دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۳۳
براندازها بازهم هنر را دستاویز کردند؛

فتنه گران صدای خوش"ربنا" را فدای مقاصد سیاسی خود کردند /کاش شجریان هم مثل پاشایی تاریخی میشد!

Share/Save/Bookmark
اما جریان فتنه در مقابل صید این ماهی سیاسی، شاه ماهی هنر ایران را که میتوانست با شکوهی عظیم و تجلیلی والا برگزار شود و به رخ جهانیان کشیده شود را فدای مقاصد سیاسی خود کرد هرچند که علیرغم همه شیطنت های فتنه گران و بدون در نظر گرفتن لغزش این هنرمند عزیز در سال 1388 صدای وی در خاطره ایران جاودان خواهد ماند
کد مطلب: 60474
 
به گزارش #اطلاعات_روز# محمد حسین پرکره نوشت:مدت هاست که پدیده تشییع جنازه هنرمندان در ایران به یک گفتمان جدید اجتماعی تبدیل شده است.

نظریه های مختلفی در این خصوص مطرح میشود که علت استقبال از مراسم تشییع هنرمندان با چه علت به این معلول میرسد و تقریبا استقبال های پرجمعیتی از مراسم تشییع جنازه میشود.

در بین همه نظریه ها دو نظریه از قوت بیشتری برخوردار است لذا نظریه اصلی یعنی محبوبیت هنرمند بسیار کمرنگ تر جلوه می کند!

یک نظریه میگوید به دلیل فراگیری حضور هنرمندان و تمایل هواداران هر هنرمند برای دیدن آرتیست مورد علاقه اش منجر به خیل عظیم حمعیت میشود که البته با دوربین های در دست در مراسم هنرمندان این موضوع دور از ذهن نیست.

نظریه دیگر که توسط عوامل معاند و برخی اصلاح طلبان در کشور ترویج میشود این است که گروهی از منتقدین به عملکرد نظام برای تخلیه فشارهای روانی، تشییع جنازه را بهترین فرصت برای خود تلقی میکنند و متاسفانه به جای آنکه برای هنرمند مرحوم، طلب مغفرت و یا با خانواده وی ابراز همدردی کنند، مراسم تشییع و ترحیم را به یک معرکه سیاسی و جناحی تبدیل میکنند.
 
تشییع جنازه محمدرضا شجریان
 
اخیرا با فوت محمدرضا شجریان مرد شماره یک آواز ایران گروهی با شعارهای عجیب و غریب سعی داشتند فضا را به سمت کش و قوس های سیاسی سوق بدهند و صد البته و متاسفانه این عملیات که تقریبا شبیه به رفتارهای جریان فتنه بود به درستی عمل کرد و توانست از آب گل آلود ترحیم برای خود ماهی سیاسی صید کند و صدای "ربنای" ایران را فدای فتنه های شیطانی خود نماید

اما جریان فتنه در مقابل صید این ماهی سیاسی، شاه ماهی هنر ایران را که میتوانست با شکوهی عظیم و تجلیلی والا برگزار شود و به رخ جهانیان کشیده شود را فدای مقاصد سیاسی خود کرد اما علیرغم لغزش این هنرمند عزیز در سال 1388 صدای وی در خاطره ایران جاودان خواهد ماند.
 
تشییع جنازه مرتضی پاشایی

اما در مورد نظریه حضور در تشییع جنازه برای انتقام یا انتقاد سیاسی باید گفت که این فرضیه به شدت رد شده و غیر قابل قبول در حوزه روانشناختی است چرا که در تشییع پیکر خواننده جوان پاپ ایران "مرتضی پاشایی" خیل کثیری از افراد حضور پیدا کردند که شاید در تاریخ هنرکشور تکرار نشدنی باشد.
 

 تشیع جنازه مرتضی پاشایی 
مرتضی پاشایی جوانی بی حاشیه، اهل موسیقی و تازه کار و خنثی از موضع گیری های سیاسی و از خانواده کاملا مذهبی بود و البته در مراسم تشییع او فیلم مداحی های وی نیز پخش گردید لذا باید به جریان فتنه گفت خواهشا هنر را فدای سیاست بازی های خود نکنید و کاش اجازه میدادید که شجریان هم همچون پاشایی تاریخی شود!
کلمات کليدی: شجریان/پاشایی/فتنه/تشییع جنازه/همایون شجریان/اطلاعات روز#