يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۲۶
به بهانه 13 مهر و آغاز هفته نیروی انتظامی؛

رئیس مجلس که سابقه فرماندهی نیروی انتظامی را دارد دستور بررسی وضعیت معیشتی ناجا و شهادت پرسنل حین خدمت را صادر کند

Share/Save/Bookmark
شاید به جرات بتوان گفت پرخطرترین یگان نظامی کشور نیروی انتظامی است که کارمندان و پرسنل آن با نگاهی مکتیی،انقلابی و جهادی و بیشتر با عمق تفکرات ایدئولوژیک مذهبی هر روز جان خود را برای تامین امنیت در معرض خطرهای جدی قرار میدهند لذا مقتضی است با توجه به تغییر در راس ریاست مجلس شورای اسلامی و حضور قالیباف که سابقه فرماندهی و تحول در این نیرو را دارد رسیدگی به امور معیشتی و رفاهی این قشر انقلابی یکی از برنامه های مجلس جدید باشد
کد مطلب: 60452
 
به گزارش #اطلاعات_روز#از سال 1378 با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت. قبلاً 27 تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ‏ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‏گردید. ولیکن بعد از بررسی‏ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.
 
از جمله عللی که برای این امر ذکر شد تعطیلی مدارس و دانشگاه‏ها و آموزشگاه‏ها بود، که طیف عظیم جوانان و نوجوانان کشور را تشکیل می ‏دهند و نیروی انتظامی اصلی‏ ترین برنامه‏ های خود را در ارتباط با این قشر تهیه و تدارک می‏بیند و با تعطیلات تابستانی امکان ارتباط مناسب و برنامه ریزی مطلوب برای آنها وجود نداشت، دیگر اینکه با توجه به درجه حرارت بالا در فصل تابستان امکان اجرای برنامه‏ های مختلف برای همه اقشار مردم و در همه مناطق کمتر امکان‏پذیر بود.
 
تاریخچه تشکیلات پلیس در ایران
قبل از تأسيس نظميه­ ي ناصرالدين­ شاهي، امور انتظامي تهران برعهده­ ي قراول­ ها بود كه زير نظر كلانتر تهران خدمت مي­ كردند. انديشه­ ي تأسيس نظام نوين ايجاد نظم و امنيت در شهرها و مناطق مختلف كشور يا همان سازمان پليس در ايران، نخستين بار در دوره­ ي ناصرالدين­ شاه قاجار به وجود آمد. شاه در سفر دوم خود به فرنگ، نظم و ترتيب پليس وين را پسنديد و «كنت دومونت فور» ايتاليائي را - كه در وين خدمت مي­كرد – براي ايجاد تشكيلات پليس در ايران به خدمت گرفت.
نخستين تابلوي شهرباني تهران در روز 16م ذي­قعده­ ي 1295ق، پس از ­ورود كنت، بر سردر عمارتي واقع در خيابان الماسيه(باب همايون) نصب گرديد. بر روي تابلو، عبارت «ادارۀ جليلۀ پليس دارالخلافه و احتسابيه» نقش بسته بود كه نشان مي­ دهد در ابتداي تأسيس، وظيفه ­ي شهرباني و شهرداري تهران در يك واحد تمركز داشته است. مـدتي بعد اين اداره به وزارت نظميه تبديل شد.
 
در زمان علاء­الدوله، تعدادي مستشار نظامي براي ژاندارمري به خدمت گرفته شد. اين گروه با سرپرستي وستداهل، مستشار سوئدي، اصلاحاتي در نظميه به وجود آورد. مستشاران سوئدي، به آموزش اهميت زيادي مي­دادند و آموزشگاه­ هائي براي آژان­ها و صاحب­ منصبان(افسران) در تهران و قزوين به وجود آوردند. همچنين در اين دوره، ژاندارمري و پليس تأمينات(آگاهي) نيز به سبك نوين و به همت مستشاران سوئدي در تهران ايجاد شد.
 
پس از ورود رضاخان به عرصه­ ي سياسي كشور، نظميه به وزارت جنگ منتقل شد. از ديگر تغييرهاي صورت گرفته در اين دوره، تغيير رسمي نام نظميه به شهرباني و تغيير نام­هاي درجه­ ها و سازمان­ها و ادارات تابعه­ ي نظميه در دوره­ ي رياست سرپاس مختاري است. پليس ايران در دوره­ ي پهلوي دوم نيز، از دو قسمت مهم پليس شهرى(شهرباني) و ژاندارمرى(مرزى و روستائى) تشكيل شده بود.
بعد از پيروزى انقلاب، كميته­ ي انقلاب اسلامى نيز به عنوان يكى از اركان مهم حفظ نظم و امنيت و دفاع از ارزش­هاى انقلاب در داخل كشور به اين مجموعه افزوده شد. در سال 1370، مجلس شوراى اسلامى، با ادغام اين سه نيرو در يكديگر موافقت و تأسيس تشكيلات پليس واحد را تصويب كرد. اكنون سرواژه­ي «ناجا» (نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران) معرف پليس ايران است.

بر اساس قانون جديد، پليس ايران، جزئى از ستاد نيروهاى مسلح و وابسته به وزارت كشور و در تبعيت از رهبري معظم نظام قرار دارد. در حال حاضر پليس جديد ايران شامل سه بخش تقريباً مستقل فرماندهي، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقيدتى - سياسى است.

اما صرف نامگذاری یک روز برای پاسداشت زحمات یک ارگان و یا دستگاه نمیتواند به تنهایی برای تقدیر از عوامل آن موثر باشد.
نیروی انتظامی یکی از مظلوم ترین ارگان های نظامی و انتظامی در کشور است که در سکوت رسانه ای روزانه تعداد قابل توجهی شهید تقدیم امنیت مردم و نظامم مقدس اسلامی میکند اما متاسفانه علیرغم همه پیگیری ها اجحاف های زیادی در حق این نیرو شده است.

نیروی انتظامی که وظیفه اصلی آن تامین امنیت داخلی و برقراری نظم است از جهات مختلف نیاز به حمایت های بیشتری دارد که مهمترین آن رسیدگی به معیشت پرسنل خدوم این رده نظامی است

شاید به جرات بتوان گفت پرخطرترین یگان نظامی کشور نیروی انتظامی است که کارمندان و پرسنل آن با نگاهی مکتیی،انقلابی و جهادی و بیشتر با عمق تفکرات ایدئولوژیک مذهبی هر روز جان خود را برای تامین امنیت در معرض خطرهای جدی قرار میدهند لذا مقتضی است با توجه به تغییر در راس ریاست مجلس شورای اسلامی و حضور قالیباف که سابقه فرماندهی و تحول در این نیرو را دارد رسیدگی به امور معیشتی و رفاهی این قشر انقلابی یکی از برنامه های مجلس جدید باشد
 
کلمات کليدی: هفته/ناجا/مجلس/فرماندهی/ناجا/قالیباف/اطلاعات روز#