جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۶
سپاه محمد می آید؛

گزینه استراتژیک ریاست جمهوری ایران در مقابل زیاده خواهی های "ترامپ"/حضور یا عدم حضور "محمد" تایید و تکذیب نشده است

🆔@etelaterooz1
Share/Save/Bookmark
اگر ترامپ دوباره رییس جمهور آمریکا شود، احتمالا در ایران گزینه‌ای نظامی بر سر کار خواهد آمد.
کد مطلب: 60496
 
به گزارش #اطلاعات_روز#در میان اسامی مختلفی که از گزینه‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری 1400 شنیده می‌شود، نام سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم نیز یکی از گزینه‌های احتمالی است. اگر ترامپ دوباره رییس جمهور آمریکا شود، احتمالا در ایران گزینه‌ای نظامی بر سر کار خواهد آمد. در این صورت در هفته‌های پس از انتخابات آمریکا حتما از سعید محمد بیشتر خواهید شنید. این گزارش را درباره محمد بخوانید تا بدانید او نماد کدام جریان اصولگراست.
 
 
سعید محمد فرمانده قرارگاه خاتم

رویداد۲۴ در روزهایی که گمانه‌زنی زیادی درباره انتخابات ریاست جمهوری و گزینه‌های احتمالی آن شنیده می‌شود، نام‌های زیادی به میان آمده است؛ در میان اصلاح طلبان کارگزاران سازندگی فعلا روی دو گزینه اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی مانور می‌دهد و برخی از آنها از ائتلاف با لاریجانی سخن می‌گویند. جریان‌های دیگر اصلاح طلب نیز معتقدند باید گزینه‌ای بیاید که فقط مطالبات را بگوید و اگر رد صلاحیت هم شد، ایرادی ندارد. این گروه حضور در قدرت را به هر ترتیبی قبول ندارند. در مقابل هر چقدر اصلاح طلبان برای حضور یا عدم حضور در انتخابات مردد هستند، اصولگرایان هیچگونه تردیدی ندارند. آنها مجلس و قوه قضاییه را در اختیار دارند و قوه مجریه در ۱۴۰۰ آخرین سنگری است که باید فتح کنند و نام گزینه‌های نظامی و غیرنظامی زیادی مطرح شده است.

این ماجرا اما یکسوی قضیه است و باید پذیرفت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران کاملا تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست؛ طبیعی است اگر ترامپ انتخاب شود، در ایران فرآیندها به سمتی می‌رود که رییس جمهوری با سابقه نظامی شانس بیشتری داشته باشد. در این فضا نام‌های مختلفی شنیده می‌شود؛ یکی محمدباقر قالیباف که کاملا برای همه آشناست و دیگری فردی کمتر شناخته‌شده اما مورد وثوق نهادهای نظامی؛ سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه.

سعید محمد کیست؟
محمد که متولد ۱۳۴۷ و دارای مدرک تحصیلی دکترای مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) از دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال ۱۳۸۸ است از سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمده و دارای سوابق مدیریتی و اجرایی متعددی در شرکت‌ها و موسسات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بنیاد تعاون سپاه است.
او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد ــ وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) بود. سپاسد مهم‌ترین بازوی مهندسی سپاه پاسداران است که پروژه‌های عظیم سدسازی، تونل سازی، نیروگاه‌های برق، سازه‌های بتونی بلند و... را در کشور اجرا می‌کند.
🆔@etelaterooz1
او در سپاسد جایگزین پرویز فتاح شد و به گفته برخی منابع، مجموعه سپاسد را چند برابر قوی‌تر از دوران فتاح کرد به گونه‌ای که سپاسد اصلا قابل مقایسه با دوره فتاح نیست. همین هم موجب شد تا از محمد به عنوان یکی از نخبگان سپاه یاد شود.

از دیگر سوابق او مدیرعاملی گروه ایرانیان اطلس، سازنده چندین مرکز خرید در شهر‌های مختلف از جمله اطلس مال در تهران است. وی همچنین عضو انجمن تونل ایران از سال ۱۳۸۸ تاکنون، هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) از سال ۱۳۸۹ تاکنون و نظام مهندسی استان تهران از سال ۱۳۷۵ تاکنون است.

