يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۰
سعید محمد همچنان گزینه اصلی انتخابات 1400؛

اتاق عملیات روانی که قالیباف را شبانه روز مورد هجمه قرار داد اینبار تلاش میکند سعید محمد را از گردونه نامزدها حذف کند!

Share/Save/Bookmark
دکتر سعید محمد چهره جوان و مومن انقلابی که این روزها بحث حضورش در انتخابات با درخواست مردمی به تیتر یک اخبار تبدیل شده است درست از همان نقطه های مورد خملات جنگ روانی برای عدم حضور قرار میگیرد که قالیباف را مورد هدف قرار داده بود و این نشان میدهد برخی مدعیان اصولگرایی تا زمانی پایبند به تفاهمنامه ها هستند که مزان سهمشان از قدرت مشخص باشد وگرنه کشتی که در آن سوار هستند را سوراخ خواهند کرد
کد مطلب: 60523
 
به گزارش_اطلاعات روز# انتخابات ریاست جمهورس 1400 از آن جهت داراری اهمیت است که حسن روحانی علیرغم وعده هایی که داده بود نتنها چرخ سانتریفیوژهای را متوقف کرد بلکه گردانه اقتصاد کشور را به بن بست کشانید تا جایی که حتی صدای سرمایه دارها نیز از این بی تدبیری درآمد و بارگانان در جلسات متعدد با وزاری روحانی از بی برنامگی دولت ابراز گلایه کردند.

در طرف مقابل نیز جریان اصلاح طلب که با واژه معروف #تکرار_میکنم به رای آوری حسن روحانی کمک کرده بود برای رهایی از پذیرش این ولنگرای طرح عبور از روحانی را در دستور کار قرار داد لذا هر دو جریان اصلی اصلاح طب و اصولگرا تمام تلاش خود را مصروف به کسب کرسی های مجلس کردند تا از این طریق راه را برای رسیدن هم طیفان خود به پاستور در سال 1400 همراه کنند.

این رقابت که با شکست اصلاح طلبان مواجه شد البته برد شیرنی برای جریان اصولگرایی محسوب نشد چرا که میزان رای نفر اول لیست مجلس اصولگرایان از میران رای نفر آخر شورای شهر تهران به مراتب کمتر بود.

البته نباید از این موضوع به سادگی عبور کرد که اگر نام "قالیباف" به کمک اصولگرایان نمی آمد شاید در خوشبینانه ترین حالت لیست طرح بین هر دو جریان تقسیم میشد لذا همان جریانی مدعی اصولگرایی که روز قالیباف را تکنوکرات،هامشمی کوچک، باند باز و...... خطاب میکرد با بهره مندی از نام وی توانست به کرسی مجلس برسد اما دیری نپایید که بعد از فنح سنگر مجلس همان افراد علیه قالیباف شروع بعه سمپاشی کردند و در تعانلی عجیب با اصلاح طلبان با طرح پرونده ای واهی سعی کردند قالیباف را از رسیدن به ریاست مجلس دور کنند تا جایی خبر آنلاین از انشقاق در جریان اصولگرایی که قالیباف منجر به پیروزی آن شده بود چنین نوشت:رچند حالا نام قالیباف و آقاتهرانی در یک لیست و کنار هم قرار گرفته اما این همراهی قطعا چیزی از اختلافات آنها کم نمی کند. اختلاف جبهه پایداری و مرتضی آقاتهرانی با شورای ائتلاف بر سر حضور و سرلیستی محمدباقر قالیباف بود و نهایتا آنها مجبور شدند عقب بنشینند و با سهم دهی بیشتر به آقاتهرانی و شاگردان آیت الله مصباح، پایداری ها را با خود همراه کنند. در حالی که طی هفته اخیر لیست های جداگانه ای از هر دو طیف منتشر شده بود.حالا که قالیباف عطای رسیدن به پاستور و تکیه بر صندلی ریاست جمهوری را بعد از چندین شکست پیاپی به لقایش بخشیده، بعید به نظر می رسد به چیزی غیر از حضور در کرسی ریاست مجلس بیندیشد.

طرف دیگر اما مرتضی آقاتهرانی نشسته است، چهره مورد اعتماد جبهه پایداری که از مخالفان قدیمی و سرسخت قالیباف است و سابقه حضور در مجلس را هم دارد بنابراین بعید به نظر می رسد بر سر کسب کرسی ریاست کوتاه بیاید. همانطور که برای حضور در لیست وحدت هم کوتاه نیامد و سهمش را گرفت.

فکرِ تکیه بر صندلی ریاست مجلس پیش از این هم به ذهن او خطور کرده بود و در مجلس نهم هم تن به رقابت با علی لاریجانی داده بود هرچند شکست خورد اما حالا با نبودِ لاریجانی می تواند خود را یک گزینه بالقوه برای کرسی ریاست ببیند. 

میرسلیم به دنبال صندلی لاریجانی

اما قالیباف و آقاتهرانی تنها مدعیان کرسی ریاست مجلس بعدی نیستند، یک موتلفه ای قدیمی را هم باید در لیست مدعیان قرار داد،کسی که از میدان رقابت های ریاست جمهوری به میدان رقابت های نمایندگی مجلس تغییر مسیر داده است و این یعنی نگاهی خیره به کرسی ریاست بهارستان دارد.

