يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۹

​تروری که هدفش قلب برجام است

Share/Save/Bookmark
ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری زاده، زمین بازی عربستان و اسرائیل در برابر آینده ایران و آمریکا را کاملا نمایان کرد. این ترور علیه گفت‌وگو و صلح بود.
کد مطلب: 60565
 
به گزارش #اطلاعات_روز#برخی در داخل  سعی می‌‌کنند که ترور این دانشمند برجسته هسته‌ای کشور را به گردن برجام بیندازند اما کیست که نداند، مصطفی احمدی روشن،مسعود علی‌محمدی، داریوش رضایی نژاد،مجید شهریاری، رضاقشقایی، سردار طهرانی مقدم و اردشیر حسین‌پور قبل از برجام به شهادت رسیدند.

 آن زمان که خبری از توافق و مذاکره نبود. پس بهتر است برخی از خون این شهید بزرگوار برای خود آینده سیاسی نسازند. بهتر نیست از خود بپرسیم چرا وقتی ترامپ قدرت داشت و پایش را در یک کفش کرده بود که به برجام توافق شده در زمان اوباما برنخواهد گشت، ترورهایی از این جنس انجام نمی‌شد؟

الان اسرائیل و عربستان به عنوان دو لبه قیچی ضد صلح در خاورمیانه و جهان، احساس خطر کرده‌اند. آنها می‌ترسند با بازگشت آمریکا به برجام، هرچه رشته بودند پنبه شود. عربستان نگران دلارهایی است که در زمان ترامپ خرج کرد تا ایران را منزوی کند.

ایرانِ تنها و منزوی، آرزوی ریاض و تل‌آویو است. به یاد دارید که دولت ترامپ می‌خواست مکانیسم ماشه را علیه ایران اجرایی کند اما دولت‌های اروپایی دست رد به سینه او زدند و  برای اولین بار در برابر ایالات متحده، طرف جمهوری اسلامی را گرفتند؟ این حلقه تشکیل شده دور ایران، برخی از کشورهای جنوب خلیج فارس و صهیونیست‌ها را عصبانی می‌کند.
این روزها عربستان و اسرائیل روی آتش نشسته‌اند و مثل ذرت بالا و پایین می‌پرند. آنها دوست ندارند ایران و آمریکا به قبل از عصر ترامپ برگردند. رفع تحریم‌ها یعنی سرازیر شدن دلارها و شرکت‌های خارجی به تهران. یعنی تبدیل شدن ایران به بازار اصلی خاورمیانه و این، دشمنان این ملت را نگران می‌کند.

با رییس جمهور روحانی مخالف هستید، باشید اما سعی نکنید برجام را هوا کنید. برجام دستاورد بزرگی برای سیاست خارجی ایران است که اگر تداوم پیدا کند می‌تواند بسیاری از گره‌ها زده شده به دست اقتصاد ایران را باز کند.

همین که عربستان و اسرائیل مخالف برجام هستند، یعنی هدف برجام درست است. اینکه ترامپ از قدرت گرفتن ایران با برجام ترس داشت، یعنی توافق هسته‌ای خوب جایی نشسته است.

اتاق فکر علیه ایران با خود گفته است که با یک ترور بزرگ، جمهوری اسلامی را عصبانی و وادار به واکنش می‎‌کنیم. بعد از واکنش ایران، جامعه جهانی را علیه جمهوری اسلامی می‌شورانیم. به همین استراتژی هم برجام روی هوا می‌رود و هم ایران تنهاتر از قبل می‌شود.

روزنامه کیهان را بخوانید؛ نوشته است:« بندری حیفا را آنچنان مورد حمله قرار دهیم که علاوه بر انهدام تاسیسات، با تلفات سنگین انسانی نیز توأم باشد تا بازدارندگی ما به «نقطه اطمینان» برسد.» این همان چیزی که آل‌سعود می‌خواهد. قطعا با این حمله جامعه جهانی ما را تشویق نمی‌کند. قطعا زمین بازی عوض خواهد شد. به یاد روزهایی بیفتید که عربستان شیخ نمر را اعدام کرد. حمله برخی در تهران و مشهد به سفارت و کنسول‌گری ریاض، باعث شد داستان عوض شود و ما متهم شویم و آنها مظلوم!

بله باید از عربستان و اسرائیل انتقام گرفت اما همیشه انتقام نظامی نیست. قدرت‌مند شدن اقتصادی و اجتماعی می‌تواند ویران‌کننده تر از هر موشکی علیه تل‌آویو و ریاض باشد.

ترور شهید عزیز فخری‌زاده یک دست و پا زدن آشکار از سوی مخالفان دیپلماسی در جهان بود، پس سعی کنیم وارد این بازی نشویم.
کلمات کليدی: قلب/برجام/ترور/اسرائیل/عربستان/ایران/فخری زاده/اطلاعات روز#