او در کارنامه خود جوایز و افتخارات متعددی را دارد از کسب تندیس برنز جایزه بین‌المللی پروژه برتر در سطح مگاپروژه‌ها از انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA در سال ۲۰۱۴ تا تندیس بلورین جایزه ملی پروژه برتر در سطح مگاپروژه‌ها از انجمن ملی مدیریت پروژه ایران در سال ۱۳۹۲؛ لوح تقدیر جایزه تعالی منابع انسانی از انجمن ملی منابع انسانی ایران در سال ۱۳۹۳؛ کسب رتبه دوم در جایزه ملی مدیریت دانش (MAKE) در سال ۱۳۹۳؛ کسب لوح تقدیر حامیان زمین از اجلاس جهانی حامیان زمین سال ۱۳۹۲؛ کسب لوح تقدیر از وزیر نیرو در جشن خودکفایی صنعت سدسازی در سال ۱۳۹۱. او حتی در همایش برترین مدیران جهادی در عرصه سازندگی کشور در سال ۱۳۹۴ به عنوان چهره برتر شناخته شده است.
از سوابق علمی و پژوهشی او نیز می‌توان به تألیف کتاب‌های «تأثیر الیاف فولادی در کنترل ترک‌های کششی بتن»، «مدیریت طرح‌های عمرانی»، «طراحی و اجرای روسازی بلوکی بتنی»، «انتخاب، طراحی و اجرای خط با دال بتنی در خطوط قطار شهری» و «بهسازی خاک با نگرشی ویژه به سد‌های خاکی»؛ همچنین ترجمه دو کتاب «زمین‌شناسی مهندسی در کارست» و «کاربرد بتن غلطکی» اشاره کرد.

اما بر خلاف سوابق مدیریتی و علمی، محمد سابقه نظامی چندانی ندارد. او از جمله سپاهیانی است که برخلاف فرماندهان پیشین قرارگاه سازندگی سابقه حضور در جنگ تحمیلی را ندارد و همین شاید از سوی اصولگرایان نقطه ضعف او شمرده شود. همچنین او نظامی است که با القاب نظامی شناخته نمی‌شود و بیشتر با لفظ دکتر از او یاد می‌شود. می‌گویند حتی با لباس نظامی در محل کار خود حاضر نمی‌شود.

محمد نشان داده برای انتخابات ۱۴۰۰، چندان بی‌برنامه هم نیست. برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی مدعی هستند، او از مدت‌ها قبل خودش و تیمش را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آماده کرده است. او این روز‌ها سفر‌های استانی بیشتری می‌رود. محمد در تابستان امسال حداقل به ده استان سفر کرده و از پروژه‌های مختلفی، چون آب غیزانیه و راه آهن زاهدان بازدید کرده است. حتی شنیده‌ها حاکی از این است که او
🆔@etelaterooz1
هم مانند قالیباف پیش از خودش، تیم رسانه‌ای خود را زودتر به استان خوزستان فرستاده است. استانی که این روز‌ها شده میزبان اقسام مسایل و بحران و البته نامزد‌هایی احتمالی که ممکن است روزی عکس‌های این روز‌های شان در خوزستان به کارشان بیاید.

اما پس از به میان آمدن نام محمد به عنوان گزینه اصولگرایان، گروهی از اصولگرایان این را برنتابیدند. این گروه که او را گزینه‌ای در مقابل محمدباقر قالیباف می‌دانند؛ از همان ابتدا شروع به رجزخوانی برای او کردند.

چنانچه حامیان قالیباف که رقیبی تازه برای سردار می‌دیدند در سایت فردا از احتمال تایید نشدن سعید محمد به عنوان رجل سیاسی نوشتند. همچنین خبر فوری نیز نوشت: با این همه، فقدان سابقه سیاسی برای سعید محمد باعث شده تا ناظران سیاسی، تایید صلاحیت این چهره کمتر شناخته شده در فضای سیاسی را بعید دانسته و تاکید کنند که سعید محمد به دلیل عدم برخورداری از سوابق سیاسی و اجرایی، نمی‌تواند به عنوان یک رجل سیاسی در انتخابات ۱۴۰۰ حضور یابد.

