جمعه ۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۶

شاخ و شانه کشیدن معاون بایدن برای ایران

Share/Save/Bookmark
کامالا هریس با تاکید بر حمایت کامل از اسرائیل گفت که او و جو بایدن هرگز اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته ای را نخواهند داد.
کد مطلب: 60393
 
به گزارش#اطلاعات_روز# کامالا هریس، نامزد معاونت ریاست جمهوری آمریکا که در کنار جو بایدن در انتخابات امسال ریاست جمهوری آمریکا مبارزه می‌کند، با تاکید بر حمایت کامل از اسرائیل گفت که او و جو بایدن هرگز اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته ای را نخواهند داد.
 
هریس گفت سیاست‌های دونالد ترامپ در قبال ایران، باعث انزوای آمریکا شده است.
 
هریس چهارشنبه شب، ۲۶ اوت در یک جلسه مجازی جمع‌آوری کمک برای کمپین انتخاباتی حزب دمکرات صحبت می‌کرد.
 
هریس که سناتور کالیفرنیاست، گفت: "من عضو کمیته اطلاعاتی سنا هستم و به اعتقاد من بیش از هر زمان دیگر در میان متحدان خود منزوی شده‌ایم و برای رسیدگی به این مشکل نیازمند کمک هستیم."
 
او اضافه کرد: "دولت ترامپ مساله تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را به سازمان ملل برد و فقط یک کشور دیگر به نفع ما رای داد."
 
هریس با اشاره به شعار "اول آمریکا" دونالد ترامپ گفت: "به نظرم منصفانه است اگر بگوییم که این رویکرد 'اول آمریکا' در واقع آمریکا را تنها گذاشته، که در راستای منافع ما یا منافع متحدان ما نیست."
 
اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا به قطعنامه پیشنهادی آمریکا که در پی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران بود رای منفی دادند.
 
قطعنامه پیشنهادی آمریکا در جلسه روز جمعه ۱۴اوت با دو رای موافق، ۱۱رای ممتنع و دو رای مخالف چین و روسیه روبرو شد.
 
بعد از آن آمریکا براساس قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا که در سال ۲۰۱۵ در تایید برجام تصویب شده بود گفت ایران توافق اتمی را نقض کرده و خواستار اجرای بند موسوم به ماشه یا بازگشت خود به خود تحریم های سازمان ملل علیه ایران شد.
 
اما روز سه‌شنبه سفیر اندونزی در سازمان ملل متحد که رییس دوره‌ای شورای امنیت است با بازگرداندن تحریم‌های ایران مخالفت کرد.
 
هریس از اقدام آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرد و گفت این کار باعث شد که ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گیرد و بیش از قبل اقدامات تحریک‌آمیز انجام دهد.
 
او افزود که دولت بایدن ایران را پاسخگو خواهد کرد و در صورتی که تهران به تعهدات خود بازگردد، دوباره به توافق هسته‌ای ملحق می‌شود.
 
به نوشته بی بی سی، گروه یهودیان آمریکا از هر دو طرف انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا حمایت می‌کنند و دو نامزد دمکرات و جمهوری‌خواه هر دو تلاش در جذب بیشتر نظر و حمایت آنها دارند.
 
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سه‌شنبه سوم نوامبر ۲۰۲۰، سیزدهم آبان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود. رقابت اصلی در این انتخابات، همچون گذشته میان نامزدهای دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است.
 
کلمات کليدی: جوبایدن/ایران/امریکا/اطلاعات روز#