نامِ مصطفی میرسلیم، رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گرچه به عنوان سهمیه طیف سنتی اصولگرا در لیست وحدت وجود دارد اما او و هم حزبی هایش نارضایتی و دلخوری خود را از سازوکار موجود در شورای ائتلاف، سرلیستی قالیباف و سهم خواهی پایداری ها انکار و مخفی نکردند. آنچنان که چند روز پیش میرسلیم در گفتگویی تاکید کرده: «در فهرست ما شخصیت‌هایی وجود دارد مثل آقای تقوی که به اعتبار آنها ممکن است مردم به لیست رای بدهند یا خیلی‌ها آقای قالیباف را می‌شناسند و به اعتبار ایشان بخواهند رای بدهند، اما کسی به عنوان سر فهرست مشخص نشده است که معرفی شود. کسانی که علاقه‌مند به آقای قالیباف بوده‌اند لیست را به این شکل منتشر کرده‌اند، اما شورای ائتلاف سر لیست ندارد.»

میرسلیم که حتی در انتخابات ریاست جمهوری هم حاضر نشده بود به نفع رییسی از صحنه کنار برود و با وجود بیاینه طیفی از هم حزبی هایش مبنی بر حمایت از رئیسی بازهم در صحنه باقی مانده بود نشان داده که در رسیدن به هدفی که برای خودش تعریف می کند حاضر به عقب نشینی نیست، هدفی که اینبار بدون شک در کرسی ریاست مجلس هم تعریف شده است.

زاکانی و سودای کسبِ کرسی ریاست

علیرضا زاکانی که نامش در مجالس پیشین همواره به عنوان یک نماینده  تندرو و نزدیک به جبهه پایداری مطرح بوده اینبار مسیری دیگر را برای رسیدن به بهارستان در پیش گرفته است. او گرچه از ابتدا در جلسات شورای ائتلاف حضور داشت و نامش در«هیئت انتخاب لیست شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» مطرح بود اما ترجیح داد اینبار به جای تهران راهی قم شود تا به عنوان کاندیدای شورای هماهنگی اصولگرایان قم خود را در معرض رای مردم این شهر قرار دهد تصمیمی که بسیار پرحاشیه و جنجال ساز بود اما زاکانی اینبار قرارش را بر نمایندگی تهران قرار نداده بود و شاید شانس رأی آوری خود را در شهری به جز تهران دیده بود. او نه تنها خود را در قامت یک کاندیدای بالقوه ریاست مجلس در غیاب لاریجانی می بیند که حتی برخی رفقای سیاسی اش نیز این هدف را دنبال می کنند آنچنان که تشکل اصولگرای جهادگران که اتفاقا لیست مستقل داده، اعلام کرده زاکانی یکی از گزینه های ریاست مجلس از سوی آنها است.

گزینه های متعدد ریاست از درون اردوگاه راست

باوجود گمانه زنی ها و تلاش هایی که چهره های مذکور برای کسب کرسی ریاست دارند، می توان به چهره هایی همچون حمیدرضا حاجی بابایی و غلامرضا مصباحی مقدم هم نیم نگاهی انداخت. هرچند جامعه روحانیت مبارز در جریان رسیدن به وحدت توسط نیروهای تندرو عقب رانده شد، اما تجربه ثابت کرده قاطبه نمایندگان مجلس در دوره های مختلف ترجیح می دهند چهره ای معتدل به کرسی ریاست قوه مقننه تکیه بزند و مصباحی مقدم که شانس راهیابی به لیست شورای ائتلاف را نداشته اما در صورت ورود به مجلس به عنوان سرلیست جبهه پیشرفت و عدالت یکی از گزینه های محتمل برای کرسی ریاست است. با این حساب هرچند اصولگرایان توانستند از خوانِ رسیدن به لیست واحد تا حدی به سلامت عبور کنند اما به نظر می رسد اختلافات آنها در زمان حضور در مجلس نمایان تر خواهد شد.

اینکه قالیباف در اعتماد به جریان اصولگرایی چندان موفق نبود و در سال 1384 علیرغم نظر مراجع نظر سنجی به یکباره نگاه های به سمت احمدی نژاد تغییر موضوع داد و یا در مثلث ولایتی، حداد عادل و قالیباف بازهم وی رکب اعتماد را پذیرا شد اما در ماجرای مجلس او با بهره مندی از تجارب گذشته توانست نتنها اصولگرایی را به پیروزی برساند بلکه با رفتارهای جهادی در حد ممکن امید را به جامعه تزریق کند

اما مجال این گزارش پرداختن به فراز و فرودهای قالیباف در برخورد با مدعیان اصولگرایی نبود بلکه آنچه مهم است مدل رفتاری یک گروه خاص از اصولگرایان با هم طیفان خود است که اگر اسم آن را خیانت نگذاریم اما خودبزرگپنداری یا برچسب مالکیت معنوی اصولگرایی بهترین واژه هایی است که میتوان به آنها نسبت داد.

دکتر سعید محمد چهره جوان و مومن انقلابی که این روزها بحث حضورش در انتخابات با درخواست مردمی به تیتر یک اخبار تبدیل شده است درست از همان نقطه های مورد خملات جنگ روانی برای عدم حضور قرار میگیرد که قالیباف را مورد هدف قرار داده بود و این نشان میدهد برخی مدعیان اصولگرایی تا زمانی پایبند به تفاهمنامه ها هستند که مزان سهمشان از قدرت مشخص باشد وگرنه کشتی که در آن سوار هستند را سوراخ خواهند کرد

حضور دکتر سعید محمد برای انتخابات 4001در هیچ مرجع رسمی توسط ایشان و اطرافیانش تکذیب نشده است

 
کلمات کليدی: قالیباف/سعید محمد/انتخابات/1400/عملیات روانی/اطلاعات روز#