شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۹
خانه ملت از جلسه علنی امروز بهارستان گزارش می دهد؛

مصوبات کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری امروز مجلس راه را برای حضور سعید محمد هموارتر کرد

ضرب شست مجلس به عاملان شهادت حاج قاسم/تعیین معیارهای جدید برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری
Share/Save/Bookmark
ضرب شست مجلس به عاملان شهادت حاج قاسم/تعیین معیارهای جدید برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری
کد مطلب: 60610
 
به گزارش #اطلاعات_روز#در نشست امروز پارلمان، ضمن تعیین معیارهای جدید برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری، طرح اقدام متقابل علیه آمریکا به عنوان عامل اصلی ترور سردار شهید سلیمانی اعلام وصول شد.
 
 
صحن علنی 19 مردادماه مجلس شورای اسلامی
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، امروز طبق اعلام  دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، نشست علنی با حضور 245 نفر از نمایندگان رأس ساعت 8:38 در دهمین روز از زمستان آغاز شد. رسیدگی به گزارش 8 کمیسیون های تخصصی و ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

دکتر قالیباف پیش از ورود به دستور کار نشست رسمی مجلس، توضیحاتی را در خصوص جلسه نمایندگان در صحن با حضور سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آستانه سالروز شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی خبرداد.

مجلس با دوفوریت لایحه شوراهای حل اختلاف موافقت کرد
بر اساس این گزارش، نمایندگان مردم در خانه ملت در نشست امروز پارلمان، با دوفوریت لایحه شوراهای حل اختلاف موافقت کردند، در صورت تصویب نهایی و تبدیل این لایحه به قانون، روند رسیدگی به دعاوی مطرح شده در شوراهای حل اختلاف از شکل قضایی به شکل صلح و سازش تغییر می‌کند و گامی در مسیر اصلاح برخی از مشکلات شوراهای حل اختلاف نظیر کمبود قضات است. همچنین این لایحه منجر به اصلاح و تعیین ساختار اداری و مدیریت، حدود صلاحیت‌ها و سایر مقررات شوراهای حل اختلاف می‌شود.

نمایندگان شرایط عمومی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را تعیین کردند
طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران  برای هشتمین بار در دستور کار نشست مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و نمایندگان با جزءهای 5، 6 و 7 بند (ب) ماده یک این طرح که در نشست‌های گذشته به منظور اصلاح به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ارجاع داده شده بودند، موافقت کردند، بر اساس موافقت نمایندگان، شرایط عمومی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری تعیین شد.

نمایندگان مردم در خانه ملت، عدم محکومیت قطعی موثر کیفری ، عدم محکومیت به جرائم اقتصادی و جرائم انتخاباتی، عدم اقدام بر ضدنظام جمهوری اسلامی ایران، ارتداد، خیانت در امانت و جرائم علیه عفت عمومی و فقدان سابقه امنیتی و عدم وابستگی به گروه‌های غیرقانونی براساس اعلام وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه پاسداران را از جمله شرایط مورد نیاز افراد برای کاندیداتوری در انتخابات تعیین کردند.

بی تدبیری‌ها کشور را فلج کرده است
در جریان بررسی پیشنهادات نمایندگان درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری سیدناصر موسوی لارگانی پیشنهادات نمایندگان در زمینه طرح مذکور را مانعی بر سر راه برخی تخلفات، بی تدبیری ها و قانون شکنی ها که در حال حاضر وجود دارد دانست و گفت: برخی افراد علی رغم داشتن سابقه نمایندگی در کارنامه خود، موجب بی تدبیری و سوءمدیریت در کشور شده اند، کشور در حال حاضر از سوءمدیریت رنج برده و این موضوع کشور را فلج کرده، در حالی که منابع و امکانات در کشور وجود دارد.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی توجه به مواضع روشن افراد را لازم دانست و ادامه داد: عده ای در سخنرانی های خود مسائلی درباره فتنه گران مطرح می کردند در حالی که پس از مدتی به دنبال رفع انحصار فتنه گران درآن هستند.( متن کامل را اینجا ببینید)

