پنجشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۳

ونزوئلا در انتظار نفت ایران/ صف‌های طولانی در پمپ بنزین‌ها

Share/Save/Bookmark
گزارش‌ها حاکی از صف‌های طولانی در مقابل پمپ بنزین‌های ونزوئلا در پی تاخیر در دریافت بنزین از ایران است.
کد مطلب: 60425
 
به گزارش گزارش#اطلاعات_روز# خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه ۲۰ شهریور در گزارش نوشت: مردم خشمگین ونزوئلا ساعت‌ها و حتی در برخی موارد روزها در مقابل پمپ ‌بنزین‌ها در نوبت دریافت سوخت ایستاده و خیلی از آنها نیز به خاطر تمام شدن بنزین در جایگاه‌های سوخت، موفق به پر کردن باک‌های خودرو نمی‌شوند.
 
اسپرانزا گونزالز یک شهروند ونزوئلا به رویترز گفته است که «مردم منتظر در مسیر صف‌های طویل بنزین، حمام و دستشویی تعبیه کرده و غذایشان را نیز از خانه آورده‌اند».
 
روزنامه واشینگتن‌ پست نیز می‌نویسد بنزین در ونزوئلا به شدت کمیاب شده و مردم در صف‌های طولانی منتظر دریافت مقدار محدودی بنزین هستند.
 
رویترز می‌نویسد بعد از انتظار در صف‌های طولانی، برای هر خودرو تنها ۲۰ تا ۳۰ لیتر بنزین داده می‌شود.
 
ونزوئلا که بزرگترین دارنده ذخایر نفت در جهان است، حدود شش سال پیش روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه مصرف بنزین داشت، اما در پی سقوط قیمت نفت و افت درآمدهای کشور، همچنین تحریم‌های آمریکا ظرفیت پالایشگاهی کشور به شدت افت کرد و رویترز می‌نویسد که تولید بنزین در این کشور تقریبا متوقف شده است.
 
حتی در دوران شیوع کرونا و افت تقاضای سوخت نیز، تخمین زده می‌شود نیاز داخلی ونزوئلا روزانه ۵۰ تا ۷۰ هزار بشکه بنزین باشد.
 
ایران چند ماه پیش ۱.۵ میلیون بشکه بنزین را توسط پنج نفتکش راهی ونزوئلا کرد و بخشی از ظرفیت از کار افتاده تولید بنزنی این کشور را احیا کرد، اما درست یک هفته بعد از بازگشت متخصصان ایرانی، یکی از پالایشگاه‌هایی که ایرانی‌ها تعمیر کرده بودند، آتش گرفت و دیگری نیز دچار اخلال شد.
 
در همین حال، شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، از جمله تانکر ترکرز و رفینیتو گزارش داده‌اند سه نفتکش ایرانی با نام‌های فورست، فورچون و فکسون که هر سه جزو گروه پنج فروند کشتی بودند که فرآورده‌های نفتی ایران را در خردادماه سال جاری در ونزوئلا تخلیه کردند، هم اکنون با ۸۲۰ هزار بشکه بنزین راهی کانال سوئز هستند و به احتمال زیاد مقصد نهایی آنها ونزوئلا است.
 
این محموله‌ها بیش از یک ماه طول خواهد کشید که به ونزوئلا برسند و می‌تواند نیاز به مصرف بنزین ونزوئلا را با جیره‌بندی ۲۰ تا ۳۰ لیتر برای هر خودرو، حدود یک ماه تامین کند.
 
کلمات کليدی: رویترز/ونزوئلا/ایران/نفت/اطلاعات روزٍ#