در مقابل برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی برخلاف حامیان قالیباف نوشتند به او خوشبین هستند. به سعید محمد که به گفته آن‌ها می‌تواند سکاندار دولت جوان و تازه نفسی باشد که اهل کار است. حتی او را پدیده انتخابات ۱۴۰۰ نامیدند.
با این همه برخی نیز بر این نظر هستند سعید محمد گزینه اصولگرایان برای ریاست جمهوری نیست. فرید مدرسی در این باره توئیت کرده است: «فکر می‌کنم اگر چه سعید محمد را برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری اصولگرایان مطرح کرده‌اند، اما او کاندیدای برخی اصولگرایانِ مخالف مهرداد بذرپاش است برای شهرداری تهران در شورای شهر بعدی که به شهرت بخشی او نیازمندند. البته این یک حدس است!»

ولی آنچه مشخص است سعید محمد همه آنچه که اصولگرایان برای رئیس جمهور بعدی برمی‌شمردند داراست؛ چهره‌ای جوان و جهادی. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی هم او را مدیری جوان، جهادی، انقلابی و البته نظامی می‌دانند که احتمال دارد بر جای روحانی تکیه زند تا به گفته آن‌ها انتخاب او دیگر پشیمانی در بر نداشته باشد
 
اگر ترامپ دوباره رییس جمهور آمریکا شود، احتمالا در ایران گزینه‌ای نظامی بر سر کار خواهد آمد. در این صورت در هفته‌های پس از انتخابات آمریکا حتما از سعید محمد بیشتر خواهید شنید. این گزارش را درباره محمد بخوانید تا بدانید او نماد کدام جریان اصولگراست.
 
در روزهایی که گمانه‌زنی زیادی درباره انتخابات ریاست جمهوری و گزینه‌های احتمالی آن شنیده می‌شود، نام‌های زیادی به میان آمده است؛ در میان اصلاح طلبان کارگزاران سازندگی فعلا روی دو گزینه اسحاق جهانگیری و محسن هاشمی مانور می‌دهد
🆔@etelaterooz1
و برخی از آنها از ائتلاف با لاریجانی سخن می‌گویند. جریان‌های دیگر اصلاح طلب نیز معتقدند باید گزینه‌ای بیاید که فقط مطالبات را بگوید و اگر رد صلاحیت هم شد، ایرادی ندارد. این گروه حضور در قدرت را به هر ترتیبی قبول ندارند. در مقابل هر چقدر اصلاح طلبان برای حضور یا عدم حضور در انتخابات مردد هستند، اصولگرایان هیچگونه تردیدی ندارند. آنها مجلس و قوه قضاییه را در اختیار دارند و قوه مجریه در ۱۴۰۰ آخرین سنگری است که باید فتح کنند و نام گزینه‌های نظامی و غیرنظامی زیادی مطرح شده است.

این ماجرا اما یکسوی قضیه است و باید پذیرفت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران کاملا تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست؛ طبیعی است اگر ترامپ انتخاب شود، در ایران فرآیندها به سمتی می‌رود که رییس جمهوری با سابقه نظامی شانس بیشتری داشته باشد. در این فضا نام‌های مختلفی شنیده می‌شود؛ یکی محمدباقر قالیباف که کاملا برای همه آشناست و دیگری فردی کمتر شناخته‌شده اما مورد وثوق نهادهای نظامی؛ سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه.

از هفته گذشته تا کنون چندین بار نام او به صورت غیر رسمی در محافل مختلف مطرح شده و برخی معتقدند او می‌تواند نماد «جوان جهادی انقلابی» باشد که در «جستجوی نام» نیست و می‌تواند فعالیت جهادی خود را به عنوان رییس جمهور انجام دهد.

به محض مطرح شدن نام سعید محمد در چند محفل دوستانه اصولگرا، برخی به سرعت واکنش خود را در فضای مجازی نشان دادند. برخی مخاطبان این توییت‌ها نمی‌دانستند ماجرا چیست و فقط می‌دیدند نقدهایی به سعید محمد وارد می‌شود؛ از جمله مهدی حسن زاده دبیر اقتصادی روزنامه خراسان که در صفحه توییتر خود نوشت «آقای سعید محمد! فرمانده محترم و پرتلاش قرارگاه سازندگی خاتم. ریاست جمهوری برای شما خیلی خیلی زود است.»

