۱
 
يکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸

آیا سردار رحیم صفوی بازی انتخابات را تغییر خواهد داد؟

Share/Save/Bookmark
اما در این اثنا اخیرا در برخی محافل خصوصی گزینه جدید دیگری از سبزپوشان برای حضور در انتخابات مطرح شده است هرچند که بطور رسمی هنوز حضور وی اعلام نشده است اما کارنامه درخشان و بی حاشیه او و تمایل جوانان منجر به حضور آرام او در انتخابات خواهد شد و شاید هم به یک پدیده در انتخابات تبدیل شود
کد مطلب: 60741
 
به گزارش اختصاصی #اطلاعات_روز# بر اساس نظر سنجی های هر دوجناح سیاسی کشور برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 نمایل جامعه برای انتخاب یک چهره غیر سیاسی و جهادی به اوج رسیده است

این بدان معناست که مردم فردی از جنس سپاه را برای نجات از این بحران اقتصادی به صلاح کشور میدانند 

ناامیدی از مذاکره و دیپلماسی یکچانبه، نگاه متعصبانه به کدخدا و از طرفی تندروی برخی دیگر برای جزیره ساختن از ایران همچون کره شمالی و همچنین رجرخوانی های نظامی برخی کشورهای حوزه خلیج همیشگی فارس و البته امریکا و سگ نگهبانش اسرائیل  احتمالا گرایش مردم را با سرعت بیشتری تغییر داده است

گزینه هایی همچون محمدباقر قالیباف، حسین دهقان، عزت الله ضرغامی و سعید محمد در اکثر نظر سنجی ها حضور دارند و سردار دهقان و سردارمحمد به دلیل اینکه چهره های جدیدی هستند مورد استقبال بهتری در جامعه قرار گرفته اند

البته کارنامه درخشان قالیباف و مدل احمدی نژادی ضرغامی نیز رقابت را به شدت نزدیک و غیر قابل پیش بینی کرده است 

اما در این اثنا اخیرا در برخی محافل خصوصی گزینه جدید دیگری از سبزپوشان برای حضور در انتخابات مطرح شده است هرچند که بطور رسمی هنوز حضور وی اعلام نشده است اما کارنامه درخشان و بی حاشیه او و تمایل جوانان منجر به حضور آرام او در انتخابات خواهد شد و شاید هم به یک پدیده در انتخابات تبدیل شود

سید یحیی صفوی در سال ۱۳۳۱ در روستای همام از بخش شهرستان لنجان در استان اصفهان زاده شد. پدرش سیدعباس صفوی و مادرش ملوک‌آغا رئیسی دهکردی از اهالی شهرکرد بود.[۷] او در سال ۱۳۴۸ آخرین سال تحصیلی در مقطع دبیرستان را می‌گذراند، که مادرش بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت و در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد. صفوی پس از دریافت مدرک دیپلم متوسطه، در آزمون کنکور سراسری شرکت کرد و پس از قبولی در آزمون، در سال ۱۳۵۰ تحصیل در مقطع کارشناسی رشته زمین‌شناسی را در دانشگاه تبریز آغاز نمود. او از ابتدای دهه ۱۳۵۰ فعالیت‌های مخفی بر علیه رژیم پهلوی را آغاز کرد و برای عدم شناسایی توسط عوامل ساواک، نام مستعار رحیم را برای خود برگزید. به گفته صفوی در دوران دانشجویی، بزرگترین مشکل وی در تبریز، آشنا نبودن به زبان ترکی و نداشتن خوابگاه بود:

زمانی که وارد تبریز شدم با مشکلاتی روبه‌رو بودم، از جمله اینکه با زبان ترکی آشنا نبودم و یک کلمه از زبان ترکی را نمی‌فهمیدم و چون ترکی بلد نبودم، جواب گرفتن برایم دشوار بود. این مشکل باعث شد که از همان ماه‌های اول مصمم بشوم زبان ترکی را فرا گیرم. طی آن سال‌هایی که در تبریز بودم آن‌قدر ترکی یادگرفتم که توانستم در خیابان و بازار به راحتی ترکی حرف بزنم و هیچ‌کس هم نمی‌فهمید که من اصفهانی هستم.

صفوی در سال ۱۳۵۴ مدرک کارشناسی زمین‌شناسی را دریافت کرد و در همین سال، دوره خدمت سربازی را آغاز نمود، که بخش اعظم آن را در مركز آموزش پياده شيراز و تیپ ۵۵ هوابرد سپری کرد.

گروهان دومِ گُردان ۱۳۵ هوابرد، محل خدمت من در تیپ ۵۵ هوابرد شیراز بود و با درجهٔ ستوان‌دوم وظیفه، فرمانده دستهٔ گروهان دومِ گردان مزبور بودم.