نمایندگان تعیین معیارهای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را دخالت در وظایف شورای نگهبان ندانستند
گفتنی است  احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز مجلس، در جریان بررسی ماده 4 طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در خصوص معیارهای داوطلبان انتخابات در اخطاری، گفت: براساس اصل 110 قانون اساسی، سیاست های کلی نظام توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ می شود البته سیاست های کلی انتخابات نیز از سوی ایشان ابلاغ شده است.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سیاست های کلی تعریف، اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی، مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری برعهده شورای نگهبان است لذا بر اساس مفاد ماده 4 برای شورای نگهبان محدودیت ایجاد می‌کنیم و اختیارات را از این نهاد می‌گیریم. اگر این مصوبه به شورای نگهبان ابلاغ شود قطعا براساس سیاست های کلی تائید نمی‌شود.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار امیرآبادی فراهانی و براساس بند 5 سیاست های کلی انتخابات، تعریف و تطبیق معیارها را وظیفه شورای نگهبان  دانست و این اخطار قانون اساسی را به رأی گذاشت که نمایندگان با 101 رأی موافق، 95 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در جلسه، اخطار احمد امیرآبادی به ماده 4 طرح مذکور را وارد نداستند.

سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نیز در جریان بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور درباره مواد طرح انتخابات ریاست جمهوری که از صحن به کمیسیون ارجاع شده بود، پیشنهاد داد: مدیر و مدبر بودن باید توسط شورای نگهبان مشخص شود، در این راستا عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی نماینده مردم تهران نیز به عنوان مخالفت با این پیشنهاد گفت: که هیچ کس نمی تواند برای شورای نگهبان تعیین تکلیف کند. سیدناصر موسوی لارگانی نیز در موافقت با پیشنهاد میرتاج‌الدینی، گفت: در صورتی که پیشنهادات نمایندگان در متن جایگزین شود شاهد برخی تخلفات، بی تدبیری ها و قانون شکنی ها که در حال حاضر وجود دارد، می‌شویم.

محمدرضا صباغیان بافقی نیز در تذکری گفت: لازم است تا طرح ها را براساس اصل 85 قانون اساسی پیگیری شود و سرعت مجلس در بررسی طرح ها افزایش یابد. در بررسی لایحه شوراهای حل اختلاف، اجازه ندادید نمایندگان موافق و مخالف صحبت کنند، اما در بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، آقای امیرآبادی بدون ثبت نام در سامانه صحبت کردند که این درست نیست.

صباغیان ادامه داد: عدم توجه به قانون مسائلی است که مشکل ایجاد می کند، لذا ما قانونگذار هستیم و باید حرمتش را نگه داریم. اگر آیین نامه رعایت شود، مسائل خود به خود حل می‌شوند.

محرومیت مردم قوچان و فاروج از راه روستایی مناسب

پس از تنفس 30 دقیقه‌ای، نشست مجلس شورای اسلامی در حالی که سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی ریاست جلسه را برعهده داشت، آغاز  شده و  فرصتی در اختیار تعدادی از نمایندگان به منظور ارائه تذکرات شفاهی قرار گرفت.

علی آذری نماینده قوچاج و فاروج در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود از ریاست قوه قضائیه، مسئولان قضایی و امنیتی استان خراسان رضوی، دیوان محاسبات و کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی به دلیل آزادسازی کارخانه بزرگ آساک دوچرخه قوچان تشکر کرد و گفت: مردم قوچان و فاروج از نعمت راه روستایی آسفالت شده محروم هستند و حدود 400 کیلومتر در دو شهرستان فاقد راه روستایی مناسب و نیازمند آسفالت و بهسازی است.

خط مشی تعیین شده رهبری بهترین راهبرد برای دولت در حوزه بودجه‌ریزی

همچنین امیرقلی جعفری  بروجنی در تذکر شفاهی خود خط مشی تعیین شده توسط مقام معظم رهبری در آذرماه سال 1397 را بهترین راهبرد برای دولت در حوزه بودجه‌ریزی دانست و گفت: در لایحه بودجه سال آینده باید صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی، اصلاح نظام درآمدی دولت، افزایش سهم صندوق توسعه ملی، کم کردن مابه‌التفاوت درآمدها و هزینه‌ها و کم کردن میزان وابستگی بودجه به نفت لحاظ شود.

