دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۴

افسر اطلاعاتی اسرائیل: ایران هرگز ضعیف رفتار نخواهد کرد و به دست و پا نخواهد افتاد

Share/Save/Bookmark
"در نگاه اسرائیل، هم احتمال تلاش دونالد ترامپ برای رسیدن به توافقی دیگر با ایران بد است و هم بازگشت جو بایدن به برجام."
کد مطلب: 60473
 
به گزارش#اطلاعات_روز#عودی اِوِنتال، یک سرهنگ دوره ذخیره ارتش اسرائیل که نیروی اطلاعاتی بوده و در حال حاضر نیز در مؤسسه مطالعاتی اسرائیلی هرتزلیا، امور ایران را رصد می‌کند، این هفته در سایت وای.نت نوشته‌ است در نگاه اسرائیل، هم احتمال تلاش دونالد ترامپ برای رسیدن به توافقی دیگر با ایران بد است و هم بازگشت جو بایدن به برجام.
 
به نوشته این افسر اطلاعاتی پیشین اسرائیل، رسیدن آمریکا به توافقی جدید با ایران، چه در دولت ترامپ و چه در دولت بایدن، چالش‌های تازه‌ای برای اسرائیل ایجاد می‌کند و اسرائیل به سختی می‌تواند با چنین گامی کنار آید.
 
ارزیابی این افسر اطلاعاتی ذخیره با سخنان جان بولتون، مشاور امنیت ملی اخراج شده از کاخ سفید که حامی قوی اسرائیل است، هم‌خوانی دارد؛ بولتون در مصاحبه‌های متعدد، مدعی شده که دوره دوم ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای اسرائیل خوب نخواهد بود زیرا ممکن است در برابر ایران نرمش نشان دهد.
 
به نوشته رادیو فردا، ترامپ، بارها بولتون را به عنوان فردی با مواضع خطرناک که می‌توانست آمریکا را به وادی جنگ‌های بیشتر بکشاند، نکوهش کرده است.
 
سرهنگ ذخیره اونتال در وای.نت نوشته است که بعد از کارهای مهمی که ترامپ برای اسرائیل در ۴ سال گذشته کرد، اسرائیل نخواهد توانست به آسانی مانع از رسیدن احتمالی او با ایران به یک توافق جدید شود اما اتفاقاً ممکن است جو بایدن در قبال موضع اسرائیل، نرمش بیشتری نشان دهد.
 
به نوشته عودی اونتال، بازگشت دولت بایدن به برجام به‌طور خودبه‌خود نخواهد بود و این نامزد دموکرات طبق مقاله‌ای که به تازگی برای سایت سی‌ان‌ان نوشته بود شروطی برای ایران قائل شده است.
 
این افسر اطلاعاتی پیشین افزوده است که چه بایدن پیروز انتخابات باشد، چه ترامپ، ایران هرگز طوری رفتار نخواهد کرد که ضعیف و قابل فشار به نظر برسد و به دست و پا نخواهد افتاد بلکه تلاش خواهد کرد با موضع قدرت بیشتر وارد عرصه احتمالی مذاکرات شود.
 
مرجع : جام نیوز
کلمات کليدی: اسرائیل/ایران/امریکا/رژیم/اطلاعات روز#