دوران انقلاب
در دوران دانشجویی در دانشگاه تبریز، صفوی به‌همراه عده‌ای از دانشجویان، از جمله مهدی باکری، اقدام به ایجاد تشکل‌های دانشجویی کرد[۱۱] و چندین مرحله در تظاهرات بر علیه رژیم پهلوی، در شهر تبریز شرکت داشت، که در یکی از این تجمع‌ها، وی از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد. او در کتاب تاریخ شفاهی روایت سید یحیی صفوی این واقعه را این‌گونه عنوان می‌کند:

در درگیری‌های ‏۲۹ بهمن ۱۳۵۶ تبریز، ما با چند نفر از دوستان داخل یک ماشین بودیم، که در خیابان منصور، ‏یک ماشین ساواک جلوی ما پیچید و ما را به رگبار بست. ‏من که جلو نشسته بودم، ‏یک تیر از در جلوی ماشین آمد و به پای چپ من خورد و توی پا گیر کرد، خون‏ ‏از پاچهٔ شلوارم بیرون زد. من فقط بالای ران پایم را محکم گرفتم و دوستان بلافاصله من را به بیمارستان پهلوی بردند که کنار دانشگاه تبریز بود. ‏ساواکی‌ها داخل بیمارستان ریختند و هر کسی را که زخمی بود، دستگیر می‌کردند. اَنترن‌های آنجا دوستان من بودند که سال ششم بودند، ‏زمانی که ما فارغ‌التحصیل شدیم آن‌ها سال چهارم بودند. ‏ما را از روی تخت بیمارستان بردند محل سردخانه که مرده‌ها را می‌گذارند و از آنجا با یک موتورسیکلت فراری‌مان دادند و به خانهٔ مهندس رضا آیت‌اللهی که رئیس کارخانهٔ سیمان صوفیان و انقلابی بود، ‏بردند. ‏خانمش پزشک بود و گفت این تیر توی پایت گیر کرده‌است و باید جراحی شود، ولی من‏ ‏طب عمومی خوانده‌ام، ‏او فقط می‌توانست آنتی‌بیوتیک بزند که زخم چرک نکند. ‏مدتی آنجا بودم که بعد به تهران و از آنجا به قم منزل حجت‌السلام محمد آل اسحاق رفتم و یک ماه منزل ایشان بودم. ایشان یک جراح، داخل خانه آورد و پای من را به‌طور موضعی بی‌حس کرد، ‏سپس با تیغ جراحی رانم را باز کرد و با پنس تیر را درآورد و توی باند گذاشت و گفت این هدیهٔ شاهنشاه آریامهر، ‏خدمت شما یادگاری، سپس بخیه کرد. ‏الآن هم جای ورود تیر و هم جای جراحی توی پای من مشخص است.

او در دوران اوج‌گیری انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، در شهر اصفهان فعال بود و در روزهای اول وقوع انقلاب، به همراه علی صیاد شیرازی به ساماندهی انقلابیون اصفهان پرداخت.

جنگ ایران و عراق


رحیم صفوی در طول جنگ ایران و عراق، به‌همراه محسن رضایی، غلامعلی رشید و علی شمخانی، از فرماندهان اصلی سپاه در عملیات‌های اصلی بود و در اغلب عملیات‌های اصلی، جانشینی فرمانده سپاه در عملیات جنوب را برعهده داشت.

تحصیلات

یحیی رحیم‌صفوی مدرک کارشناسی زمین‌شناسی را از دانشگاه تبریز و در سال ۱۳۵۴ دریافت کرد و بعد از جنگ ایران و عراق و در سال ۱۳۷۴ فوق لیسانس جغرافیای سیاسی را از دانشگاه امام حسین و دکترای همین رشته را نیز از دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۸۰ اخذ نمود. او هم‌اکنون استاد جغرافیای سیاسی در دانشگاه خوارزمی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس می‌باشد.

سوابق
رحیم‌صفوی بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۵ فرمانده نیروی زمینی سپاه بود، سپس بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ قائم‌مقام فرمانده کل سپاه بود و در سال ۱۳۷۶ به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب شد. پس از ۱۰ سال فرماندهی بر این ارگان نظامی-امنیتی وی جای خود را به محمدعلی جعفری داد.صفوی از سال ۱۳۸۶ به‌عنوان دستیار ویژه و مشاور عالی فرمانده کل قوا در امور نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.
کلمات کليدی: رحیم صفوی/انتخابات/مشاور/رهبری/اطلاعات روز#
 
علیرضا روحانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹-۱۱-۱۳ ۱۷:۲۰:۴۰
کشورهای حوزه خلیج؟!!!
امیدوارم حذف عنوان "فارس" و استفاده از عنوان جعلی "خلیج" به جای "خلیج فارس" تنها از سر یک اشتباه سهوی و ناشی از سرعت عمل در انتشار گزارش بوده باشد!
ممنون از تذکر اصلاح شد