يکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۲۴

پیام ایران به کشورهای همسایه به گوش امریکا رسید/ناوهواپیمابر نیمیتز خلیج فارس را ترک کرد

Share/Save/Bookmark
نگرانی‌های آمریکا از احتمال انتقام‌گیری تهران با نزدیک شدن به سوم ژانویه، نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی به دست واشنگتن، افزایش یافته است.
کد مطلب: 60613
 
به گزارش #اطلاعات_روز# به نقل از یورونیوز؛وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر نیمیتز را به خانه می‌فرستد. اقدامی که باعث کاهش قدرت نظامی آمریکا در منطقه در میان افزایش تنش‌ها با ایران در روزهای گذشته ارزیابی می شود. نیمیتز تنها ناو هواپیمابر ایالات متحده در خاومیانه است.

کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه از اتخاذ چنین تصمیمی یک روز پس از آن خبر داد که بمب‌افکن‌های «بی‌۵۲» از ایالات متحده به خلیج فارس بدون توقف در پرواز بودند. مقامات نظامی ایالات متحده گفته‌ اند که این پروازها هشدار به ایران در آستانه نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، در ارتباط با هر گونه حمله احتمالی به نیروها یا منافع آمریکا در منطقه است.
 
 
بازگشت ناو هواپیمابر نیمیتز به خانه با این ایده که برای ایجاد یک نیروی بازدارنده در برابر تهدیدات ایران به نمایش قدرت نیاز است، مغایرت دارد. این تصمیم ممکن است نشان دهنده شکاف در تشکیلات دفاعی آمریکا بر سر ارزیابی از میزان جدیت تهدید‌های ایران برای حمله به نیروها ومنافع آمریکا در منطقه در روزهای پایان دولت دونالد ترامپ باشد. با این حال میلر در اعلام تصمیم بازگرداندن نیمیتز به خانه هیچ اشاره ای به ایران نکرده است.
 
 
در اوایل هفته جاری، یک افسر نظامی آمریکایی به خبرنگاران گفت که ایالات متحده نشانه‌هایی دارد که ایران در حال آمده شدن برای انجام حملات احتمالی به اهدافی مرتبط با آمریکا یا متحدانش در عراق یا سایر نقاط خاورمیانه است. این افسر که نامش فاش نشده همچنین افزوده است که دلیل اعزام دو بمب‌افکن «بی‌۵۲» به خلیج فارس همین موضوع بوده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایلات متحده آمریکا در روزهای گذشته به ایران هشدار داد که اگر یک آمریکایی در منطقه کشته شود، ایران را مسئول آن خواهد دانست.

نگرانی‌های آمریکا از احتمال انتقام‌گیری تهران با نزدیک شدن به سوم ژانویه، نخستین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی به دست واشنگتن، افزایش یافته است.
 
 
در پی شهادت قاسم سلیمانی در سال گذشته، ایران پایگاه نظامی الاسد آمریکا در عراق را هدف حمله موشکی قرار داد که تلفاتی به همراه نداشت.
مرجع : یورونیوز
کلمات کليدی: نیمیتز/ناو/هواپیمابر/امریکا/سپاه/خلیج فارس/اطلاعات روز#