9 میلیارد یورو سرمایه کشور سرنوشت مشخصی ندارد

در ادامه محمدحسن آصفری نیز در تذکر شفاهی خود از آلودگی هوای شهر اراک و عدم تحقق وعده رئیس جمهور در حضور مردم در خصوص بستن شیر مازوت نیروگاه شازند انتقاد کرد و گفت: 9 میلیارد یورو سرمایه کشور به منظور واردات کالاهای اساسی در اختیار واردکنندگان قرار گرفته که شرنوشت مبهمی دارد و مشخص نیست این پول‌ها به چه کسانی و برای واردات چه محصولاتی داده شده است و برای برگشت این پول به خزانه چه اقدامی انجام می‌شود.

گفتنی است مهرداد گودرزوندچگینی در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور گفت: معضلات و مشکلات کشور با بودجه حل می شود. استان های محروم تاب این حجم از سختی و فشار را ندارند، اما شما به جای دلجویی و همراهی از نمایندگان شکایت می کنید؟ این کار درستی نیست. از طرفی منابع، درآمد و مصارف در لایحه بودجه 1400 به صورت کارشناسی و منطقی در نظر گرفته نشده است.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی   در تذکر شفاهی خود آلودگی هوا در شهرهای مختلف استان اصفهان را چندین برابر وضع هشدار دانست که جان مردم را به خطر انداخته است و گفت: در شهرستان های شاهین شهر، میمه و برخی دیگر از شهرهای استان اصفهان سطح بالای آلودگی هوا باعث شده است که این شهرها چندین روز تعطیل شوند اما با این وجود، وزارت نیرو و نفت تصمیم گرفته اند سوخت مازوت در نیروگاه های استان نظیر نیروگاه شهید منتظری مصرف شوند.
همچنین فداحسین مالکی  درتذکر شفاهی خود، گفت:  با عنایت به اینکه کلیات بودجه سال 1400 در کمیسیون تلفیق مورد تصویب قرار گرفته و ماهیت این بودجه سیاسی است، باید گفت با اعمال تغییرات توسط نمایندگان نیز دولت حاضر به قبول این تغییرات نبود، در حالی که همه اذعان دارند که این بودجه نیازمند بالای 80 درصد تغییرات است، لذا بهتر بود این تغییرات را خود دولت انجام می داد نه اینکه توپ را در زمین مجلس بیاندازد که چنین به نظر بیاید مجلس به نوعی مدیریت می شود.

سیدکاظم موسوی نیز در نشست امروز در تذکری شفاهی خود با تاکید بر اصلاح لایحه بودجه، گفت: مشکلات کنونی کشور محدود نیست و امیدواریم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه که روز گذشته کلیات لایحه بودجه سال آینده را تصویب کرد، اصلاحات مناسبی در این لایحه به منظور ایجاد زیرساخت‌ها و به نفع مردم انجام دهد.
بر اساس روال معمول صحن علنی مجلس شورای اسلامی حسینعلی حاجی دلیگانی  عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اسامی 5 نفر از نمایندگان مردم را به عنوان ناطقان میان دستور نشست امروز قرائت کرد.( اسامی ناطقان را اینجا ببینید)

علی اکبر کریمی  نماینده مردم اراک،خنداب و کمیجان در مجلس به عنوان اولین ناطق میان دستور در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، گفت: رئیس جمهوری که چند دقیقه در بین مردم و مدافعان عرصه سلامت نبوده، حق طرح مساله رفراندوم را ندارد. علیرغم این که در شرایط تنگنای ارزی ناشی از تحریم نفت باید به درآمد های ارزی حاصل از کالاهای غیر نفتی اتکا کنیم، هیچ تلاش و اقدام موثری در دولت برای استفاده از فرصت طلایی موجود برای توسعه صادرات کشور دیده نمی شود.

اقبال شاکری نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس به عنوان دومین ناطق میان‌دستور خطاب به رئیس جمهور، گفت: آقای روحانی بهتر است نگاهتان را به مجلس عوض کنید! به جای لج بازی و تعیین تکلیف برای مجلس که چه چیزی را رد یا تصویب کند در این روز های آخر، کمی به فکر دنیای مردم و آخرت خودتان باشید.
سیداحسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان سومین ناطق در نطق میان‌دستور خود، گفت: رأس دولت را نظریه توسعه‌ای آن درباره ایران و وابستگی تئوریک به الگوی انگلوساکسون و همچنین حضور بروکرات‌های غیرمعتقد به اقتصاد مقاوم و گرفتار در فساد مالی بر باد داده است.

