انقلابی،پاکدست و از نیکان روزگار است به راحتی آب خوردن قربانی کند!
آقای دکتر ولایتی توجه فرمایید که دانشگاه آزاد اسلامی توسط رهبری عزیز به امانت به دست شما سپرده شده.مبادا بر سر منافع دانشگاه و کارکنان خدوم آن با کسی معامله فرمایید که روز حساب بسیار نزدیک است!