برخی رسانه‌های اصولگرا نام سعید محمد را به عنوان نامزد بالقوه ریاست جمهوری ۱۴۰۰  مطرح کردند و از سوابق او نوشتند. مهمترین واکنش را رسانه‌های نزدیک به محمدباقر قالیباف داشتند. آنها سعید محمد را رقیب قالیباف تصور کردند و از هماکنون برایش خط و نشان کشیدند؛ از جمله سایت فردا رسانه قالیبافی‌ها که در خبری نوشت امکان دارد شورای نگهبان سعید محمد را به عنوان رجل سیاسی تایید نکند. اشاره تلویحی آنها احتمالا به درجه نظامی سعید محمد است که هنوز به درجه سرداری نرسیده اما درجه سرداری برای تصدی فرماندهی قرارگاه خاتم، به صورت امانی به او داده شده است.

سایت خبر فوری نیز در گزارشی که ظاهرا فقط قصد داشته، سعید محمد را معرفی کند، بسیار زیرکانه او را نقد کرده و به عدم حضور او در جنگ اشاره کرده و نوشته «سعید محمد در کوران دفاع مقدس در سپاه
🆔@etelaterooz1
فعالیتی نداشته است.»

البته در جای دیگری خیلی مستقیم نوشته که او سابقه ندارد: «فقدان سابقه سیاسی برای سعید محمد باعث شده ناظران سیاسی، تایید صلاحیت این چهره کمتر شناخته شده در فضای سیاسی را بعید دانسته و تاکید کنند که سعید محمد به دلیل عدم برخورداری از سوابق سیاسی و اجرایی، نمی‌تواند به عنوان یک رجل سیاسی در انتخابات ۱۴۰۰ حضور یابد.»
 
 
 

سعید محمد اسلامی دهم مهرماه ۹۷ با حکم سرلشکر جعفری فرمانده وقت سپاه پاسداران به سمت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء منصوب شد. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا که عموما قرارگاه خاتم گفته می‌شود، از زیرمجموعه‌های سپاه است، که «بزرگ‌ترین پیمان‌کار پروژه‌های دولتی ایران» است. این نهاد با هدف «آب‌رسانی، صدور نفت و گاز، پروژه‌های سدسازی، انتقال آب و نیرو و راه‌سازی» راه اندازی شد.

محمد ستاری وفایی، محمدباقر قالیباف، حسن دانایی‌فر، عبدالرضا عابد، رستم قاسمی، ابوالقاسم مظفری شمس و عبادالله عبداللهی مدیران سابق این نهاد بودند که از این جمع محمدباقر قالیباف و رستم قاسمی شهرت بیشتری دارند و حالا سعید محمد سومین فرمانده قرارگاه خاتم است که احتمال دارد از عرصه نظامی به سیاست وارد شود.

سعید محمد برخلاف فرماندهان پیشین قرارگاه سازندگی سابقه نظامی‌گری زیادی ندارد و با وجود اینکه در سپاه پاسداران حضور داشته، او را با القاب نظامی نمی‌شناسند. رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران از عنوان دکتر برای معرفی او استفاده می‌کنند و او با لباس نظامی در محل کار خود حاضر نمی‌شود.

سعید محمد متولد ۱۳۴۷ است و دارای مدرک تحصیلی دکترای مهندسی عمران (گرایش راه و ترابری) از دانشگاه تربیت مدرس تهران در سال ۱۳۸۸ است. او از سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و دارای سوابق مدیریتی و اجرایی متعددی در شرکت‌ها و موسسات اقماری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بنیاد تعاون سپاه است.
سعید محمد پیش از فرماندهی قرارگاه سازندگی، مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (سازنده و مالک چندین مرکز خرید در شهر‌های مختلف ایران) بود. او چندین سال نیز مدیرعامل سپاسد از زیر مجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بود. سپاسد مهم‌ترین بازوی مهندسی سپاه پاسداران است که پروژه‌های عظیم سدسازی، تونل سازی، نیروگاه‌های برق، سازه‌های بتونی بلند و… را در کشور اجرا می‌کند.

