دوشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۸

رئیس جدید شورای امنیت، طرح ضدایرانی آمریکا را رد کرد

Share/Save/Bookmark
"در موضع ما نسبت به درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تغییری ایجاد نشده است."
کد مطلب: 60420
 
به گزارش #اطلاعات_روز# سفیر نیجر، رئیس دوره ای جدید شورای امنیت گفت: "در موضع ما نسبت به درخواست آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تغییری ایجاد نشده است."
 
اندونزی رئیس دوره‌ای قبلی شورای امنیت سازمان ملل متحده چهارم شهریور اعلام کرد با توجه به مخالفت اعضای این شورای با اقدام آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه درباره ایران، این شورا در «جایگاهی نیست که اقدامات بیشتری» را انجام دهد.
 
مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، اواخر مرداد ماه سال جاری طرح بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را به شورای امنیت را ارائه کرد. طی ۲۴ ساعت پس از این اقدام، ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائمی و غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل، در نامه‌هایی مخالفت خود را با این اقدام ایالات متحده اعلام کردند.
 
عبدو آباری، سفیر نیجر که از اول ماه سپتامبر ریاست شورای امنیت بر عهده گرفته است، اظهار داشت: "ما همچنان به این تصمیم پایبند هستیم. .. موضعی که توسط رئیس قبلی شورای امنیت در ماه گذشته اعلام شد."
 
سفیر نیجر هرگونه اقدام ریاست شورای امنیت برای به جریان انداختن پیش نویس قطعنامه‌ای ذیل «مکانیسم ماشه» برای بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران را رد کرد.
 
عبدو آباری به خبرنگاران گفته است: "در شرایط فعلی احساس نمی‌کنم که تعهدی برای ارائه قطعنامه‌ای داشته باشم."
کلمات کليدی: شورای امنیت/امریکا/اطلاعات روز#