جمعه ۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۳
پیچ و تابهای حقوقی اختلاف بزرگ در کاتالونیا

یادداشت: دادگاه حق را به مسی می‌دهد یا بارسا؟

Share/Save/Bookmark
اتلتیک در یادداشتی به این پرداخته که ادعای مسی علیه بارسا بر اساس قوانین اسپانیا از چه میزان اعتبار برخوردار است و در نهایت حق به او داده خواهد شد یا بارسلونا؟
کد مطلب: 60394
 
به گزارش #اطلاعات_روز# به نقل از "ورزش سه"، نشریه اتلتیک در یک یادداشت سعی کرده به این سوال پاسخ دهد که ادعای مسی و تیم وکلای او مبنی بر اینکه ستاره آرژانتینی می‌تواند از بند موجود در قراردادش که به او اجازه می‌دهد در پایان هر فصل بدون پرداخت کوچک‌ترین وجهی بارسا را ترک کند استفاده کند در سیستم حقوقی اسپانیا از چه اعتباری برخوردار است؟ اتلتیک می پرسد آیا مسی موفق می شد یا در نهایت مجبور خواهد شد برای ترک بارسا 700 میلیون یورو بپردازد؟
 
 
اتلتیک برای پیدا کردن پاسخ این سوال به سراغ دو وکیل اسپانیایی رفته. آموروس یکی از این وکلا به اتلتیک گفت: " موضع بارسا بدون شک این است که تاریخ دقیق در قرارداد مشخص است و این تاریخ لزوماً ربطی به پایان فصل ندارد. آنها خواهند گفت که مسی می توانسته در روز 10 ژوئن و پیش از پایان فصل این تصمیم را بگیرد چرا که برای تصمیم گیر‌ی اطلاعات کافی درباره تیم و باشگاه را در اختیار داشته. تاریخ مشخص در قرارداد ساده ترین دفاع تیم وکلای بارسا است چرا که بر نص قرارداد استوار است. بر اساس قوانین اسپانیا اولین معیار دادگاه در تفسیر قانون نص صریح است. شکی نیست که وکلای بارسا از این استدلال استفاده خواهند کرد".
 
 
به زبان زیدان راحت صحبت کن
 
دومینگز دیگر وکیل اسپانیایی که با اتلتیک گفتگو کرده، در این باره گفت: " در اسپانیا یک اصل قانونی هست که می‌گوید وقتی بر سر تفسیر یک بند در قراردادی اختلاف باشد اولین گزینه متوسل شدن به نص صریح قرارداد است. متن قرارداد هم کاملاً روشن است. بازیکن باید تا قبل از 10 ژوئن به باشگاه اطلاع می داده".
 
اما مسی و تیم وکلایش مدعی هستند که به دلیل شرایط کرونا نمی‌توان به نص قرارداد پایبند ماند چرا که در آن تاریخ فصل هنوز به پایان نرسیده بوده؟ شانس موفقیت این استدلال در دادگاه چقدر است؟
 
 
آموروس می‌گوید تیم وکلای مسی در دادگاه روی این استدلال مانور خواهند داد. او در این باره گفت: " وکلای مسی سعی می‌کنند از بخش دوم همان بند استفاده کنند. ماده 1281 قانون مدنی اسپانیا می‌گوید که علاوه بر نص صریح قرارداد باید به نیت و قصد آن هم پردخت و این نیت و قصد حتی می‌تواند از نص صریح قرارداد مهمتر باشد. مسی می‌تواند بر این مبنی ادعا کند که او و بارسا زمانی که موافقت کردند تا چنین بندی به قرارداد اضافه شود قصدشان این بوده که او بتواند پیش از تصمیم گیر‌ی برای ماندن در بارسا یا خروج از این تیم فصل را به پایان برساند. در نتیجه منظور اصلی این بوده که مسی تا پایان فصل فرصت دارد که درباره آینده اش در بارسا تصمیم بگیرد".
 
اما دومینگز این استدلال را قبول ندارد و می‌گوید: " مسی می‌گوید به دلیل شرایط کرونا تاریخ این بند نباید به 10 ژوئن منحصر شود و این تاریخ باید جلوتر کشیده شود. باشگاه بوروفکس مسی را روز 25 آگوست دریافت کرده، بند قرارداد در 10 ژوئن منقضی می‌شود و فصل در تاریخ 30 ژوئن به پایان رسیده. یعنی بین تاریخ بند قرارداد و پایان فصل 20 روز فاصله هست. حتی اگر حرف مسی را بپذیریم که شرایط بحران کرونا باعث شده تغییراتی اساسی در پیش زمینه قرارداد بوجود بیاید باز هم مسی فکس را دیرتر از تاریخی که باید ارسال کرده چرا که پایان لیگ قهرمانان روز 23 آگوست بوده و با استدلال او هم فکس دو روز دیرتر به باشگاه ارسال شده. من واقعاً نمی دانم مسی چطور فکر می‌کند که در یک دادگاه می‌تواند بر اساس این استدلال بارسلونا را شکست دهد".
کلمات کليدی: مسی/بارسا/دادگاه/اطلاعات روز#