احمد محرم زاده یخفروزان  نماینده مردم اهر و هریس در نطق میان دستور خود ضمن انتقاد از وضعیت اینترنت برنامه شاد را برنامه غم و غصه دانست و گفت: حل مشکل رتبه بندی فرهنگیان باید در دستور کار قرار گیرد و معلمان پیش دبستانی، حق التدریس و غیرانتفاعی نیز ساماندهی شوند.

احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی به عنوان پنجمین ناطق میان‌دستور نشست علنی امروز مجلس، گفت: خوش‌بینی، دلدادگی و آویزان شدن به دشمن نتیجه‌ای جز سرافکندگی در پیشگاه ملت ندارد، مشکلات اقتصادی کشور و تورم افسارگسیخته حاصل تفکر وابسته لیبرالی است که هنوز هم آمریکا را قبله آمال خود می داند.

گزارش عملکرد ۳ ماهه هیأت رئیسه برای مشاهده نمایندگان مجلس منتشر شد

بر اساس اعلام سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی که ریاست نشست را بر عهده داشت در راستای اجرای بند (6) ماده (20)آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش 3 ماهه دوم عملکرد، تصمیمات و اقدامات هیأت رئیسه مجلس در بازه زمانی 7 شهریور ماه الی 6 آذر ماه 99، از طریق سامانه قانونگذاری و نظارت در بخش کازی الکترونیکی قرار  گرفت تا نمایندگان عملکرد هیأت رئیسه را مشاهده کنند. 

لایحه بودجه سال آینده  و با تشدید کسری به مجلس ارائه شده است

گفتنی است علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست امروز گزارش این کمیسیون درباره طرز کار دولت در ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ را در صحن قرائت کرد، بر اساس این گزارش لایحه بودجه سال آینده بدون اصلاحات اساسی و با تشدید کسری بودجه به مجلس ارائه شده و با تشدید تحریم‌های اقتصادی و کاهش معنادار درآمدهای نفتی، دولت می بایست در لایحه بودجه سال 1398 زمینه اصلاحات بودجه‌ای و در رأس آن کاهش وابستگی بودجه به نفت را فراهم می نمود.

گزارش کمیسیون تلفیق  بر مبنای بودجه ساختارمند، منضبط، عملی و شفاف ارائه شود

لازم به ذکر است که قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست امروز، گفت: هفته آینده نمایندگان جهت سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود خواهند رفت اما اعضای کمیسیون تلفیق بودجه به صورت سه شیفت جلسات را برگزار خواهند کرد، امیدواریم مشکلاتی که در گزارش کمیسیون اصل 90 درباره بودجه مطرح شد نیز مرتفع گردد و گزارش کمیسیون تلفیق بر مبنای بودجه ساختارمند، منضبط، عملی و شفاف ارائه شود.( متن کامل را اینجا ببینید)

طرح اقدام متقابل علیه آمریکا به عنوان عامل اصلی ترور سردار شهید سلیمانی اعلام وصول شد

بر اساس این گزارش سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی 9 طرح، 3 لایحه و 5سوال از وزرا را اعلام وصول کرد که طرح عادی اقدام متقابل علیه آمریکا به عنوان عامل اصلی ترور سردار شهید سلیمانی به عنوان یکی از موارد اعلام وصل شده بود. سوالات اعلام وصول شده شامل 3 فقره سوال ازوزیر راه و شهرسازی، یک فقره از وزیر جهاد کشاورزی و یک فقره از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری می‌شود.

گفتنی است راس ساعت 12 و 10 دقیقه نایب رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان نشست علنی امروز را به صدا درآورد، جلسه بعدی مجلس شورای اسلامی 21 دی‌ماه راس ساعت 7 و 45 دقیقه آغاز می‌شود./
مرجع : خانه ملت
کلمات کليدی: سعید محمد/قالیباف/رجل سیاسی/انتخابات1400/تصویب اطلاعات روز#