جمعه ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۲
آیا پذیرش پرحاشیه دانشجو در رشته های تاپ پزشکی برای دانشگاه دردسرساز شد؟

ممانعت سازمان سنجش و شورای سنجش و پذیرش کشور با جذب دانشجوی جدید در دانشگاه آزاد تا اطلاع ثانوی!

Share/Save/Bookmark
بنا بر این گزارش رییس سازمان سنجش و دبیر شورای سنجش مجوز تکمیل ظرفیت رشته پیراپزشکی را به دانشگاه آزاد نمیدهد
کد مطلب: 60768
 
به گزارش اختصاصی اطلاعات_روز# رئیس سازمان سنجش به دانشگاه آزاد مجوز نمیدهد

بنا بر این گزارش رییس سازمان سنجش و دبیر شورای سنجش مجوز تکمیل ظرفیت رشته پیراپزشکی را به دانشگاه آزاد نمیدهد
 
دانشگاه آزاد اجازه تکمیل ظرفیت در فرایند جذب دانشجو را  بدون  مجوز شورای سنجش و پذیرش کشور ندارد

بنا بر تحلیل #اطلاعات_روز این مخالفت یا عدم مجوز احتمالا دارای دلایل علمی و آموزشی بوده است چرا که هنوز حواشی پذیرش رشته های پزشکی در دانشگاه آزاد بدون پاسخ مانده است
 
ثبت‌نام در دوره پزشکی سال گذشته دانشگاه آزاد با حواشی و نابه‌سامانی‌های خاصی همراه بود تا جایی که نه تنها مسئولان دانشگاهی بلکه چندصد خانواده درگیر اضطراب‌ها و این حواشی شدند و سرنوشت تعداد زیادی از دانشجویان آینده به تصمیمات دانشگاه آزاد گره خورد که از یادآوری بیشتر و صحبت درباره اعلام تصمیمات مسئولان و تدابیر آن‌ها درباره مشکلات سال گذشته در این گزارش صرف نظر می‌شود.

مشروح مشکلاتی که سال گذشته برای داوطلبان فهرست ذخیره رشته‌های پزشکی دانشگاه آزاد به وجود آمد را می‌توانید در گزارش «دود بی‌تدبیری یکی از مدیران دانشگاه آزاد در چشمان داوطلبان پزشکی + فیلم» بخوانید.
 
ماجرایی تازه از دانشگاه آزاد / تکمیل ظرفیت کنکور ۹۸ باز هم دردسرساز می‌شود؟
 
تکمیل ظرفیتی که همچنان ادامه دارد
ماجرای تکمیل ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که همه ساله دقیقا چند هفته پس از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و انجام شدن ثبت‌نام دانشجویان صورت می‌گرفت و سال گذشته از سوی شورای سنجش و پذیرش دانشجو دستور حذف آن داده شد، در دو سال اخیر دردسرساز شده است. درحقیقت از سال گذشته تمامی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی موظف شدند تنها در یک مرحله تمام ظرفیت دانشجوی خود را تکمیل کنند، اما دانشگاه آزاد اسلامی سال گذشته با دلایل و مجوز‌های اخذ شده اقدام به برگزاری دوره تکمیل ظرفیت به ویژه برای رشته‌های پزشکی کرد که با حواشی زیادی روبه رو شد و بعد از مدتی با سرانجامی خوب و بد برای داوطلبان ماجرا به پایان رسید.

اما امسال بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری و به نتیجه رسیدن ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان در دانشگاه‌های مربوطه، بار دیگر دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه آغاز مرحله تکمیل ظرفیت را منتشر و از تاریخ دوم مهرماه ۹۸، این دانشگاه ثبت‌نام انتخاب رشته برای مرحله تکمیل ظرفیت را آغاز کرد.
 
اطلاعیه پشت اطلاعیه!
اما مدتی پس از باز شدن سامانه انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت در سایت مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی نگذشت که دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو طی اطلاعیه‌ای از مغایرت تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد با مصوبه جلسه دهم شورای مذکور خبر داد و اطلاع‌رسانی کرد که انتخاب رشته و پذیرش دانشجو تحت عنوان تکمیل ظرفیت، بدون اخذ مجوز از شورای مذکور فاقد وجاهت قانونی بوده و پذیرش این داوطلبان مورد تایید نیست.
 