سعید محمد در سپاسد جایگزین پرویز فتاح شد و گفته می‌شود مجموعه سپاسد در دوره او چند برابر قوی‌تر شد و اصلا قابل مقایسه با دوره فتاح نیست و در همین دوره بود که از محمد به عنوان یکی از نخبگان سپاه یاد شد. با این حال عمده شهرت او
🆔@etelaterooz1
در همین یک ماه اخیر رخ داد؛ همان زمانی که نام او در برخی محافل به شکل جدی مطرح می‌شود.

نکته جالب درباره سعید محمد اینکه اگر نامش را در گوگل سرچ کنید، به اطلاعات و مصاحبه‌های بسیار کمی از او می‌رسید؛ سخنرانی‌های کلی که بیشتر محتوای آن درباره فعالیت‌های عمرانی است. او مصاحبه‌های خیلی کمی کرده و ظاهرا دوست داشته در تیررس رسانه‌ها نباشد و در قرارگاه کارش را پیش ببرد، به همین دلیل است که هیچ مصاحبه یا اظهارنظر سیاسی درباره مسائل مملکت از سعید محمد پیدا نمی‌کنید؛ با این حال او مدتی است ارتباطش با رسانه‌ها را تقویت کرده و شعار می‌دهد و از برنامه‌های آینده می‌گوید و برای حل مشکل مسکن شرط می‌گذارد: «شرط ما برای ورود به بازار تولید مسکن این است که به صورت مستقیم تنها با وزارت راه و شهرسازی همکاری کنیم و در این میان قرارگاه با مردم طرف حساب نباشد، یعنی آنکه امور ثبت نام متقاضیان و تأمین منابع مالی از سوی وزارتخانه صورت گرفته و اجرای پروژه به قرارگاه واگذار شود تا پس از تکمیل طرح، واحد‌های مسکونی بار دیگر از سوی وزارت راه به مردم تحویل داده شود. به نظر من قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) مجموعه بزرگی است و نمی‌تواند با متقاضیان رابطه مالی از جمله پرداخت تسهیلات به افراد و دریافت اقساط وام داشته باشد، از این رو اگر قرار باشد که قرارگاه اقدام به تولید مسکن در قالب طرح مسکن ملی کند، تنها به عنوان پیمانکار ورود خواهد کرد.»

سعید محمد حتی سفر‌های استانی بیشتری هم می‌رود. در تابستان امسال حداقل به ده استان ایران سفر کرده و از پروژه آب غیرانیه تا راه آهن زاهدان را بازدید کرده است. برخی اصولگرایان، او را گزینه‌ای در مقابل محمدباقر قالیباف می‌دانند؛ از جمله اینکه او در برخی روند‌های منتهی به رسیدگی به فساد نقش‌آفرینی کرده و مثلا در پرونده عیسی شریفی و هلدینگ یاس یکی از کارشناسان اصلی بوده است..

او البته تلاش زیادی برای همکاری پژوهشی بسیج دانشجویی با قرارگاه خاتم داشته و همین مسئله محبوبیت او را در بدنه بسیج و جریان‌هایی مثل جنبش عدالتخواه دانشجویی افزایش داده است. او از جهت سیاسی کاملا اصولگرا است، اما هیچوقت تابلوی سیاسی نداشته و پیدا کردن اظهار نظر‌های سیاسی از او تقریبا غیر ممکن است.

تابستان امسال، نادران و بذرپاش، قالیباف و میرسلیم، حداد عادل و فتاح حسابی از خجالت هم در آمدند. به نظر می‌رسد اصولگرایان بیشتر از همیشه، برابر هم شمشیر کشیده‌اند. در این وضعیت آیا سعید محمد می‌تواند همان جوان انقلابی باشد که اجماع همه اصولگرایان، از موتلفه تا عدالتخواهان را، پشت سر خود نظاره کند؟ تا انتخابات زمان زیادی مانده، اما برای معرفی یک چهره جدید، ۹ ماه زمان زیادی نیست.
 
کلمات کليدی: دکترسعیدمحمد/سپاه/ترامپ/انتخابات/گزینه/ریاست جمهوری/اطلاعات روز#