۲
 
جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۹
به شرط افزایش ضریب حفاظتی؛

ایران به گام پنجم اقدام متقابل هسته ای رسید/طهرانچی برای کمک و شتاب به صنعت هسته ای به خاستگاه خود برگردد!

Share/Save/Bookmark
اما نکته حائز اهمیت آن است که این اقدامات قابل تحسین با فعالیت شبانه روزی دانشمندان هسته ای روز به روز در حال پیشرفت است اما جای تعجب دارد چرا دکتر محمد مهدی طهرانچی که او را دانشمند هسته ای خطاب می کنند برای شتاب در صنعت به حوزه تخصصی خود باز نمیگردد؟
کد مطلب: 60766
 
به گزارش اختصاصی #اطلاعات_روز بعد از آنکه امریکا و هم پیمانانش به #برجام پایبند نبودند علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و دانشمندان متعددی را تحویل جامعه داده است با صدور دستوری اقدام متاقبل هسته ای را در دستور کار صنعت هسته ای قرار داد

سازمان انرژی اتمی ایران و بعد از پاره کردن معاهده موسوم به برجام توسط دونالد ترامپ در گام اول در ۱۸ اردیبهشت ۹۸، عدم پایبندی خود به تولید اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم و تولید آب سنگین تا سقف ۱۳۰ تن را لغو کرد.

یعنی میزان اورانیوم غنی‌شده ایران تا ۵ درصد در پایان سال ۹۸ به بیش از ۱۲۰۰ کیلوگرم رسید. در رابطه با تولید آب سنگین ضمن این‌که ایران دیگر هیچ محدودیتی برای خود قائل نیست و بر اساس نیازش آب سنگین تولید می‌کند

گام دوم در ۱۶ تیرماه اجرایی شد و بر اساس آن ایران تعهداتش مبنی بر این‌که میزان درصد و غلظت غنی سازی خود را نباید فراتر از ۳.۶۷ افزایش دهد، لغو کرد و اعلام کرد که دیگر به غنی‌سازی کمتر از ۳.۶۷ پایبند نیست. 

در گام سوم در تاریخ ۱۵ شهریور، سازمان انرژی اتمی در مقابل بد عهدی 5+1، فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ای خود را گسترش داد و به فرآیند آن شتاب بخشید. در طی این گام، گازدهی به تعداد زیادی از نسل های جدید سانتریفیوژ انجام و از نسل‌های جدیدتر رونمایی شد.

نکته قابل توجه آنکه سازمان انرژی اتمی توانست در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین خسارت سانتریفیوژهایی که قبلا بر اساس برجام جمع‌آوری و انبار شده بود را به چرخه تولید سوخت و فعالیت بازگرداند. 

ایران در گام چهارم در ۱۵ آبان، سیلندر ۲ هزار و ۸۰۰ کیلویی حاوی حدود ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزا فلوراید اورانیوم (UF۶) را تحت نظارت بازرسان آژانس بین اللملی انرژی اتمی پس از انتقال نطنز به فردو در سالن خوراک دهی این مجتمع قرار داد.

طبق برجام قرار بود ۱۰۴۴ سانتریفیوژ مستقر در سایت فردو در فضای خلاء طی مدت اجرای این توافق بچرخند، اما گاز به آن‌ها تزریق نشود که با اجرای این گام، گازدهی به این ماشین‌ها از سر گرفته شد.

در گام پنچم و نهایی، ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی "محدودیت در تعداد سانتریفیوژها" را کنار گذاشت. با این اقدام، فعالیت‌های هسته‌ای ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و برنامه هسته‌ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش می‌رود.

 ایران و روسیه در رابطه با تولید رادیوایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو، انتقال آب سنگین مازاد به عمان و مبادله اورانیوم غنی شده با کیک زرد همکاری های خود را با شدت بیشتری آغاز کرده است

اما نکته حائز اهمیت آن است که این اقدامات قابل تحسین با فعالیت شبانه روزی دانشمندان هسته ای روز به روز در حال پیشرفت است اما جای تعجب دارد علی اکبر صالحی با حدود 70 سال سن و بیماری های موجود و شهید والا مقام محسن فخری زاده  و برخی دیگر که بردن نامشان به صلاح نیست علاوه بر شاگردانشان خود نیز آستین خدمت بالا زده و مستقیم در رسیدن به منویات رهبری درحال فعالیت علمی و عملی هستند اما چرا دکتر محمد مهدی طهرانچی که او را دانشمند هسته ای خطاب می کنند برای شتاب و کمک در صنعت هسته ای به حوزه تخصصی خود باز نمیگردد؟

 
کلمات کليدی: طهرانچی/دانشمند/هسته ای/دانشگاه آزاد/تخصص/اطلاعات روز#
 
عباس
Romania
۱۳۹۹-۱۱-۲۴ ۱۷:۴۱:۱۸
سلام ایشان اگردانشمند بود دانشگاه آزاد نمی آمد قطعا دانشمند نیست
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۹-۱۱-۲۵ ۱۹:۳۷:۲۸
سلام
ایشان فقط یک آدم ................... است.