ماجرایی تازه از دانشگاه آزاد / تکمیل ظرفیت کنکور ۹۸ باز هم دردسرساز می‌شود؟
 
تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای داوطلبان آزمون سراسری۹۸ وجاهت قانونی ندارد»
 
همین چند خط خبر کافی بود تا داوطلبان و متقاضیان شرکت در این مرحله دلهره گیرند و از عاقبت انتخاب رشته تکمیل ظرفیت‌شان هراس داشته باشند. اما بعد از اعلام این خبر دانشگاه آزادی‌ها دست روی دست نگذاشتند و از داشتن مجوز سخن گفتند، در اینجا بود که اطلاعیه روی اطلاعیه آمد و دانشگاه آزاد اعلام کرد: جای تعجب دارد که دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش که از لحاظ فنی بر این امر واقف است، به یکباره پس از تأیید کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر جدا بودن امر سنجش از پذیرش در کنکور کارشناسی، چنین اطلاعیه‌‌ای در خارج از اختیار و یا حتی مصوبات تکمیلی شورا صادر کرده است، از آنجا که بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های رشته‌های علوم پزشکی دانشگاه در گروه آزمایشی علوم تجربی با بیش از نیم میلیون داوطلب، در مرحله اول اعلام نتایج مطابق با سنوات گذشته تکمیل نشده است، فرصت انتخاب رشته مجدد در فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برای خیل عظیم متقاضیان تحصیل در رشته‌‌های پزشکی فراهم شد.

دانشگاه آزاد همچنین اعلام کرده است که ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی و غیرپزشکی ارائه شده این مرحله در چارچوب ظرفیت‌های اعلام شده از سوی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و عدم تکمیل این ظرفیت‌ها فرصت ادامه تحصیل این رشته‌ها را در سال جاری از متقاضیان سلب خواهد کرد.
«فرآیند تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال‌های گذشته قانونی است»
 
مجوزهایی که خارج از مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو صادر می‌شوند
موضوع مطرح شده، دقیقا همان موضوعی است که سال گذشته دانشگاه آزاد و داوطلبان تحصیل در این دانشگاه را با مشکل مواجه کرد یعنی «یشتر از ظرفیت تعیین شده دانشجو پذیرش کردن»؛ لذا در همین ابتدای کار دانشگاه آزاد معتقد است که اجازه ایجاد بستر رخداد اتفاقات سال گذشته را نمی‌دهد و طبق ظرفیت‌های معین، دانشجویان را در مرحله تکمیل ظرفیت جذب خواهد کرد.
 
ماجرایی تازه از دانشگاه آزاد / تکمیل ظرفیت کنکور ۹۸ باز هم دردسرساز می‌شود؟
 
محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد از سوی دیگر در ششمین جلسه شورای دانشگاه درباره اطلاعیه شورای سنجش و پذیرش دانشجو گفت: چه کسی گفته که پذیرش باید تک مرحله‌ای باشد، دانشگاه اختیار دارد که به صورت دو مرحله‌ای عمل کند و با تکمیل ظرفیت تعداد دانشجویان خود را به حد نصاب برساند.

صحبت صریح طهرانچی حکایت از آن دارد که گویا دانشگاه آزاد اسلامی از مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو مستثنی است و این دانشگاه با اخد مجوز می‌تواند تکمیل ظرفیت داشته باشد، اما بدیهی است که این مسئله همانند سال گذشته صدای دانشگاه‌های غیردولتی همچون پیام نور یا غیرانتفاعی را بلند خواهد کرد که اگر بنا به گرفتن مجوز است چرا آن‌ها نمی‌توانند چنین مجوزی را برای جبران احتمالی کاهش پذیرش‌های دانشجویان خود داشته باشند؟

اختلاف پیش آمده بین دانشگاه آزاد اسلامی و شورای سنجش و پذیرش دانشجو و عدم شفافیت کامل موضوع، ممکن است قدری استقبال دانشجویان از مرحل تکمیل ظرفیت را کم کند؛ بنابراین بهتر است که مسئولان مربوط هرچه سریعتر داوطلبان را نسبت به مسئله آگاه کنند تا آن‌ها با دلی آسوده ثبت‌نام‌های خود را پیش برند. به امید آنکه اتفاقات گذشته درسی باشد برای بهبود کیفیت کار‌ها و اقدامات آینده‌ای که مستقیما سرنوشت زندگی و کاری جوانان این مرز و بوم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 
کلمات کليدی: دانشگاه آزاد/کرونا/جذب/دانشجو/سنجش/پذیرش/سازمان/پیراپزشکی/اطلاعات روز#